Výlet do NP Sajama

Výlet do NP Sajama

Pod nejvyšší horou Bolívie

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Náročná
Čas: 3 dny

Klasický turistický výlet do Národního parku Sajama v podobě treku Lagunas de Altura vám představí všechny jeho nejkrásnější místa. Budete mít úžasné vyhlídky na nejvyšší sopky v Bolívii včetně Parinacoty, Pomerape a samozřejmě Nevado Sajama. Navíc se vypravíte k unikátním vysokohorským lagunám  a nakonec zrelaxujete u termálních pramenů. Zkušenější trekaři si nakonec můžou vyzkoušet výstup na sopku Parinacota

Obsah článku
Recenze

1. den

Cesta do národního parku Sajama

První den vás čeká cesta do národního parku. Ten leží jen kousek od mezinárodní silnice 4 spojující La Paz s Aricou, tak je relativně velmi dobře dostupný veřejnou dopravou. Dorazíte sem většinou až kolem odpoledního, tak budete mít tak akorát čas si prohlédnout jen okolí vesnice a užít si úžasný západ slunce nad sopkou Sajama.

Článek: Prohlídka vesničky Sajama

Centrum národního parku Sajama

Pokud máte v plánu navštívit národní park Sajama a udělat si zde nějakou pěknou túru či vylézt některou zdejší úžasnou sopku, vaším východiskem bude malá, ale malebná vesnice Sajama (4 245m n. m.). Mimo pěkného altiplánského kostelíku sice k vidění nic moc dalšího nenabízí, ale její blízké okolí skýtá perfektní výhledy jak při západu slunce (na sopku Sajama), tak při východu (na dvojčata Parinacotu a Pomerape). Užije si zde tedy nadmíru nejen turista, ale i fotograf.

2. den

Turistika k fumarolám a lagunám

Druhý den vstaňte velmi brzo a vydejte se buďto na půldenní výlet k čmoudícím fumarolám či pak pokračujte ještě dále a udělejte dlouhý okruh přes tři vysoce položené laguny, takzvaný Lagunas de Altura trek. Pokud vyrazíte se stanem alespoň na dva dny, můžete navštívit ještě o dvě laguny více, vylézt na okolní vyhlídkové vršky a celkově si to tu více užít.


Článek: Túra Pueblo Sajama - Fumaroly

Vyhlídka na Parinocatu a Pomerape

Národní park Sajama nabízí celou řadu krásných túr po místním Altiplánu s výhledem na zasněžené vrcholky okolních sopek, které jsou zase cílem pro nejednoho horolezce. Jedním z nejdelších a nejnáročnějších pochodů je okruh po vysokohorských lagunách, zvaný Lagunas de Altura trek. První etapou tohoto pochodu je cesta z vesnice Sajama ke "gejzírům", což je menší fumarolové pole. Celou cestu budete mít krásný výhled na snad nejslavnější jihoamerickou sopku - Parinacotu a taky vedlejší Pomerape a nejvyšší horu Bolívie - Sajamu. Po cestě nejspíš mimo lam a pár místních nepotkáte ani živáčka.

Článek: Túra Lagunas de Altura

Ke třem krásným lagunám

Krásná, ale zároveň turisty kupodivu prakticky nechozená túra po vysoce položených altiplánských lagunách vede po obou stranách hranice mezi Bolívií a Chile. Při tomto pochodu si budete užívat nejen krásných lagun, ale i úžasných výhledů po okolních sopkách s impozantní Sajamou v čele. Tento popis trasy navazuje na cestu z vesnice Sajama k fumarolám.

3. den

Odpočinek u termálů

Další den pojměte trošku víc odpočinkově. Domluvte si odvoz na tři pěkné zastávky – teplé termální prameny, k jezeru Huañacota s úžasnými odrazy sopky Sajamy na její hladině a do vesnice Tomarapi s pěkným kostelíkem. Tedy v podstatě náplň klasického výletního okruhu bez turistiky.


Další možnosti turistiky

Program v národním parku Sajama si můžete samozřejmě rozšířit i o výstupy na některou ze zdejších sopek. Při výstupu na ty šestitisícové budete potřebovat mačky.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam