Buddhistické kláštery v údolí Indu

Buddhistické kláštery v údolí Indu

Úžasná ukázka Buddhismu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1 den

Při návštěvě Ladakhu, respektive Léhu, stojí určitě za to vyrazit na jednodenní výlet po klášterech ležících v údolí Indu na jihozápad od města a užít si nefalšovanou buddhistickou atmosféru. Největším magnetem je velmi fotogenický klášter Thiksey, kam vyrazte co nejdříve, ideálně brzy ráno, ať se vyhnete davům turistů a uvidíte i nějaké ceremonie. Zajímavou zastávkou je i klášter Stakna či rozsáhlý Hemis vysoko nad údolím. Na zpáteční cestě se zastavte ještě v rozvalinách Shey s perfektním výhledem na zelené údolí Indu.

Obsah článku
Recenze

Článek: Prohlídka klášteru Thiksey Gompa

Nejznámější klášter v údolí Indu

Nejnavštěvovanější klášter v údolí Indu jen dvacet kilometrů od Léhu vypadá jak zmenšená Potala. Pokud sem dorazíte opravdu brzy ráno, davy turistů zde nepotkáte - spíš jen meditující mnichy. Mimo úchvatného výhledu na klášter zespoda vás zaujme obrovská, 15 metrů vysoká socha Buddhy zabírající celé dvě patra budovy a úchvatné výhledy ze střechy kláštera.

Článek: Prohlídka klášteru Stakna Gompa

Zapomenutý klášter

Téměř každý při návštěvě Ladakhu si chce prohlídnout i nějaké z řady krásných buddhistických klášterů. Jen málokdo však navštíví malý klášter ve Stakně i přesto, že jsou z něj krásné výhledy do údolí Indu a na mnohem známější klášter Thiksey. Navíc je zde téměř božské ticho a klid.

Článek: Prohlídka klášteru Hemis Gompa

Klášter v horském údolí

Většina velkých klášterů v Ladakhu stojí jak pevnosti na vrcholcích kopců, ale ten v Hemisu leží v úzkém horském údolí vysoko nad řekou Indus. Rozhodně stojí za zhlednutí. Je zajímavý nejen svou barevností, ale i přilehlou vesničkou s domky nalepenými na skále. Zároveň je poblíž i jedno z východisek na nejznámější Ladackhý trek údolím řeky Markha.


Článek: Prohlídka Klášteru Shey Gompa

Polo opuštěný královský palác

Jen patnáct kilometrů od Léhu se nachází bývalý letní královský palác Shey. Dnes už jsou tu spíš ruiny, ale výhledy do údolí Indu a na pohoří Stok jsou moc pěkné, tak se zde vyplatí zastavit, třeba při cestě na mnohem známější a zajímavější klášter Thiksey.

Další kláštery v údolí Indu v blízkosti Léhu

  • Matho gompa: krásný klášter vysoko nad údolím. Navíc východisko do málo chozeného údolí vedoucího k hlavnímu hřebenu Stok
  • Stok gompa: bývalý královský palác a klášter. Hlavní východisko treku na Stok Kangri
  • Spituk gompa: klášter jen kousek od letiště v Léhu


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam