Ladakh

Túra Skyu - Chilling

Cesta k soutoku Markhy se Zanskarem

Petr Liška
Napsal/a 1730 článků a sleduje jej/ji 121 cestovatelů
Túra Skyu - Chilling
Vloženo: 14.11.2014
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com
Vhodné pro:
Turisty

Markha trek 10: Pokud jste se vydali na kratší verzi Markha treku, tak vás ze Skyu čeká už jeho poslední pěší etapa do Chillingu ležícího už u mohutné řeky Zanskar. Čeká vás relativně snadná a malebná etapa s nečekaným výstupem do posledního sedla Kuki la a jako finální třešnička na dortu přesun přes Zanskar primitivní lanovkou.

Políčka za Skyu

První část této trekové etapy vede podél políček ječmene do necelý kilometr vzdálené vesnice Kaya (3 300m n. m.). Na obzoru se tyčí zubatý masiv, položený už za řekou Zanskar. Jeho panoramatem se budete kochat celý tento dnešní pochod.

Políčka za Skyu
Autor: © gigaplaces.com

Cesta nad kaňonem řeky Markha

Po půl hodině pohodlné cesty ze Skyu opustíte první vesnici v údolí Kayu a před vámi už bude jen neobydlený vyprahlý kraj. Potkáte zde i první občerstvovací tea tent, od kterého je pěkný výhled na další pokračování vaší cesty. Řeka Markha mizí v divokém kaňonu a cesta vede vysoko nad ní.

Cesta nad kaňonem řeky Markha
Autor: © gigaplaces.com

Vyhlídka u soutoku Zanskaru s Markhou

Při pochodu nad kaňonem se občas do něj otevře pěkná vyhlídka. Cesta vede zhruba sto výškových metrů nad dnem údolí. Po chvíli narazíte i o pokus o silnici do údolí Markha.

Vyhlídka u soutoku Zanskaru s Markhou
Autor: © gigaplaces.com

Vyhlídka do kaňonu Zanskaru

Konečně se vám otevře výhled na soutok řek. Markha proti Zanskaru vypadá jen jako nepatrný potůček. Celý kaňon Zanskaru vypadá impozantně. Sice i v něm se buduje silnice, ale to bude ještě hodně dlouho trvat, než se jim podaří proniknout až do Padumu. Nyní je kaňon průchozí pouze pár dní v zimě, kdy místní podnikají světoznámý Chadar trek po zamrzlé řece s nocováním v jeskyních.

Vyhlídka do kaňonu Zanskaru
Autor: © gigaplaces.com

Cesta směr Kuki la

Silnice v devíti zákrutách klesá k Zanskaru, kde je ale most stržený (proto se možná tento projekt silnice do údolí Markha dál nerozvíjí). Naše cesta však traverzuje náhorní pláň k poslednímu výstupu na tomto treku – sedlu Kuki la. Po cestě je další tea tent, kde se můžete občerstvit. Počítejte, že ze Skyu sem je to tak hodina a půl.

Cesta směr Kuki la
Autor: © gigaplaces.com

Výhled z Kuki la

Po překonání skoro dvě stě výškových metrů v serpentýnách se konečně dostanete na vrchol kopce Kuki la (3 440m n. m.), kde vás přivítají třepotající se vlaječky. Ve skutečnosti je to jen konec další náhorní planiny. Z vrcholku je pěkně vidět hluboko dolů na řeku Zanskar.

Výhled z Kuki la
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com

Pochod po náhorní pláni

Cesta po náhorní pláni docela rychle ubíhá. Výhledy jsou pěkné na zubaté hory za řekou. Z vlastního kaňonu toho moc vidět není. Většinou jen občas vykoukne silnička.

Pochod po náhorní pláni
Autor: © gigaplaces.com

Před Chillingem

Poté co přejdete celou náhorní pláň, objeví se před vámi objeví panoráma oázy Chillingu. Odtud se vyráží na další známý trek Chilling – Lamayuru, takže teoreticky to můžete i propojit. Vlastní lanovka je pár set metrů před vesnicí. Je to zároveň i startovací místo pro rafty.

Před Chillingem
Autor: © gigaplaces.com

Lanovka přes Zanskar

Jízda lanovkou je takový menší adrenalinový zážitek, když člověk frčí na kladce v bedně přes víc jak 60 metru širokou divokou řeku. Žádné bezpečnostní normy to určitě nesplňuje, ale hlavně, že to funguje už desítky let.

Lanovka přes Zanskar
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com

Jízda kaňonem řeky Zanskar

Na druhé straně řeky musíte doufat, že stopnete nějaké auto buď tady, nebo v Chillingu. Pokud vyrazíte ze Skyu brzy ráno, jsou vaše šance vysoké, protože určitě narazíte na taxíky, které sem přivezly turisty nebo raftaře z Léhu.

Samotná 25 km dlouhá jízda kaňonem je parádní. Kaňon sám je opravdu krásný, drsně skalnatý a vyprahlý. Silnice je úzká a bez svodidel, tak pokud máte sportovněji založeného řidiče, je to také docela adrenalinový zážitek.

Jízda kaňonem řeky Zanskar
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Markha trek

Není snad klasičtějšího treku v Ladakhu než pochod údolím řeky Markha. I přes to má toto putování velké kouzlo v tom, že během… pokračovat ve čtení

Markha trek
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Indie? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka