BC Everest Trek přes tři sedla

BC Everest Trek přes tři sedla

Pod Everest trochu jinak

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Těžká
Čas: 2-3 týdny

Trek přes tři sedla (Renjo la, Cho la a Kongma la) vás provede náročnější, ale o to krásnější a daleko méně navštěvovanou částí oblasti Khumbu. I zde je vaším cílem Everest BC a nejkrásnější horská vyhlídka světa Ka­la Patthar. Jako bonus můžete navíc vystoupat na další dvě pětitisícové vyhlídky Gokyo Ri a Chukhung Ri. Pokud vám štěstí bude přát, uvidíte hned několik osmitisícovek – nejen Mount Everest i Lhotse, Cho Oyu a trůn bohů Makalu, ale také jednu z nejkrásnějších hor světa Ama Dablam a celou řádku dalších velehor.

Obsah článku
Recenze [1x]

1. až 4. den

Začátek treku

První čtyři dny jsou v podstatě stejné pro všechny treky v oblasti a půjdete po trase nejkratšího možného treku Everest View, tzn. letecky z Káthmándú do Lukly, pak už pěšky do Namche Bazaru, aklimatizace v šerpských vesničkách a cesta do Thame. Prostě takový warm up na průsmyky, které vás na tomto treku teprve čekají. 

Článek: Everest View Trek

Pochod na vyhlídku na Everest

Everest View Trek (nebo také Namche Bazar trek) je takové základní seznámení s oblasti Khumbu. Je vhodný hlavně pro ty, kteří se obávají vysoké nadmořské výšky či prostě jen nemají síly absolvovat kompletní trek do základního tábora pod Everestem nebo trek přes tři sedla. I při tomto pochodu uvidíte nejvyšší horu světa Mount Everest, Lhotse či Ama Dablam.

5. až 7. den

Přes průsmyk Renjo la do Gokya

V této fázi treku vás čeká přechod prvního pětitisícového sedla Renjo la (5 412m n. m.) /v mapách má uvedeno o 50m méně/. z Thame je tato cesta přes se­dlo do Goya zvládnutelná i za dva dny, ale rozhodně se zde vyplatí dát aklimatizační den navíc. Kdo se necítí, možná i dva s procházkami například k ledovci Lunang. Vlastní přechod sedla je dlouhý a úmorný, zvlášť pak sestup do Gokya. Po cestě jsou dvě vysoce položená jezírka a při troše štěstí budete mít ze sedla i pěkný výhled na Everest. 


Článek: Túra Thame - Lungdhen

Aklimatizační etapa

Ani ne deseti kilometrová cesta údolím Bhote Khosi z Thame (3 800m n. m.) do Lungdhenu (4 380m n. m.) se zdá na celý den jen jako velmi krátká etapa. Pokud ale nejste dostatečně aklimatizovaní, tak je rozumnější možnost se ubytovat už o vesnici dříve v Marulungu (4 150m n. m.), neuhnat si tak výškovou nemoc, a mít ještě jeden den na přípravu přechodu pětitisícového sedla Renjo la do Gokya. Trasa této túry vede stále po staré obchodní cestě se solí do Tibetu přes nechvalně známé sedlo Nangpa la.

8. až 9. den

Gokyo Ri a další výlety z Gokya

V Gokyu se vyplatí strávit minimálně dva dny a klidně i více. Základní výstup je na přilehlý pověstný kopec Gokyo Ri (5 366m n. m.). Sem se chodí většinou na východ slunce, ale pokud přeje počasí, tak samozřejmě je daleko lepší západ slunce s do ruda zabarveným Everestem. Další, ale už méně navštěvovaný výlet vede podél ledovce Ngozumba a okolo ležících jezer (Tonak Tsho, Ngozumba Tsho a Gyazumba Tsho) k velmi zajímavým vyhlídkám Nameless Fangs a Knob­by view. 

Článek: Gokyo a okolí

Horská základna v údolí Dudh Koshi

Osada Gokyo (4 773m n. m.) ležící pod boční morénou největšího ledovce v Kumbu Ngozumba je pro turisty lákadlem hlavně díky přilehlému kopci Gokyo Ri (5 366m n. m.), ze kterého je úžasný výhled na Everest, Lhotse a další vrcholky. Může však nabídnout daleko víc zajímavých procházek vedoucích podél ledovce směrem k majestátní Cho Oyu.


10. až 11. den

Přes průsmyk Cho la do Dzonglhy

Před vámi je nejobtížnější a nejnebezpečnější část celého treku – přejití ledovce Ngozumba a hlavně sedla Cho la. Tento náročný pochod ukončíte ve Dzonglhe (4 836m n. m.). 

Článek: Túra Gokyo - Dragnang

Přechod ledovce Ngozumba

Pokud chystáte přechod průsmyku Cho la, nezbývá vám nic jiného než předtím přejít ledovec Ngozumba do Dragnangu (4 679m n. m.). Rozhodně se zde nedržte vytištěné mapy, protože se cesta díky pohybu ledovce neustále mění. Zeptejte se pro jistotu už v lodgi v Gokyu, kde je aktuálně nástup na ledovec. Cesta je pak vyznačena občas kamennými mužíky. Pozor - za špatného počasí není problém se na ledovci ztratit.

12. až 13. den

Kala Patthar a Everest BC

Před vámi je nyní pochod ze Dzhonghly po krásné výhledové cestě až do Lobuche (4 938m n. m.), kde se napojíte na základní trasu treku do BC Everest. Odtud budete pokračovat už za výrazně hustějšího turistického provozu až do Gorak Shepu (5 180m n. m.). Po cestě se budete kochat nádhernou Pumori (7 165m n. m.). Pokud budete mít ještě nějaké síly a počasí bude přát, vyrazte odpoledne na západ slunce na Kala Patthar, což je vrchol celého treku. Druhý den se vydejte do BC Everest a ještě ten den odpoledne se vraťte do Lobuche, odkud se vyráží do třetího pětitisícového sedla na tomto tre­ku Kongma la. 


Článek: Túra Dzonglha - Lobuche

Krásná vyhlídka na Chola Tsho

Po velmi náročném přechodu průsmyku Cho la s malým ledovečkem následuje tato lehoučká etapa s velmi pěknými výhledy na krásnou pyramidu Cholatse (6 440m n. m.) a jezírko Chola Tsho přímo pod ním.

Článek: Túra Lobuche - Gorak Shep

Krátká cesta do pohádkového kuloáru

Cesta z Lobuche do Gorak Shepu je krátká - jen něco okolo pěti kilometrů. Na druhou stranu vede ve výšce více jak pěti kilometrů nad mořem, takže s krosnou na zádech dá docela zabrat a subjektivně se zdá docela dlouhá. V cestě navíc stojí velká moréna ledovce Changri, takže se bohužel nejde jen směrem vzhůru. Velká satisfakce za vynaloženou námahu je pro turistu nejen čím dál lepší výhled na Nuptse, ale hlavně na závěrečný kuloár hor s dominantní Pumori.

Článek: Výstup na Kala Patthar

Božská vyhlídka na Everest

Černá skála, jak zní překlad nepálského názvu Kala Patthar, je jedna z nejkrásnějších horských vyhlídek na světě vůbec. Zvlášť, když vyjde ideální počasí na západ slunce a nadšený treker vidí, jak celý Nepál zvolna mizí ve tmě a jen špička Mount Everestu září zbarvená do ruda, jak poslední pochodeň tohoto parádního dne. O to víc překvapí, že sem valná většina turistů stoupá na východ slunce, kdy to tu rozhodně není tak fotogenické.

Článek: Túra Gorak Shep - Everest Base Camp

Podél ledovce Khumbu do Base Campu

Už jen samotný název – základní tábor pod Everestem má nádech expediční horolezecké romantiky. Ve skutečnosti takové konkrétní místo ani neexistuje, protože každá expedice si ho zakládá různě. Snad proto je několik kilometrů za Gorak Stepem vytvořený „turistický base camp“, kde se dá pěkně relaxovat mezi třepotajícími se vlaječkami.

14. až 15. den

Přes průsmyk Kongma la do Chhukhungu

Nyní je před vámi třetí a poslední pětitisícové sedlo Kongma la. Výhled z jeho vrcholu patří také mezi to nejlepší, co na tomto treku uvidíte. Ještě než začnete klesat zpět do východiska treku, udělejte si v okolí Chhukhungu nějaký výlet. Nabízí se: 

  • Procházka k jezeru Imja Tsho
  • Výstup na výhledový kopec Chhkhung Ri (5 550m n. m.)
  • Pokud máte horolezecké ambice a máte to už předem domluveno, můžete zúročit nabytou aklimatizaci výstupem na Island Peak (6 189m n. m.)
  • Další náročnou variantou je překonání zaledněného průsmyku Amphulapcha a ses­tup do neobydleného a pustého údolí Hunku. Návaznost na Makalu trek a Mera peak trek

Článek: Túra přes průsmyk Kongma la

Přes nejhezčí průsmyk v Khumbu

Cesta z Lobuche do Chhukhungu přes průsmyk Kongma la (5 528m n. m.) je kupodivu málokým chozená zkratka. Přitom oplývá spoustou neskutečných horských výhledů. Hned zkraje vás čeká přechod ledovce Khumbu s krásným výhledem na Pumori. Nejúžasnějších výhledů se však dočkáte až v sedle, kdy se před vámi otevře neskutečné panorama včetně trůnu bohů Makalu (8 463m n. m.). Hned pod sedlem jsou navíc krásná jezírka. Samotný sestup je také pěkný s výhledy na mýtický Amadablam i když dlouhý a únavný.


16. až 18. den

Návrat zpět do Lukly

Cesta z Chhukhungu do Lukly se dá stihnout i za dva dny s přespáním v Namche Bazar. Většina turistů to jde ale volněji 3–4 dny.

  • Chhukhung – Dingboche – Pangboche – Tengboche (4 hodiny):  sestup z Chhukhungu nejdřív volně klesá do Dingboche, vesnici stojící na rozlehlé pláni. Zde už je docela hodně turistů, kteří sem míří na aklimatizační den. Kousek pod Dingboche se se znovu připojíte na hlavní trasu treku, tedy i k davům. Následující sestup vede docela nudným sevřeným údolím, kde rostou i nějaké stromy.  Následuje výstup na hřeben s klášterem Tenboche. Tady už je po okolí dost často mlha a ro­dodendronový prales. Když tu mlha náhodou není, tak je odtud pěkný pohled na Everest.
  • Tengboche – Namche Bazar (3,5 hodiny): Jako první následuje dlouhý sestup klikaticemi jehličnatým lesem, 600 výškových metrů do údolí. Proti vám bude stoupat spousta turistů, kteří jdou jen základní trasu a tento výstup je pro ně asi největší výzvou na treku, když opomeneme nadmořskou výšku. Most přes divokou řeku Dudh Khosi je ve výšce 3 250m n. m. Další postup je dost únavný. Před vámi je nečekaně dlouhý výstup lesem a kolem vesniček a pak nekonečný traverz nad údolím. Cesta vrcholí v 3 650m, takže od řeky „příjemných“ 400 výškových metrů. na druhou stranu, výhledy do kaňonu ve směru k Namche jsou velmi pěkné.
  • Namche Bazar – Lukla: po stejné stezce. Není možná alternativa.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam