Výstup na horu Sajama 6 542 m.n.m.

Výstup na horu Sajama 6 542 m.n.m.

nejvyšší hora Bolívie

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Velmi těžká
Čas: 8:00 hod

Hora Sajama je nejvyšší horou Bolívie a nachází se v Národním parku Sajama jižně od La Pazu. Národní park leží na hranici s Chile. Výstup na horu vede od base campu (4800 m.n.m.) přes high camp (5700 m.n.m.) až na vrchol a zpět do base campu.

Obsah článku
Recenze [1x]

Cesta do NP Sajama

Navigovat na mapě
3 799 m / 12 464 ft

Doprava do samotného NP Sajama není sama o sobě z nejjednodušších, pokud tedy chcete využít místní hromadnou dopravu a nezajišťovat si dopravu vlastní. Mikrobus do NP Sajama odjiždí každý den mezi 12–13h (podle toho, kdy se naplní) z vesničky Patacamaya, která je asi 1–2h (podle dopravy a provozu) vzdálená od La Pazu. Ve vesničce nečekejte žádnou oficiální zastávku, autobus stojí na hlavní ulici naproti hotelu (tento popisek jsme našli na internetu a i podle něj místo našli). Místa v minibusu jsou omezená na asi 15osob, nás nakonec jelo 17 a to jen díky belgickým turistům, kteří nám pomohli španělsky naše 2 místa v busu vyhádat (na úkor vesničana s pytlem čehosi, který jel až druhý den).

Cesta do NP Sajama

Výhledy cestou

Navigovat na mapě
3 799 m / 12 464 ft

Cesta samotná trvala asi 4 hodiny, což při stísněných podmínkách minibusu nebyla žádná pohoda. Přesto výhledy po cestě stáli za to. Pasoucí se lamy a alpaky na stráních a pastvinách, často pustá krajina jen s občasným osamoceným stavením a s přibývající ujetou vzdáleností se na horizontu objevil i mohutný vrchol samotné Sajamy.

Výhledy cestou

Vesnice Sajama a výstup do Base campu

Navigovat na mapě
4 378 m / 14 364 ft

Po 4 hodinách kodrcání v minibusu jsem konečně dojeli do vesnice Sajama (4239 m.n.m.), kde jsme se i zaregistrovali a zaplatili vstupní poplatek do NP Sajama (cca 100–150 bolivianů). Pak jsme si ještě usmlouvali, aby nás místní guide dovezl na konec prašné cesty (4322 m.n.m.) odkud pak pokračovala už jen kamenitá pěšina do Base campu (4800 m.n.m.).

Vesnice Sajama a výstup do Base campu

Base camp 4800 m.n.m.

Navigovat na mapě
4 925 m / 16 158 ft

Cesta do Base campu nám zabrala asi 2,5 h, akorát do západu slunce, kdy jsme stihli postavit stan. Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí je v této výšce značný. Na stoupání jsme mohli mít okolo 8°C, ale ihned po západu slunce teplota spadla okolo 0°C až do mínusových stupnů. Samotný Base camp je rovná plošina pokrytá jemným prachem, který nám obalil vše, co mohl (po pár otevřní a zavření stanu, přestávaly zipy fungovat – pomohlo až důkladné vymytí vodou doma). Najdete tu i pramen s vodou na vaření nebo po dezinfekci i na pití. Camp se nachází na samotném úpatí hory Sajama, takže výhledy stojí za tu dřinu dostat se až sem.

Base camp 4800 m.n.m.

Výstup na vrchol

Navigovat na mapě
6 370 m / 20 899 ft

Já osobně jsem skončila v Base campu, kvůli střevním potížím, které mě při naší cestě po Peru a Bolívii potkali několiktrát. Na vrchol se tedy vydal přítel sám a protože já čekala v našem stanu v Base campu musel si dát výstup na vrchol za jeden den. Tedy z Base campu (4800 m.n.m.), přes High camp (5700 m.n.m.) na vrchol (6542 m.n.m.) a dolů do Base campu. Samotný výstup popíšu aspoň zprostředkovaně. Standardně se výstup chodí na 3 dny – 1.den base camp, 2.den high camp, 3.den nad ránem se vychází na vrchol a pak rovnou dolů do base campu.

Výstup na vrchol

Východ slunce

Navigovat na mapě
6 401 m / 21 001 ft

Výstup začal stoupat z Base campu už okolo 5 h ráno, aby celou cestu stihnul a taky protože pro výstup po zasněžené části je výhodnější, když je sníh nebo led ztuhlý ještě z noci. Když vyjde sluníčko, tak asi okolo poledne už začíná sníh měknout a hůře se ve strmé stráni stoupá.

Východ slunce

Kajícníci

Navigovat na mapě
6 540 m / 21 457 ft

Cestou pod vrcholem se prochází pásem tzv. kajícníků (Penitentes), což jsou z ledu vytvořené hroty, které jsou tak pevné, že ani mačkou nejdou skoro ukopnout. Tento přírodní jev se tvoří v ledovcových oblastech a vzniká slunečními paprsky, které pronikly v některých částech ledu hlouběji než na jiných místech. Cesta po nich je krkolomná ať už se jde po zmrzlých při cestě nahoru nebo tajících při sestupu. Povinné vybavení na tento výstup jsou bezesporu mačky a cepín, které jsou nezbytné na částech cesty, která je pokrytá ledem.

Kajícníci

Orientace na cestě

Navigovat na mapě
6 540 m / 21 457 ft

Cesta na vrchol se vrámci sezony a díky povětrnostním podmínkám promněnuje a to jak úseky, které zapadávají sněhem, tak část cesty vedoucí po sklalním masivu. Pokud výstup podnikáte sami bez guida, je nezbytná příprava a důkladné nastudování trasy. Vhodné jsou GPS navigace, například cesta nahraná do chytrých hodinek, jako měl přítel na výstup. Naopak spoléhat se jen na mobil se nemusí vyplatit, protože díky velmi nízkým teplotám většině techniky nevydrží baterie a stejně si na dlouho nemůžete sundat rukavice, protože pak hrozí omrzliny.

Orientace na cestě

Vrchol Sajamy

Navigovat na mapě
6 540 m / 21 457 ft

Samotný vrchol je tvořený asi 50m rovné ledovcové plochy bez vrcholového kříže nebo jiného označení. Z vrcholu ale i při stoupání na vrchol jsou dostupné úžasné výhledy na okolní vulkány, které lemují bolivijsko-chilskou hranici. Jsou mezi nimi také dvě 6-ti tisícovky, které jsou oblíbeným cílem horolezců. Na samotném vrcholu není mnoho času a ani chuti na dlouhé odpočinky a kochání se krajinou. Podmínky jsou tu velmi tvrdé, silný ledový vítr a teploty hluboko pod nulou i v pravé poledne na sluníčku nedovolují tu moc dlouho otálet. Lezce pak čeká celá cesta zpět do base campu. Přítel zvládnul cestu Base camp – vrchol – Bace camp za asi 10 – 11h, je to ale velmi fyzicky náročné. I výstup se zastávnou v High campu je vhodný pro sportovně zdatnější a hlavně dobře aklimatizovaný na zdejší výšku. Samotný výstup je popisován jako né příliš technicky náročný, přesto znalost používání maček s cepínem, vysoká nadmořská výška a zvládnutí pohybování se v terén vyžaduje nemalé zkušenosti a fyzickou přípravu.

Vrchol SajamyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam