Túra Johla - Paiyu

Túra Johla - Paiyu

K moréně ledovce Baltoro

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 7:00 hod

Gondogoro trek 2: Začátkem druhého dne Gondogoro treku, trvajícím cca 7hodin pochodu a 20km, se z kempu Johla cesta vrací k hlavnímu údolí. Potom celý den mírně stoupá podél řeky Biahu Lungma do kempu Paiyu, který je už nadohled mohutné čelní moréně ledovce Baltoro. Nad řekou se zvedají skalní stěny ohlazené ledovcem a na obzoru se tyčí monumentální špičaté štíty, pod které se ale dojde až příští dny. Tato etapa treku je spíš stále taková na rozchození, ale to neznamená, že by nebyla zajímavá. Navíc za dobrého počasí je zde velké vedro, tak může být únavnější než se na první pohled podle terénu a výškového převýšení může zdát.

Obsah článku
Recenze [1x]

Bakhordas (5 432m n. m.)

Hned na začátku druhého dne Gondogoro treku z Johly do Paiyu je krásný výhled na strmou špici Bakhordase - dost často mylně na internetu zaměňovaného za mnohem vyšší horu Mango Gusor, která je ale výrazně jižněji.

Bakhordas (5 432m n. m.)

Gama Sokha Lumbu (6 282m n. m.)

Při pohledu zpět je v dálce vidět masiv hory Gama Sokha Lumbu čnící nad ledovcem Braldu.

Gama Sokha Lumbu (6 282m n. m.)

U řeky Biaho Lungma

Navigovat na mapě

Po přibližně půl hodince chůze z kempu Johla se cesta vrá­tí zpět k hlavnímu údolí.

U řeky Biaho Lungma

Kvetoucí keře

I v této jinak na vegetaci sporé krajině lze najít krásně kvetoucí keře. Nad tím vším ční ledovcem dokonale ořezané svahy hor.

Kvetoucí keře

Údolí jak na dlani

Navigovat na mapě

Po třech hodinách chůze, občas i v říčním prachu, se cesta zvedne o něco nad řeku a vyhlídka je hned mnohem hezčí.

Údolí jak na dlani

Kemp Bardumal

Navigovat na mapě

Zhruba v půlce dnešní etapy je kemp Bardumal – místo ideální na oběd, i když některé trekové agentury tu i občas nocují.

Kemp Bardumal

Vyhlídka na sesuv

Kousek za Bardumalem se otevře další pěkný výhled – na obzoru je něco jako sesuv. Ale je to jen nános kamení vytlačených ledovcem z bočního údolí spadajícího z hory Choricho.

Vyhlídka na sesuv

Krásné štíty

Těsně před „sesuvem“ se krásně otevře pohled na zubatý hřeben tyčící se přímo nad údolím.

 
Krásné štíty

Cesta sesuvem

Navigovat na mapě

Cesta sesuvem je z celé této etapy nejnáročnější, ale i tak je to stále normální pochod. Řeka je v těchto místech docela divoká, viz. i úvodní snímek fotoreportu.

Cesta sesuvem

Paiyu peak

Výhledy na ledovcem ořezané skalní věže jsou opravdu nádherné – a to je teprve jen začátek, slavné Trango Tower jsou už jen kousek odtud.

Paiyu peak

Paiyu kemp na dohled

z vyhlídky na sesuvu je vidět další obrovskou hromadu zeminy vytlačenou ledovcem, tentokrát z druhé strany údolí. Řeka tu musí udělat takový nedobrovolný meandr. na obzoru už je vidět moréna ledovce Baltoro, takže kemp Paiyu je už téměř na dosah.

Paiyu kemp na dohled

Gigantická hromada zeminy

Při čelním pohledu je až skoro neuvěřitelné, kolik miliónu tun horniny dokázal ledovec vytlačit z bočního údolí. Proto jsou Kárákorámské štíty nejkrásnější na světě – velmi mladé pohoří neskutečně opracované ledovcem do velmi ostrých špic.

Gigantická hromada zeminy

Těsně před kempem Paiyu

Těsně před koncem pochodu se otevře krásný pohled do údolí řeky – na malou zelenou oázu kempu Paiyu a na protější horu Liligo (5 600m n. m.).

Těsně před kempem Paiyu

Výhledy z Paiyu kempu

Navigovat na mapě

Paiyu kemp (3 400m n. m.) je docela rozlehlý, proto zde nyní nocují prakticky všechny výpravy. Většina chce zde být co nejdřív, aby si zabrala místa na sta­ny alespoň trošku ve stínu. Výhledy, zvlášť při západu slunce, na druhou stranu údolí jsou parádní.

Výhledy z Paiyu kempu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam