Túra přes sedlo Yanacon

Túra přes sedlo Yanacon

Do údolí Janca pampa

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 7:00 hod

Alpamayo BC Trek 6: Od lagun Safuna vás čeká dlouhý pochod údolím Tayapampa a pak už směr poslední vysoké sedlo na tomto treku – Yanacon (4 610m n. m.) a dál do širokého údolí Jancapampa. Zde se budete muset rozhodnout, zda tento trek ukončíte následným sestupem do Pomabamby či si ho prodloužíte a uděláte kompletní pochod okolo celého masivu Alpamaya. Oproti předchozím etapám je tento den o něco méně zajímavý.

Obsah článku
Recenze

Ráno pod lagunami Safuna

Navigovat na mapě

Ještě než vyrazíte na trek vstříc sedlu Yanacon, rozlučte se naposled s krásnými výhledy na masiv Pucajirca a Alpamayo.

Ráno pod lagunami Safuna

Před samotou Huillca

Navigovat na mapě

První nepříjemnou věcí na pochodu je nutnost přebrodit říčku, což brzy ráno za mrazu není to pravé, na co byste se těšili. Samotná cesta po široké pěšině plochým údolím utíká rychle, takže za 45 minut jste už nadohled zemědělské samotě Huillca. Před vámi se tyčí nepojmenovaný kopec (4 512m n. m.) u křižovatky údolí.

Před samotou Huillca

Huillca

Navigovat na mapě

Na mapě nakreslená „vesnice“ Huillca (3 998m n. m.) ve vás možná nastartuje představu, že si zde třeba dokoupíte něco k jídlu. Ve skutečnosti je to jen jeden dům s ohradou na ovce. Okolo se potulují prasata a možná i po pár dnech uvidíte člověka.

Huillca

Téměř horrorové stavení

Navigovat na mapě

Další pokračování cesty z Huillci se může na první pohled zdát trochu zmatené z důvodu soutoku hned tří údolí na malém prostoru. Stačí se ale pořádně podívat do mapy a naberete určitě správný směr – jděte tím údolím ve středu západním směrem. Na konci pampy je další osamocené stavení, trošku jak z horroru – okolo se válejí ovčí kožky a kostry a na domku je přibitá uříznutá kraví hlava.

Téměř horrorové stavení

Sedlo Yanacon na dohled

Dál se už stoupá velmi úzkým kaňonem a před vámi se tyčí páté sedlo na tomto treku – Yanacon. Z dálky vypadá docela hrozivě, strašně prudce.

Sedlo Yanacon na dohled

Výstup do sedla Yanacon

Vlastní výstup není nakonec tak hrozný jak se zdola zdál, ale těch 400 výškových vám v této nadmořské výšce dá určitě zabrat.

Výstup do sedla Yanacon

Sedlo Yanacon (4 610m n. m.)

Navigovat na mapě

Po hodině a půl výšlapu od horrorového stavení stojíte konečně v průsmyku Yanacon. Pod vámi je údolí Yanta Quenua, kterým jste sem stoupali.

Sedlo Yanacon (4 610m n. m.)

Výhled na lagunu Sactaycocha

Výhled ze sedla není v porovnání  s jinými vyhlídkami v Cordilleře Blanca zas až tak světoborný, ale alespoň máte výhled na lagunu Sactaycocha na obzoru.

Výhled na lagunu Sactaycocha

Louky pod průsmykem

Navigovat na mapě

Sestup ze sedla je ze začátku hodně nepříjemný, je to prudký kluzký hliněný svah a za špatného počasí opravdu riskantní pasáž. Jen o kus dál jsou první pokroucené horrorové stromy – Polylepis tarapacana, což jsou stromy, které rostou v největší nadmořské výšce na světě. Bohužel z těchto lesů se do dnešní doby dochovalo jen mizivé procento. O 400 metrů níže se údolí rozšiřuje v rozsáhlé louky. Zde je relativně obtížné sledovat trekovou cestu. Celá tato část hor je o něco zelenější.

Louky pod průsmykem

Pochod pustou krajinou

Navigovat na mapě

Potůčky tekoucí pampou se stáčí severním směrem a stékají do laguny Sactaycocha. Vy se však držte na jižním konci louky a vystoupejte na skalní práh. Z něj pak klesejte pustou krajinou, kde před dávnými roky vedl ledovec. Na obzoru před vámi se už táhne horský hřeben lemující údolí Janca Pampa, váš přechodný cíl.

Pochod pustou krajinou

Výhled na Janca pampa

Navigovat na mapě

Po projití pusté krajiny vás čeká prudší sestup po staré moréně a pak už po zřetelné stezce podél potůčku stále dolů. Přibývají křoviska a vy už po několika dnech můžete potkat i místní, kteří sem chodí pro otop. Při sestupu se nenechte nalákat na „zkratky“ hlavní cesty, které se můžou změnit na prudké blátivé stezky. Po hodině a půl se před vámi konečně otevře krásné panorama širokého údolí Janca Pampa s malými usedlostmi a stády koňů a kravek. Velmi krásné a malebné místo. Zde je taky křižovatka cest. Můžete se odtud vydat už do Pomabamby a trek ukončit nebo pokračovat dál a celý masiv Alpamaya obejít.

Výhled na Janca pampa


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam