Ladakh

Túra Martselang - Shang Sumdo

Začátek či konec Markha Treku

Petr Liška
Napsal/a 1674 článků a sleduje jej/ji 113 cestovatelů
Túra Martselang - Shang Sumdo
Vloženo: 22.10.2013
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Turisty

Markha Trek 1: Martselang (3 350m n. m.) ležící jen pár metrů od břehu životodárné řeky Indus je krásně zelenou oázou v jinak vyprahlé krajině. Většina lidí zde svůj trek údolím řeky Markha končí, ale v naprosté pohodě zde můžete i začínat. Ale musíte počítat s tím, že z této strany se do výšek dostanete výrazně rychleji. Tento článek popisuje první etapu treku do 7 km vzdáleného Shang Sumda, kam se ale většina lidí nechá dovézt, jelikož až tam vede silnička.

Silnička do Sumda

Silnička do Sumda překvapí tím, že je sjízdná nejen pro džípy. Aut však zde potkáte jen pár. Nevýhodou tohoto cca 1,5 hodinového pochodu za slunného dne je velké vedro a téměř žádný stín.

Silnička do Sumda
Autor: © gigaplaces.com

Cesta podél řeky

Po přibližně 45 minutách se dojde k mostu, odkud už je krajina zajímavější. Ideální místo na první občerstvení. Celou cestu vás doprovází potok, podle kterého půjdete až k jeho pramenu na svazích pod sedlem Kongmaru la. Střídají se tu pasáže, kdy je údolí široké a potok se takřka ztrácí v korytu plném kamenů, až po užší o něco divočejší části.

Cesta podél řeky
Autor: © gigaplaces.com

Zvrásněné svahy

Všechna údolí na západním svahu pohoří Stok mají podobný charakter – část blízká Indu je plná zerodovaných ostrých zvrásněných svahů. Na konci jara se tu valí nejvíc vody z ledovců a sněžných polí a některé treky nejsou v tuto dobu ani prostupné.

Zvrásněné svahy
Autor: © gigaplaces.com

Ráj geologa

S blížícím se Shang Sumdem je krajina čím dál víc zajímavější.

Ráj geologa
Autor: © gigaplaces.com

Barevné hory

V okolí Sumda jsou krásně do ruda zbarvené hory – které se zvlášť za pozdního odpoledne a západu slunce nádherně zabarvují

Barevné hory
Autor: © gigaplaces.com

Shang Sumdo

Do Shang Sumdo (3 670m n. m.) na soutoku dvou říček dojdete po 7 km a 2 hodinách chůze. Ani vám nepřijde, že jste vystoupali 300 výškových metrů. Je to jen malá vesnička o pár domcích, ale jsou tu tea tenty, kde čekají organizovaní turisté na odvoz zpět do Léhu a kde se můžete občerstvit. Kdo je zde brzy, může pokračovat ještě týž den do další vesničky Chogdo či až do kempu Chuskirmo. Mimo hlavní trasy směr Kongmaru la tu můžete zatočit i do bočního údolí vedoucí přes dvě sedla a dojít až pod Stok Kangri – alternativní, delší, méně chozená trasa oproti té z vesnice Stok.

Shang Sumdo
Autor: © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Markha trek

Není snad klasičtějšího treku v Ladakhu než pochod údolím řeky Markha. I přes to má toto putování velké kouzlo v tom, že během… pokračovat ve čtení

Markha trek
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Indie? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka