Túra Chuskyurmo - Lartsa

Túra Chuskyurmo - Lartsa

Pochod úžasným kaňonem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 4:30 hod

**Markha Trek 3: ** Většina turistů, kteří jdou tento trek obvyklejším směrem, přejdou z Nimalingu sedlo Kongmaru la, projdou kaňonem a utáboří se v kempu Chuskyurmo. Případně seběhnou a utáboří se ještě níž. Pokud to jdete obráceně, nejspíš na přechod sedla během jednoho dne nebudete mít ještě dostatečnou aklimatizaci a sílu a budete se muset utábořit v kempu Lartsa. To je jen malý plácek maximálně na dva stany nad koncem kaňonu Chuskyurmo, jen pár set metrů od úpatí sedla. Tea tent s občerstvením zde rozhodně nehledejte.

Obsah článku
Recenze

Ráno v Chuskyurmo

Za pěkného počasí je ráno v Chuskyurmo vždy kouzelné – stěny kaňonu, jehož průchod vás dnes čeká, jsou pěkně nasvícené a přímo nad vámi se tyčí zubatý vrcholek, na jehož stěny vede odbočka z tajné vyhlídky.

Ráno v Chuskyurmo

Začátek kaňonu

Navigovat na mapě

Celý kaňon je docela úzký a jeho stěny jsou z červených skal. Pochod je to určitě zajímavější než včerejší putování balvanovitým širokým říčním údolím.

Začátek kaňonu

Geologův ráj

Jako v každém kaňonu je i zde největším nepřítelem fotografa neustálý stín, ale i tak se tu najde pár pěkně prosvětlených míst, kde můžete obdivovat geologii Ladakhu.

Geologův ráj

Skalní hřiby

Místní zajímavostí jsou krásné skalní hřiby, které ve zdejší podivné blátivé hornině s oblázky vytvořila mocná eroze.

Skalní hřiby

Výstup kaňonem

Po cestě je pár tůněk a i menší brod, ale ten se dá pohodlně přeskákat po kamenech – nic náročného.

Výstup kaňonem

Malý vodopádek

V případě většího stavu vody by mohl být u tohoto malého vodopádku problém v dalším postupu, jelikož nyní zde cesta vede korytem řeky. Stará původní cesta je již na mnoha místech zničena sesuvy a znovu neopravena.

Malý vodopádek

Úžasná stará cesta

Na některých místech je krásně vidět, kolik práce muselo stát tuto starou stezku zbudovat. Průrvy ve skalách jsou vystlány tisíci a tisíci kameny. Bohužel dnes už tu není nikdo, kdo by tuto cestu udržoval.

Úžasná stará cesta

Před skalní bránou

Po hodině a půl pochodu se údolí rozšíří a kráčí se neoblíbenou cestou mezi balvany. Sem tam už problikne na obzoru finální hřeben. Po hodině kličkování mezi kameny se přiblížíte ke skalní bráně, kde to může být na začátku léta a po velkých deštích docela zajímavé s průchodem.

Před skalní bránou

Skalní brána

Navigovat na mapě

Skalní brána je nejužší místo celého kaňonu – sotva se zde vyhnete s koníkem obtěžkaným nákladem. V době velké vody může být toto místo i neprůchodné. Odtud začíná prudký výstup zákrutami nad řeku a cesta pak pokračuje chvíli relativně vysoko nad dnem kaňonu.

Skalní brána

Prudký výstup od skalní brány

Výstupová cesta je úzká, tak pokud zde náhodou potkáte karavanu koníků, tak vám nezbyde než počkat a odpočinout si. Takových karavan nepotkáte víc jak 1–2 za den, tak prakticky kráčíte pořád sami.

Prudký výstup od skalní brány

Před Lartsou

Nadmořská výška se pomalu přehoupává přes 4 600 metrů a poprvé se přes stěny kaňonu objevují hory daleko na obzoru.

Před Lartsou

Lartsa

Navigovat na mapě

Jen pár metrů před kempem Lartsa se před vámi objeví plytký hřeben s dobře viditelným sedlem Kongmaru la (5 260m n. m.), což je ještě o 600 výškových metrů výš než jste teď, takže se musíte dobře rozmyslet, zda vám ještě dnes na přechod stačí síly nebo se usídlíte už zde. Vaše rozhodnutí není jen o vaší aklimatizaci a fyzických silách, ale i o počasí, které se zde velmi rychle mění a vaše plány může zhatit prudký hodinový déšť či bouřka.

Lartsa

Kemp Lartsa (4 637m n. m.)

Do kempu Lartsa dojdete po 3–3,5 hodinách, takže pokud máte síly a počasí přeje, můžete se vydat přes sedlo. Jinak je to tu takové neútulné, jen dva malé plácky pro stan. O pár metrů je ale pěkný několikametrový vodopád.

Pokud dál nepokračujete, můžete se nalehko vydat na průzkum – o 300 metrů dále zjistíte, že treková cesta odbočuje do vyschlého bočního údolí a ta hlavní se stáčí prudce na východ, tak si můžete tím směrem udělat případně průzkumnou výpravu.

Kemp Lartsa (4 637m n. m.)


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam