Túra Martselang - Shang Sumdo

Túra Martselang - Shang Sumdo

Začátek či konec Markha Treku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 1:30 hod

Markha Trek 1: Martselang (3 350m n. m.) ležící jen pár metrů od břehu životodárné řeky Indus je krásně zelenou oázou v jinak vyprahlé krajině. Většina lidí zde svůj trek údolím řeky Markha končí, ale v naprosté pohodě zde můžete i začínat. Ale musíte počítat s tím, že z této strany se do výšek dostanete výrazně rychleji, tak je lepší mít už nějakou aklimatizaci či postupovat cíleně pomaleji s návštěvou bočních údolí. Tento fotoreport popisuje první etapu treku do 7 km vzdáleného Shang Sumda, kam se ale většina lidí nechá dovézt, jelikož až tam vede silnička. Pěší túra ale má taky rozhodně své kouzlo.

Obsah článku
Recenze

Silnička do Sumda

Navigovat na mapě

Silnička do Sumda překvapí tím, že je sjízdná nejen pro džípy. Aut však zde potkáte jen pár. Nevýhodou tohoto cca 1,5 hodinového pochodu za slunného dne je velké vedro a téměř žádný stín.

Silnička do Sumda

Cesta podél řeky

Po přibližně 45 minutách se dojde k mostu, odkud už je krajina zajímavější. Ideální místo na první občerstvení. Celou cestu vás doprovází potok, podle kterého půjdete až k jeho pramenu na svazích pod sedlem Kongmaru la. Střídají se tu pasáže, kdy je údolí široké a potok se takřka ztrácí v korytu plném kamenů, až po užší o něco divočejší části.

Cesta podél řeky

Zvrásněné svahy

Všechna údolí na západním svahu pohoří Stok mají podobný charakter – část blízká Indu je plná zerodovaných ostrých zvrásněných svahů. Na konci jara se tu valí nejvíc vody z ledovců a sněžných polí a některé treky nejsou v tuto dobu ani prostupné.

Zvrásněné svahy

Ráj geologa

S blížícím se Shang Sumdem je krajina čím dál víc zajímavější.

Ráj geologa

Barevné hory

V okolí Sumda jsou krásně do ruda zbarvené hory – které se zvlášť za pozdního odpoledne a západu slunce nádherně zabarvují

Barevné hory

Shang Sumdo

Navigovat na mapě

Do Shang Sumdo (3 670m n. m.) na soutoku dvou říček dojdete po 7 km a 2 hodinách chůze. Ani vám nepřijde, že jste vystoupali 300 výškových metrů. Je to jen malá vesnička o pár domcích, ale jsou tu tea tenty, kde čekají organizovaní turisté na odvoz zpět do Léhu a kde se můžete občerstvit. Kdo je zde brzy, může pokračovat ještě týž den do další vesničky Chogdo či až do kempu Chuskirmo. Mimo hlavní trasy směr Kongmaru la tu můžete zatočit i do bočního údolí vedoucí přes dvě sedla a dojít až pod Stok Kangri – alternativní, delší, méně chozená trasa oproti té z vesnice Stok.

Shang SumdoČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam