Túra po hřebeni Kongmaru

Túra po hřebeni Kongmaru

Na opuštěnou vyhlídku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1:30 hod

Pokud vám po výstupu do sedla Kongmaru la ještě zbývají síly, můžeme doporučit odložit tu velký baťoh a pokračovat jen tak nalehko ještě výše po východní části hřebenu Kongmaru. Na této „procházce“ si uděláte pěkný přehled o okolí velehory Kang Yatse a pokocháte se i závěrem údolí Markha, do kterého přímo ze sedla není vidět. Cesta není náročná, ale kdyby tu nebyly modlitební praporky, tak byste si mohli myslet, že tu snad ještě nikdo před vámi nešel.

Obsah článku
Recenze

Sedlo Kongmaru la (5 276m n. m.)

Po jen pár desítkách výškových metrů je už pěkný pohled zpět na vyšlapanou trasu přes sedlo Kongmaru la. Výlet z něj si můžete udělat nejen tímto směrem, ale i na opačnou stranu, kde ale schůdný terén končí dříve.

Sedlo Kongmaru la (5 276m n. m.)

Nejplošší šestitisícovka na světě

Hluboko dole pod vámi je pláň Nimaling, kam za chvíli klesnete ze sedla Kongmaru la až se vrátíte z této procházky. Jen jako malé bílé tečky svítí občerstvující tea tenty. Úplně napravo je nejvyšší hora Zanskaru – Kang Yatse. Na zdolání jejího předvrcholu (6 200m n. m.) už potřebujete mačky a na hlavní vrchol i pořádné horolezecké umění. Zajímavou možností, o které se ale nikde nepíše, je gigantický plochý kopec hned vedle pohodlně dostupný přímo z Nimalingu – jeho plochý vrcholek končí v úchvatné výšce 5 900m n. m. a jeho poloha hned vedle obr hory Kang Yatse zaručuje skvělé výhledy. Vlastní špičatý vrcholek je už přes šest tisíc metrů nad mořem.

Nejplošší šestitisícovka na světě

Závěr doliny Markha

Za chvíli se vám otevře závěr doliny Markha a vidíte i morénu ledovce, ve které je ukryto pěkné jezírko – pramen řeky Markha. Další možný výlet z Nimalingu.

Na plochém hřebenu vlevo je sedlo Lalung la, ze kterého se dá sestoupat kaňonem cca 12km na hlavní silnici Léh-Manali mezi vesnicemi Miru a Lato, takže silně alternativní start či konec treku.

Závěr doliny Markha

Kongmaru Peak

Naprosto logickým cílem této vycházky by měl být výhledový vrcholek Kongmaru Peaku, ale to s tím musíte počítat už předem /nevyrazit ze sedla úplně nalehko/ + musí i přát počasí /přicházející sněhová bouře není na hřebenu taky to pravé ořechové/.

Kongmaru Peak

Předvrchol Kongmaru Peaku

Pokud hlavní vrchol z jakýchkoliv důvodů nestíháte, můžete s ekochat alespoň na jeho předvrcholu (5 413m n. m.)

Předvrchol Kongmaru Peaku

Síla přírody

Určitě vás bude fascinovat úžasná síla přírody – skoro se vám nebude chtít věřit, jak v takto nehostinné krajině může přežít takto krásná kytička.

Vlastní návrat do sedla je velmi rychlý. Cesta opravdu není těžká.

Síla přírodyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam