Túra Lagunas de Altura

Túra Lagunas de Altura

Ke třem krásným lagunám

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 9:00 hod

Krásná, ale zároveň turisty kupodivu prakticky nechozená túra po vysoce položených altiplánských lagunách vede po obou stranách hranice mezi Bolívií a Chile. Při tomto pochodu si budete užívat nejen krásných lagun, ale i úžasných výhledů po okolních sopkách s impozantní Sajamou v čele. Tento popis trasy navazuje na cestu z vesnice Sajama k fuma­rolám.

Obsah článku
Recenze

Vyhlídka na Sajamu

Od fumarol cesta dál stoupá údolíčkem. Na místě, kde se zdá, jako kdyby se údolí rozdělovalo na dvě části, se držte nalevo. Pěšina postupně začne stoupat do sedla, přes které vede i státní hranice. Určitě se vyplatí při výstupu i otočit zpět, protože znovu začíná být vidět ledová špice nejvyšší hory Bolívie – Nevado Sajama.

Vyhlídka na Sajamu

Laguna Khasira

Navigovat na mapě

Cestička stále stoupá až do sedýlka (4 870m n. m.), na kterém je vytyčen hraniční sloup. Pod vámi se rozkládá krásná laguna Khasira (4 844m n. m.) ležící už v Chile. Sestup k ní je opravdu kraťoučký.

Laguna Khasira

U laguny Khasira

Laguna Khasira je jako dělaná na sledování altiplánské flory – okolo vás jsou bažinaté bofedaly, naštěstí z rána ještě zmrzlé, zelená llareta a žlutá tráva.

U laguny Khasira

Viskača

Navíc si zde můžete pěkně prohlédnout slunící se viskače – typické hlodavce na Altiplánu.

Viskača

Nad Khasirou

U laguny Khasira se musíte dobře zorientovat – hlavní „pašerácká“ stezka vede dál podél laguny směrem hlouběji do Chile. Vy však musíte stoupat vzhůru podél malého potůčku zásobujícího lagunu vodou. Pokud máte však více času uděljte si boční výlet a po zhruba 2,5km podél pašerácké stezky dojdete k další laguně, odku je pěkný výhled na Pomerape a Condoriri. Po pár výškových metrů začne vykukovat špička Pomerape.

Nad Khasirou

Laguna Sorapata

Navigovat na mapě

Od laguny Khasira je to jen krátký výstup (okolo 90 výškových metrů) k další laguně Sorapata (4 930m n. m.). Její okolí je malebné, ale hodně bofedalové, tak si musíte dávat pozor, kam šlapete. Při pohledu zpět je znovu vidět sopka Pomerape.

Laguna Sorapata

Výhled do sedla

Cesta kolem laguny Sorapata pokračuje do nejvyššího sedla na této túře (5 040m n. m.), které je od jezera pěkně viditelné.

Výhled do sedla

Sopky a laguny

Navigovat na mapě

Poté co vystoupáte do sedla (5 040m n. m.), přes které vede hranice (takže se zase vrátíte zpět do Bolívie), vyplatí se neklesat hned k poslední laguně Chiar Khota, ale po hřebínku vystoupat ještě na parádní vyhlídku po okolním sopečném kraji. Po pohodlné cestě se dá vystoupat do víc jak 5 150 metrů nad mořem. Odtud uvidíte nejen obě laguny, kolem kterých jste před chvíli šli, ale i sopky Pomerape a Parinacota v dáli.

Sopky a laguny

Sestup k laguně Chiar Khota

Poté vás už čeká jen sestup pustou měsíční krajinou k laguně Chiar Khota. Obzor lemuje hora Patilla Pata v pastelových barvách.

Sestup k laguně Chiar Khota

Chiar Khota a Sajama

Poté co přijdete k laguně Chiar Khota (4 998m n. m.), budete uchváceni krásným výhledem na nejvyšší horu Bolívie – vulkán Sajama, který jako kdyby se tyčil přímo za jezerem. Ve skutečnosti je vzdušnou čarou vzdálen skoro 20 kilometrů. Toto je poslední velká atrakce na tomto výšlapu, tak pokud budete mít chvíli čas, tak si to tu užijte, než se dáte na finální sestup a návrat do vesnice Sajama.

Chiar Khota a Sajama

Sestup údolím

Navigovat na mapě

Cesta zpět na první pohled vypadá velmi jednoduše – jen sejít kaňonem zpět na náhorní pláň a vrátit se do vesnice. Ale u Chiar Khoty není prakticky žádná vyšlapaná cestička směrem dolů, tak se vám může stát, že nepůjdete úplně ideální trasu a budete muset překonat i nějaké lehčí lezecké pasáže. Dole v údolí se konečně cesta objeví a s ní i neustálý výhled na sopku Sajama.

Sestup údolím

Podvečer pod sopkami

Po té co sejdete na náhorní pláň, bude vás čekat ještě řada už únavných kilometrů zpět. Pokud náhodou nestopnete nějaký džíp, nejspíš dojdete až hodně pozdě. Alespoň si budete moci užívat západ slunce nad sopkami.

Podvečer pod sopkami

Západ nad Sajamou

Obzvláště západ slunce nad Sajamou je impozantní.

Západ nad Sajamou


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam