Alpamayo BC Trek

Alpamayo BC Trek

Pod jednu z nejkrásnějších hor světa

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Těžká
Čas: 1 týden

Alpamayo BC Trek patří mezi jeden z nejúžasnějších treků, které může Peru nabídnout. Navíc většina jeho trasy vede neobydlenou krajinou, tak si po cestě užijete i trochu dobrodružství a romantiky. na druhou stranu se budete muset spolehnout sami na sebe, protože případná pomoc může být velmi daleko. Po cestě uvidíte celou řadu krásných hor včetně Alpamaya, považovaného za jednu z nejhezčích hor na světě vůbec.

Obsah článku
Recenze

1. den

Z Huarazu do hor

První den vás bude čekat jízda z Huarazu do Carazu a pak následně do Cashapampy či ještě o malý kus dál. Poté už bude kráčet malebnou krajinou políček na nižších svazích hor s výhledy na protilehlou Cordilleru Negru.

Článek: Túra Cashapampa - Hualcayan

Začátek Alpamayo treku

Alpamayo BC trek 1: První etapa tohoto dobrodružného treku začíná ve vesnici Cashapampa (2 920m n. m.), kam vás vyveze sdílené taxi z 28 kilometrů vzdáleného Carazu (2 270m n. m.) ležícího v údolí řeky Santa. Po cestě se budete kochat výhledy na tisíce políček v protilehlém nižším pohoří Cordillera Negra. Tento celý první den treku vás čeká pochod malebnou zemědělskou krajinou.

2. den

Pochod k lagunám pod masivem Santa Cruz

Druhý den bude už konečně velehorský. Vystoupáte v něm už přes čtyři tisíce metrů nad mořem a uvidíte první ledovcový masiv na tomto pochodu – Nevado Santa Cruz (6 241m n. m.) a krásnou lagunu Cullicocha. Pokud budete mít dost sil, tak navíc i další lagunu Yuracchoca při bočním výletu.


Článek: Túra Hualcayan - Laguna Cullicocha

Pochod k masivu Nevado Santa Cruz

Alpamayo BC trek 2: Druhý den pochodu výrazně prověří vaši aklimatizaci na vysoké nadmořské výšky, neboť tábořiště nacházející se u laguny Cullicocha je ve výšce 4 620m n. m. Takže prakticky hned zkraje vás čeká nejvyšší nocleh na treku. Z tohoto důvodu by se na tento trek neměli vydávat neaklimatizovaní turisté! Po cestě vás čekají poslední výhledy na protilehlý masiv Cordillera Negra, zajímavý výhled hluboko do kaňonu s lagunou Yanacocha a krásný pohled na masiv Santa Cruz. Po cestě je i odbočka k laguně Yuraccocha, což může být parádní, ale namáhavý a dlouhý side trip.

Článek: Túra k Laguně Yuraccocha

Jezírko pod masivem Santa Cruz

Alpamayo BC trek - Sidetrip1: V rámci druhého dne treku do severního BC Alpamayo se můžete vydat i na velmi příjemný, ale dlouhý a únavný boční výlet pod monumentální tří vrcholový masiv Santa Cruz s krásně barevnou lagunou Yuraccocha.

3. den

Přes průsmyky pod Alpamayo

Tento den vás čeká překonání skalního hřebene a sestup do opuštěné quebrady Alpamayo. Zde teprve si uvědomíte, proč se tomuto treku říká, že patří mezi nejopuštěnější v Peru. na konci dne budete konečně odměněni prvními výhledy na samotné Alpamayo.


Článek: Túra Cullicocha - Quebrada Alpamayo

Pochod přes dva průsmyky

Alpamayo BC trek 3: Třetí den treku vás čekají hned dvě vysoká sedla - Osoruri (4 860m n. m.) a Vientunan (4 770m n. m.), přes které se dostanete do pustého údolí quebrada Alpamayo. Pokud nemáte na tomto treku v plánu i nějaké boční výlety, jsou toto i nejvyšší kóty, které dosáhnete. Tato etapa je ale spíš náročná jen pochodem ve vysoké nadmořské výšce než absolutním převýšením či délkou trasy.

4. den

Výstup do severního BC Alpamayo

Čtvrtý den treku patří k jednomu z jeho vrcholů – vystoupáte přímo k úžasné hoře Alpamayo. Navíc můžete pokračovat ještě výše k dalším lagunám na severní straně masivu Santa Cruz. Pokud budete mít ještě odpoledne síly, můžete si udělat ještě krátkou procházku po okolí kempu Jancarurish. z vyhlídky pod skalní stěnou si tak budete moci zrekapitulovat dnešní túru.

Článek: Výstup do severního Alpamayo BC

Pod nejkrásnější horu Peru

Alpamayo BC trek 4: Nejdelší, nejnáročnější a zároveň i nejhezčí "boční" výlet na treku Alpamayo Base Camp je výstup do tohoto základního tábora a pak ještě pokračování údolím dále na jih až k malé lagunce přímo pod stěnou Nevado Santa Cruz Chico s úžasným výhledem. Toto je zároveň i nejvyšší bod celého treku a jediné místo, kde se zde turista dostane přes pět tisíc metrů nad mořem.

Článek: Túra okolo kempu Jancarurish

Pod skalní stěnu

Pokud vám zbyli po náročném dopoledním výletu do severního základního tábora Alpamayo ještě nějaké síly, můžete si odpoledne udělat z kempu Jancarurish krátkou procházku přímo pod prudkou skalní stěnu hory Tayapampa (5 675m n. m.), odkud je zajímavý výhled nejen na Alpamayo, ale i na lagunu Jancarurish.

5. den

Přes dva průsmyky k masivu Pucajirca

Tento den opustíte pusté údolí quebrada Alpmayo a přes nevlídný průsmyk Gara Gara a nižší Mesapata se dos­tanete na dohled k velkolepému masivu Pucajirca.

Článek: Túra přes sedlo Gara Gara

Od Alpamaya k Pucajirca

Alpamayo BC trek 5: Pátý den treku vás čeká překonání průsmyku Gara Gara (4 830m n. m.) pověstného častým špatným počasím, kdy ani v největší sezoně není problém, aby zde sněžilo. Jeho překonáním opustíte extrémně izolované údolí Quebrada Alpamayo a dostanete se do oblasti, odkud se už dá do civilizace dostat snáze. Na konci tohoto pochodu vás čeká ještě lehčí výstup do sedla Mesapata (4 460m n. m.) a rozhodnutí, zda se vydáte ještě na další boční výlet k lagunám Safuna a Pucacocha nebo půjdete standardní trasou Alpamayo treku.


Článek: Túra k lagunám Safuna

Ke krásným lagunám pod Pucajircou

Alpamayo BC Trek - Sidetrip2: Laguny Safuna Alta a Safuna Baja leží jen kousek od hlavní trasy treku kolem Alpamaya, tak se k nim určitě stojí za to vypravit a pokochat se úžasným výhledem na šestitisícový masiv Pucajirca. Ideální je to spojit s přechodem sedla Gara Gara, které zvládnete brzy ráno, a laguny vám vyjdou na odpoledne.

6. den

Sestup do Pomabamby

Pokud nemáte v plánu obejít celý masiv Alpamaya, je tento den pro vás i na treku posledním. Od lagun Safuna se přesunete k poslednímu průsmyku Yanacon (4 610m n. m.) a z něj vás už čeká dlouhý sestup až do Pomabamby (2 960m n. m.). Zvlášť poslední část této túry, pochod údolím Janca pampa s pa­noramatickým výhledem na masiv Pucajirca stojí za to.

Článek: Túra přes sedlo Yanacon

Do údolí Janca pampa

Alpamayo BC Trek 6: Od lagun Safuna vás čeká dlouhý pochod údolím Tayapampa a pak už směr poslední vysoké sedlo na tomto treku - Yanacon (4 610m n. m.) a dál do širokého údolí Jancapampa. Zde se budete muset rozhodnout, zda tento trek ukončíte následným sestupem do Pomabamby či si ho prodloužíte a uděláte kompletní pochod okolo celého masivu Alpamaya. Oproti předchozím etapám je tento den o něco méně zajímavý.


Článek: Túra Janca Pampou do Pomabamby

Sestup pohádkovým údolím

Alpamayo BC Trek 7: poslední etapa treku vede malebným údolím Janca pampa s úžasnými "zpětnými" pohledy na zaledněný hřeben Pucajirca. Malebné scenérie zde dotvářejí stáda koňů a políčka rozesetá po okolních horských svazích.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam