Túra Nimaling - Thachungtse

Túra Nimaling - Thachungtse

Vstup do kaňonu Markha

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1:30 hod

**Markha Trek 5: ** Sedm kilometrů a šest set výškových metrů od sebe dělí nomádský kemp a východisko horolezců Nimaling a malý kemp s teatentem v Thachungtse. Pokud se v Thachungtse rozhodnete ubytovat v kempu přes noc, nejspíš tam budete spát sami, protože to není zrovna dvakrát rušné místo. Samotný trek je náročný hlavně svou nadmořskou výškou než profilem. Cesta po pláních Nimalingu se zdá nekonečná, naštěstí jsou po cestě pěkné vyhlídky na Kang Yatse a zvětralé skalní věže v okolních svazích. Jelikož půjdete z kopce, tak pro vás bude tato etapa výrazně lehčí než pro většinu těch, co chodí tento trek obráceně.

Obsah článku
Recenze

Pláně Nimaling - Pohled zpět

Navigovat na mapě

První kilometr pochodu je prakticky po rovině, pláň Nimaling se zdá nekonečná. Okolní svahy jsou zaoblené od mohutného ledovce, který se tu kdysi rozkládal. Středem teče líně jedna ze zdrojnic říčky Markha a pomalu vám z výhledu mizí teatenty.

Pláně Nimaling - Pohled zpět

Vrchol Kang Yatse

Přes okolní zaoblené hřebeny přečnívá majestátní zaledněný vrcholek Kang Yatse.

Vrchol Kang Yatse

Mračna nad údolím Markha

Postupně se cesta čím dál více vzdaluje od řeky, která mizí v menším kaňonu. Zajímavé špičaté hory pod vámi vás budou provázet po zbytek tohoto treku. Počasí je zde hodně proměnlivé, tak musíte mít i trochu štěstí zde na Nimalingu.

Mračna nad údolím Markha

Jezírko

Navigovat na mapě

Na konci pozvolné části etapy leží malé jezírko (4 676m n. m.), kde se otužilci můžou i vykoupat. Většina karavan zde doplňuje vodu jak pro sebe, tak pro zvířata. Je odtud i pěkně vidět výstupová cesta na trekový předvrchol Kang Yatse.

Jezírko

Skalní věže

Na protější straně údolí uvidíte krásné barevné zvětralé skalní věže, asi nejhezčí pohled na této etapě treku.

Skalní věže

Před Thachungtse

Navigovat na mapě

Čím víc se blížíte Thachungtse, tím prudčeji klesáte. Z opačné strany to musí být jedna z největších zabíraček tohoto treku. Jen pár set metrů před kempem je první větší soutok říček – dvou zdrojnic řeky Markha. Toto místo se naštěstí nechá přeskákat po kamenech, tak ani nemusíte brodit. Otevře se vám i pohled do malého kaňonu, který jste při sestupu obcházeli vrchem. Je otázkou, zda se tudy dá dostat přímo pod ty zvětralé skály – každopádně je to námět na zajímavou „průzkumnou“ vycházku.

Před Thachungtse

Thachungtse

Navigovat na mapě

Kemp Thachungtse leží přímo u řeky jen tři sta metrů pod soutokem. Je zde jeden teatent a pár plácků na táboření. Jen kousek nad ním jsou ve skalách kamenné ohrady, fungující trošku jako WC, s výhledem po okolí.

Thachungtse

Ráno v Thachungtse

Brzká rána jsou v Thachungtse nejhezčí – krásně jsou nasvícené okolní vyhlazené skalní stěny. Z tohoto pohledu jsou vidět i kamenné ohrádky fungující jako vyhlídka a záchod zároveň.

Ráno v Thachungtse

Vstup do kaňonu

Jen kousek před vámi je i vstup do kaňonu, kudy vede pokračování treku do osady Hankar – možná nejkrásnější část celého pochodu údolím řeky Markha.

Vstup do kaňonuČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam