Túra Markha - Skyu

Túra Markha - Skyu

Do křižovatky treku

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 8:00 hod

Marka trek 9: Pochod z Markhy do Skyu je náročný nejen kvůli své délce a prašným úsekům, ale hlavně kvůli vysokým teplotám, které zde v hlavní trekařské sezóně panují. Díky častým křoviskům je i o něco málo malebnější než předchozí etapy treku. I tak si zde užijete krásné vyhlídky na zubaté hřebeny a pěkné oázy v okolí řeky.

Obsah článku
Recenze

Zubaté hřebeny

Na trekovou etapu z Markhy do Skyu se vydejte pokud možno velmi brzo, protože vedro je zde už od 10. hodiny spalující. Zhruba po dvou kilometrech pochodu vás znovu čeká brodění řeky. Další desítky minut pochodu vám zpříjemňuje výhled na krásné zubaté hřebeny.

Zubaté hřebeny

Výstup k čortenům

Zhruba po hodince pochodu od brodu dojdete na místo, kde se připojuje údolí vedoucí přímo pod Stok Kangri z jihu. Tudy ale nikdo na tuto horu nechodí. Odtud vás čeká krátký výstup na ostroh nad řekou, kde jsou postavené čorteny.

Výstup k čortenům

U čortenu

U čortenu (3 660m n. m.) je i pěkná zídka mani. Ideální místo na první delší přestávku.

U čortenu

Hory za řekou Zanskar

Od čortenu poprvé uvidíte daleko na obzoru hory vypínající se nad řekou Zanskar. Tento výhled vás bude provázet už po zbytek treku.

Hory za řekou Zanskar

Hory nad řekou

V některých místech mizí políčka, údolí se zúží a přímo nad řekou jsou kolmé skalní stěny.

Hory nad řekou

Cesta pouští

Po necelých třech hodinách pochodu z Markhy se dostanete do míst, kde to vypadá skoro jako na poušti. Půjdete po vyprahlé pláni relativně vysoko nad řekou. Pozvolna se blížíte i tea tentu, takže oběd je už docela blízko.

Cesta pouští

Idylka u tea tentu

Tea tent napůl cesty mezi Markhou a Skyu je na velmi příjemném místě. Okolo je zelená loučka, stín stromů. Opravdu ideální místo na nabrání sil na zbytek dnešní etapy.

Idylka u tea tentu

Divoký kaňon

Pod tea tentem je kaňon zase o trochu divočejší a přibývá křovinatá vegetace, tak je údolí o něco méně malebné než výše.

Divoký kaňon

Zajímavý most

O kus dál je zajímavý most opřený přímo o skalní stěnu, kde je vytesaná cesta. Zde v nižších partiích řeky by bylo brodění už docela nepříjemné.

Zajímavý most

Mohutné skalní stěny

Kousek za mostkem je další parádní vyhlídka na mohutné skalní stěny.

Mohutné skalní stěny

Čorteny na soutoku údolí

Zhruba hodinu půjdete méně zajímavou pasáží, než dorazíte k dalším čortenům u velkého bočního údolí. Odtud už vám zbývá do cíle ve Skyu jen nějakých pět kilometrů.

Čorteny na soutoku údolí

Údolí řeky před Skyu

Údolí před Skyu se na několika místech docela rozšiřuje. Střídají se zelené pasáže s cestou pokrytou vrstvou říčního prachu.

Údolí řeky před Skyu

Těsně před Skyu

To že už jste v cíli cesty, vám naznačí rozlehlá políčka ječmene. Dnešní etapa treku patří k těm nejobtížnějším, hlavně díky úmornému vedru než profilu trasy.

Těsně před Skyu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam