Nejvyšší turistické výstupy

Nejvyšší turistické výstupy

Nejvyšší hory a průsmyky bez horolezeckého vybavení

Spoustu nadšených turistů lákají túry, které vedou na vysoké hory či horské průsmyky, přitom však nemají horolezecké ambice či schopnosti. Přinášíme vám proto seznam velmi vysokých hor a horských průsmyků, kam vystoupáte bez horolezecké výbavy, tedy čistě trekově. V Asii a Jižní Americe se tak dostanete běžně do výšek přes pět tisíc metrů nad mořem. na světě je i několik relativně lehce dostupných šest tisícových vrcholů.

Obsah článku
Uturuncu
-22.264, -67.186
6 008 m / 19 711 ft

#1 Uturuncu

Nejjednodušší šestitisícovka na světě

Vulkán Uturuncu je dvojvrcholová sopka. Hlavní vrchol měří lehce přes šest tisíc metrů nad mořem. Dle map 6 008m n. m., dle GPS až 6 025m n. m.  Východní vrchol (5 930m n. m.) je jen o něco menší. Je to jedno z mála míst na světě, kde se dostanete nad hranici šesti tisíc metrů nad mořem jednoduše turisticky. Výstup je navíc velmi usnadněn silničkou vedoucí až do sedla (5 750m n. m.) mezi oba vrcholy, kde byl kdysi malý důl na síru. Tato cesta patří rovněž mezi nejvýše položené silnice na světě.

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Výstup na sopku Licancabur
-22.834, -67.884
5 960 m / 19 554 ft

#2 Výstup na sopku Licancabur

Nejhezčí sopka široko daleko

Každý kdo zastaví na slavné vyhlídce nad lagunou Verde se kochá odrazem krásné sopky Licancabur na její úžasně zbarvené hladině. Některé z nich pak chytne nutkavá chuť na tuto sopku vylézt a rozhlédnout se široko daleko po sopečném Jihozápadním Altiplánu. Výstup navíc není technicky obtížný, ale je potřeba se nejdříve dobře aklimatizovat, neboť vrcholek dosahuje téměř 6 tisíc metrů nad mořem. Navíc je tento výstup potřeba domluvit už před samotným začátkem salar tour.

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Výstup na Uhuru
-3.076, 37.352
5 895 m / 19 341 ft

#3 Výstup na Uhuru

Finální výstup na Kilimandžáro

Výstup na Kilimandžáro IV: Čtvrtý den vás konečně čeká finální výstup. Výstup na vrcholek kilimandžára a sestup zpět na chalupu Kibo zabere okolo deseti hodin. Stoupat budete ve tmě ve velkém mrazu, takže to opravdu prověří vaši vytrvalost. Zdolání nejvyšší hory kontinentu však stojí za tu námahu.

Chci tam
Byl jsem tam
tz

Výstup na Kala Patthar
27.996, 86.828
5 648 m / 18 530 ft

#4 Výstup na Kala Patthar

Božská vyhlídka na Everest

Černá skála, jak zní překlad nepálského názvu Kala Patthar, je jedna z nejkrásnějších horských vyhlídek na světě vůbec. Zvlášť, když vyjde ideální počasí na západ slunce a nadšený treker vidí, jak celý Nepál zvolna mizí ve tmě a jen špička Mount Everestu září zbarvená do ruda, jak poslední pochodeň tohoto parádního dne. O to víc překvapí, že sem valná většina turistů stoupá na východ slunce, kdy to tu rozhodně není tak fotogenické.

Chci tam
Byl jsem tam
np
Túra přes průsmyk Gondogoro La
35.654, 76.47
5 625 m / 18 455 ft

#5 Túra přes průsmyk Gondogoro La

Horolezectví pro turisty

Gondogoro trek 7: Nejnáročnější část treku Gondogoro vede přes stejnojmenné sedlo (5 625m n. m.). Nebýt rozvěšených fixních lan na obou stranách průsmyku, byl by pro obyčejné turisty neprůchodný. Díky tomuto velehorskému přechodu se není nutné vracet zpět do Askole stejnou cestou, ale může se sejít do Hushe údolím ledovce Gondogoro. Za krásného počasí je to úžasný "expediční" zážitek. I přes svou výšku z něj nejsou kupodivu tak pěkné výhledy na osmitisícovky jak z Concordie. Pohled na druhou stranu sedla na špičatý Laila peak (6 096m n. m.) však stojí opravdu za to

Chci tam
Byl jsem tam
pk
Výstup na sopku Mismi
-15.501, -71.682
5 625 m / 18 455 ft

#6 Výstup na sopku Mismi

Na rozvodí Tichého a Atlanitckého oceánu

Trek k prameni Amazonky II.: Druhý den pochodu k prameni Amazonky je s přehledem nejobtížnější z celého treku. Po většinu dne se budete pohybovat ve výškách přes 5 200m n. m.. Navíc velkou část cesty v nepříjemném skalnatém terénu s těžkým batohem na zádech jako bonus. Tato etapa vás opravdu prověří. Na druhou stranu vystoupáte na sopku Nevado Mismi (5 625m n. m.) - nejvyšší bod tohoto treku s docela zajímavým výhledem a budete spát na magickém místě - jen pár metrů od pramene největší řeky světa Amazonky.

Chci tam
Byl jsem tam
pe

Výstup Camp3 - vrchol Damavandu
35.928, 52.107
5 610 m / 18 406 ft

#7 Výstup Camp3 - vrchol Damavandu

Na vrchol sopky Dámavand

Damávánd je nejvyšším vulkánem v Asii a zároveň nejvyšší horou v Íránu. Kdo má tedy v úmyslu zdolat slavnou výzvu Volcanic Seven Summits, tak musí zamířit i sem. Výstup není nijak technicky náročný či nebezpečný a s patřičnou přípravou ho zvládne i průměrně zdatný turista.

Chci tam
Byl jsem tam
ir
Túra přes průsmyk Kongma la
27.931, 86.834
5 528 m / 18 136 ft

#8 Túra přes průsmyk Kongma la

Přes nejhezčí průsmyk v Khumbu

Cesta z Lobuche do Chhukhungu přes průsmyk Kongma la (5 528m n. m.) je kupodivu málokým chozená zkratka. Přitom oplývá spoustou neskutečných horských výhledů. Hned zkraje vás čeká přechod ledovce Khumbu s krásným výhledem na Pumori. Nejúžasnějších výhledů se však dočkáte až v sedle, kdy se před vámi otevře neskutečné panorama včetně trůnu bohů Makalu (8 463m n. m.). Hned pod sedlem jsou navíc krásná jezírka. Samotný sestup je také pěkný s výhledy na mýtický Amadablam i když dlouhý a únavný.

Chci tam
Byl jsem tam
np
Túra přes průsmyk Thorong La
28.792, 83.942
5 416 m / 17 769 ft

#9 Túra přes průsmyk Thorong La

Předlouhý pochod z Manangu do Mustangu

Nejnáročnější etapa celého treku kolem Annapuren vede přes jeden z nejvyšších „turistických“ průsmyků na světě – Thorong la (5 416m n. m.) (někdy v mapách též psaný jako Thorung la) na rozmezí nepálských krajů Manangu a Dolního Mustangu. Vysoká náročnost tohoto přechodu je dána hlavně jeho velkou nadmořskou výškou a dlouhým, únavným výstupem a sestupem než vlastní technickou obtížností trasy. Však již odpradávna tudy vedla obchodní cesta, po které se trmácely obtěžkané karavany se zbožím z Tibetu. Vlastní stezka je tedy za pěkného počasí docela pohodlná. Průsmyk se většinou stává na pár dní neprůchodný jen po přechodu větší bouře, kdy je zasypán sněhem.

Chci tam
Byl jsem tam
np

Výstup na Chacaltayu
-16.345, -68.125
5 395 m / 17 700 ft

#10 Výstup na Chacaltayu

Parádní vyhlídka na Cordilleru Real

Hora Chacaltaya (5 363m n. m.) rozkládající se jen 25 kilometrů od hlavního města Bolívie La Pazu se proslavila hlavně tím, že na jejím svahu bylo kdysi jediné bolívijské lyžařské středisko s nejvýše položeným vlekem na světě. Po tom, co se ledovec definitivně rozpustil, se sem už na lyže rozhodně nejezdí, ale za půldenní výlet i tak stojí. Jednak se můžete kochat krásnými výhledy na Kordilleru Real s krásnou šestitisícovou horou Huayna Potosí v popředí, anebo pokud jste jen "víkendový" turista, můžete tu jednoduše zdolat i pětitisícovou hranici nad mořem.

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Gokyo Ri
27.963, 86.683
5 357 m / 17 575 ft

#11 Gokyo Ri

Zajímavá vyhlídka nejen na Everest

Po Kala Pattharu je hora Gokyo Ri druhou nejznámější turistickou vyhlídkou v oblasti Khumbu. Uvidíte odtud celý ledovec Ngozumpa s Cho Oyu na obzoru, pěkné hory Cholatse a Taboche, ale hlavně i špičku Everestu. Pod vámi bude jezero Gokyo se stejnojmennou vesničkou

Chci tam
Byl jsem tam
np
Cerro Tunupa
-19.833, -67.646
5 321 m / 17 457 ft

#12 Cerro Tunupa

Sopka s ustřeleným vrcholem

Cerro Tunupa (5 321m n. m) je hora salaru de Uyuni. Je prakticky vidět odevšad. Je to typ sopky, která díky mohutné explozi přišla o téměř celý svůj kužel. Nyní hraje všemi barvami a je na ní docela zajímavý pohled. Pokud máte v plánu výstupy na Altiplánu, je to zajímavý aklimatizační kopec. Pro turisty je však lehce dostupný pouze předvrchol (5 166m n. m.), jelikož hlavní vrchol je ostrá skalka na druhé straně kráteru.

Chci tam
Byl jsem tam
bo

Túra přes průsmyk Kongmaru la
33.79, 77.618
5 276 m / 17 310 ft

#13 Túra přes průsmyk Kongmaru la

Královská vyhlídka na Kang Yatse

Markha Trek 4:  Nejvyšší bod klasického Markha treku je sedlo Kongmaru la, přes které se přechází pohoří Stok. Ze sedla je úžasný výhled na nejvyšší horu Zanskaru - Kang Yatse a celou další řadu zaledněných štítů. Výstup do sedla má z každé strany různý charakter. Z pastýřské pláně Nimaling je to pozvolný výstup, že vám ani nepřijde, že jste výš jak pět tisíc metrů nad mořem. Z druhé strany je to prudký svah, který vám dá určitě zabrat, pokud putujete na těžko a nejste ještě pořádně aklimatizovaní. Každopádně na jeho vrcholu si za ševelu plápolajících modlitebních vlaječek uvědomíte, že to nejhorší už máte za sebou a prakticky už půjdete jen pořád z kopce :-)

Chci tam
Byl jsem tam
ld
Túra Lagunas de Altura
-18.066, -69.036
5 150 m / 16 896 ft

#14 Túra Lagunas de Altura

Ke třem krásným lagunám

Krásná, ale zároveň turisty kupodivu prakticky nechozená túra po vysoce položených altiplánských lagunách vede po obou stranách hranice mezi Bolívií a Chile. Při tomto pochodu si budete užívat nejen krásných lagun, ale i úžasných výhledů po okolních sopkách s impozantní Sajamou v čele. Tento popis trasy navazuje na cestu z vesnice Sajama k fumarolám.

Chci tam
Byl jsem tam
bo
Larkya La Pass, 5106 m n.m.
28.661, 84.509
5 075 m / 16 650 ft

#15 Larkya La Pass, 5106 m n.m.

Perlička na treku kolem Manáslu

Larke Pass nemůžete minout, vydáte-li se na trek okolo Manáslu. Začnete-li v Arughat Bazaru, dojdete do tohoto nejvyššího bodu treku přibližně po 7 dnech. Měli byste být již aklimatizovaní, přesto však není radno horskou nemoc podceňovat a raději využít „rest day“ ve vesnici Samdo, která je mnohem hezčí než Dharamsala (pouze stanový tábor) a vystoupat na nějaký z přilehlých kopců. Ze samotného sedla ještě výhledy nejsou, musíte popojít cca dalších 500m, kde se vám odkryje výhled k Annapurnám.

Chci tam
Byl jsem tam
np

Výstup do severního Alpamayo BC
-8.872, -77.686
5 025 m / 16 486 ft

#16 Výstup do severního Alpamayo BC

Pod nejkrásnější horu Peru

Alpamayo BC trek 4: Nejdelší, nejnáročnější a zároveň i nejhezčí "boční" výlet na treku Alpamayo Base Camp je výstup do tohoto základního tábora a pak ještě pokračování údolím dále na jih až k malé lagunce přímo pod stěnou Nevado Santa Cruz Chico s úžasným výhledem. Toto je zároveň i nejvyšší bod celého treku a jediné místo, kde se zde turista dostane přes pět tisíc metrů nad mořem.

Chci tam
Byl jsem tam
pe