Turistika v NP Lauca

Turistika v NP Lauca

Ve stínu Parinacoty

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Národní park Lauca je známý hlavně úžasným pohledem přes jezero Chungara na sopku Parinacotu (6 342m n. m.) s dokonalým kuželem a sněžnou čepicí. Mimo jezera Chunagara můžete vyrazit i do Altiplánské vísky Parinacota a k zajímavé laguně Cotacotani. Úplně se nabízí spojit tento výlet s výletem do sousedního národního parku Sajama.

Obsah článku
Recenze

1. den

Cesta k jezeru Chungara

Nejkrásnějším a nejfotogeničtějším místem celého národního parku Lauca je jezero Chungara se sopkou Parinacota. Po východním břehu jezera vede mezinárodní silnice číslo 4 spojující La Paz s Aricou, tak je velmi dobře dostupné veřejnou dopravou. Navíc sem jezdí turistické zájezdy přímo z Arici na jednodenní, takzvaný blicí výlet. Po ubytování v kempu a prozkoumání břehu jezera vystoupejte na sopku tyčící se na východ od jezera. 

Článek: Výstup nad jezero Chungara

Pohádková vyhlídka na Parinacotu

Sopka Parinacota (6 342m n. m.) vyhlášená svým pravidelným kuželem a sněžnou čepicí je krásná ze všech stran, ale od úžasného jezera Chungara (4 561m n. m.) je s přehledem nejkrásnější. Proto pokud máte cestu z Bolívie do Chile přes hraniční přechod Tambo Quemado, tzn. linka La Paz - Arica, vystupte si v malém kempu (4 577m n. m.) přímo u břehu jezera a kochejte se okolními panoramaty či rovnou vyrazte na túru na starou sopku tyčící se rovnou za kempem, která nabízí ještě hezčí výhledy.

2. den

Lehká turistika okolo vesnice Parinacota

Druhý den se přesuňte do vesnice Parinacota, kde si můžete prohlídnout typickou altiplánskou vísku a projít lehký turistický okruh po okolí.


Článek: Vycházka okolo vesničky Parinacota

Centrum národního parku Lauca

Ve srovnání s vesničkou Sajama na druhé straně sopek Parinacota a Pomerape nemá sídlo Parinacota (4 430m n. m.) tak úžasnou polohu. Díky celé řadě skalnatých hřbítků zakrývajících výhled nejsou sopky z vesnice ani vidět. Většina turistů sem proto ani nezavítá a stačí jim navštívit v národním parku Lauca jen úžasné jezero Chungará. Na druhou stranu si zde můžete užít nefalšovanou atmosféru vysoce položené osady s typickým altiplánským kostelíkem či se vydat na pochod k zajímavým lagunám de Cotacotani nebo sledovat velká stáda lam na místním rozlehlém bofedalu.

Další dny

  • Od jezera Chungara můžete vyrazit na náročnější trek k opuštěným sopkám Nevados de Quimsachata a pokusit se vylézt nejvyšší z nich Acotango (6 052m n. m.).
  • Z vesnice Parinacota vyrazte na celodenní výlet k laguně Cotacotani a pokochejte se množstvím ostrůvků a zálivů, které obsahuje
  • Pokud chcete vidět i krásnou východní část oblasti, přejeďte hranici a prozkoumejte NP Sajama.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam