Výstup na Uhuru

Výstup na Uhuru

Finální výstup na Kilimandžáro

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Větší
Obtížnost: Těžká
Čas: 10:00 hod

Výstup na Kilimandžáro IV: Čtvrtý den vás konečně čeká finální výstup. Výstup na vrcholek kilimandžára a sestup zpět na chalupu Kibo zabere okolo deseti hodin. Stoupat budete ve tmě ve velkém mrazu, takže to opravdu prověří vaši vytrvalost. Zdolání nejvyšší hory kontinentu však stojí za tu námahu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Výstup suťovým žlabem

Navigovat na mapě
5 316 m / 17 441 ft

Finální výstup na Uhuru peak začíná o půlnoci, takže většina turistů startuje totálně nevyspalá. Navíc problémy z výšky trápí skoro každého. Je problém do sebe dostat vůbec něco k snídani. Celá řada turistů se nakonec rozhodne skončit s výstupem během několika prvních minut. Důvodem brzkého vstávání je snaha stihnout východ slunce přímo na vrcholu hory. Tím pádem stoupáte celou cestu ve tmě. Fotky jsou tedy v tomto článku až ze sestupu. Ze začátku vás čeká rovnou kilometrové převýšení suťovým žlabem, který je čím dál prudší. To co budete nahoru stoupat hodiny seběhnete dolů pak za pár minut.

Výstup suťovým žlabem

Pod Gilman´s pointem

Navigovat na mapě
5 648 m / 18 530 ft

Suťoviska jsou čím dál více plná větší sopečných vyvřelin. Výstup v noci zpestřují čelovky velkých výprav, kdy to ve stěně vypadá jako kdyby tam lezly velcí světelní hadi. Při návratu je už pěkně vidět celá cesta i s Kibo hut uprostřed sopečné pustiny. Konečně se přibližujete hraně kráteru.

Pod Gilman´s pointem

Gilman´s Point

Navigovat na mapě
5 681 m / 18 638 ft

Konečně vystoupáte na hranu kráteru – na Gilman´s Point. Jste ve výšce 5 681m n. m. Na samotný vrchol už to tedy je jen nějakých 200 výškových metrů, ale víc jak dva kilometry daleko. Teplota klesá na –10 stupňů a vy si vůbec nepřipadáte jak na rovníku. Z původně velkého ledovce tu zůstaly už jenom ohlazené svahy a jen malé kousky ledu obzvláštňují jinak pustou krajinu.

Gilman´s Point

Cesta po hraně kráteru

Navigovat na mapě
5 675 m / 18 619 ft

Z Gilman´s Pointu následuje cesta po hraně kráterumezi sopečnými skalkami. Cesta už konečně vede jen zvolna do kopce, ale v této výšce je to i tak náročný pochod. Naštěstí v noci alespoň nevidíte cíl, který se totiž za světla zdá odtud ještě pěkně daleko.

Cesta po hraně kráteru

U křižovatky cest

Navigovat na mapě
5 730 m / 18 799 ft

Stále stoupáte nad plytkým kráterem a pomalu se blížíte k vyhlídce na zbytky ledovce. Těsně před opravdu finálním výstupem se k vám připojí trasa Mweka a turistů zase přibude.

U křižovatky cest

Zbytky ledovce na Kilimandžáru

Zbytky vrcholového ledovce jsou nejkrásnější části celé hory, protože jinak je okolo vás ne moc zajímavá krajina.

Zbytky ledovce na Kilimandžáru

Uhuru na dohled

Finální výstupová cesta je opravdu pohodlná, ale v této výšce je už každý metr znát. Ledovec je nalevo, plytký kráter napravo a mezitím suť a malé skalky

Uhuru na dohled

Výhled na Mawenzi přes ledovec

V okolí vrcholku je pekelná zima dost fouká, ale vyplatí se vydržet co nejdéle a kochat se výhledy po východu slunce.

Výhled na Mawenzi přes ledovec

Uhuru Peak (5 895m n. m.)

Navigovat na mapě
5 895 m / 19 341 ft

Po šesti hodinách výstupu konečně na vrcholu Uhuru – nejvyššího bodu Afriky.

Uhuru Peak (5 895m n. m.)

Východ slunce na Kilimandžáru

Čekání na východ slunce je v zimě zde panující docela kruté. Po rozednění se vzduch konečně začíná ohřívat. Zpáteční cesta je už výrazně rychlejší zvlášť když se nebojíte seběhnout suťový žlab.

Východ slunce na Kilimandžáru


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam