Jízda přes průsmyky Lachalung la a Nakeela

Jízda přes průsmyky Lachalung la a Nakeela

Krajem kaňonů a skal

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:30 hod

Silnice Léh-Manalí II.díl: Cesta z Pangu do Sarchu vede hned přes dva vysoké průsmyky – Lachalung la (5 066m n. m.) aNakeela (4 920m n. m.). Jede se krásnými kaňony a okolo jsou pohádkové zvětralé skály. V blízkosti spíš ostrohu než průsmyku Nakeela je parádní vyhlídka do hloubi kaňonu a na nejvyhlášenější serpentýny na této silnici „Gata loops“. Zbývající část cesty do stanového tábora Sarchu vede už širokým údolím řeky Tsarap, což je jedna z hlavních zdrojnic druhé největší řeky Ladakhu – Zanskaru.

Obsah článku
Recenze

Krásný kaňon

Navigovat na mapě

Z Pangu (4 500m n. m.) silnice stoupá velmi pěkným bočním údolím obklopeným zvětralými skalami. Tento výjezd až do sedla Lachalung la mnozí považují za jednu z nejhezčích částí celé silnice z Léhu do Manalí.

Krásný kaňon

Cesta roklí

Původně relativně široké údolí se rychle změní v úzkou rokli, kterou budete stoupat do sedla.

Cesta roklí

Rokle u Pangu

Navigovat na mapě

Silnice musela být v rokli doslova vystřílena, jak je na některých místech úzká. Kolem vás bude spousta dramatických skalních útvarů.

Rokle u Pangu

Ploché údolí

Navigovat na mapě

Skoro se chce říci, jak rokle začala, tak i skončila. Kraj se najednou otevře a ještě před chvílí divoká říčka si najednou relativně líně teče mezi plochými zvětralými svahy plných malých skalek.

Ploché údolí

Lachalung la

Navigovat na mapě

Konečně dorazíte do relativně málo výrazného průsmyku Lachalung la (5 066m n. m.). Je zde nezbytný výškový patník s výškou uvedenou ve stopách, modlitební vlaječky a výhled na výraznou zubatou horu.

Lachalung la

„Zubatá“ hora

Nejtypičtější výhled ze sedla je na „Zubatou“ horu v cca 5 600m n. m., ze které by mohl být teoreticky velmi pěkný výhled. Výstup se ale nezdá na klasickou turistiku.

„Zubatá“ hora

Cesta k Nakeela

Z Lachalunga se pěti dlouhými serpentýnami klesne na dno údolíčka (jen cca 300 výškových metrů) a pak se víceméně jede traverzem úbočími „Zubaté“ hory, která zblízka opravdu vypadá jako pevnost. Většinu vozidel, co zde potkáte, jsou supící náklaďáci. Silnice se každoročně vylepšuje a tím i zrychluje. Před lety většinou šotolina, teď už je i spousta asfaltových úseků.

Cesta k Nakeela

Nakeela

Navigovat na mapě

Nejvyšší místo v úbočí Zubaté hory se jmenuje průsmyk Nakeela (4 920m n. m.), i když ke klasickému průsmyku to má docela daleko.

Nakeela

Pohled zpět na průsmyk Lachalung la

Okolo polo průsmyku Nakeela jsou desítky skalních mužíčků. Při pohledu zpět jsou vidět zákruty silnice a úplně na obzoru i průsmyk Lachalung la. Tato cesta mezi těmito dvěma průsmyky patří k méně zajímavým pasážím cesty z Léhu do Manalí.

Pohled zpět na průsmyk Lachalung la

Výhled do kaňonu

Za průsmykem Nakeela se za chvíli otevřou výhledy do hlubokého kaňonu, na jehož protějším svahu uvidíte starou stezku kroutící se v nekonečných zákrutách vzhůru.

Výhled do kaňonu

Údolí řeky Tsarap

Z Nakeela vás čeká klesnutí o víc jak osm set metrů výškových do velkého údolí řeky Tsarap – jedné z významných zdrojnic řeky Zanskar. Podél Tsarapu se dá i velmi dlouhou a turisty prakticky nechozenou trekovou cestou do Zansakru dojít. Před vámi budou vyhlášené serpetýny Gata loops.

Údolí řeky Tsarap

Gata loops

Navigovat na mapě

Gata loops se svými 21 serpentýnami patří mezi nejoblíbenější místa pro motorkáře na celé této silnici.

Gata loops

Zkratky zákrut

Spoustě řidičů džípů se nechce projíždět dlouhé zákruty Gata loop s nízkým sklonem navrhované hlavně pro nákladní auta a tak si udělali malé zkratky šotolinovými cestami. Možná si tedy při sjezdu užijete i trochu adrenalinu.

Zkratky zákrut

Dojezd do Sarchu

Po sjetí zákrut se dostanete na dosah řeky Tsarap do cca (4 180m n. m.), což je nejnižší místo po mnoha hodinách jízdy. Odtud budete zase stoupat, takže tuto cestu fakt můžeme doporučit pouze dobře aklimatizovaným jedincům, pokud ji tedy nechcete absolvovat s bolestmi hlavy či ještě horšími příznaky horské nemoci.

Podél řeky pojedete ještě několik kilometrů, než uvidíte na obzoru stanový tábor Sarchu. Teprve zde opustíte Jammu a Kashmir a vjedete do Himachal Pradesche, i když hraniční značka byla kupodivu už v Pangu.

Než však do Sarchu (4 300m n. m.) dojedete, budete si muset udělat celkem skoro sedmikilometrovou zajížďku do kaňonu Tsarapu než konečně narazíte na most přes řeku a dostanete se na jeho druhou stranu.

Dojezd do Sarchu

Sarchu

Navigovat na mapě

Sarchu funguje nejen jako stanové městečko, kde se můžete vyspat či najíst, ale i jako checkpost, kde ztratíte nějaký čas, než vás zapíší do obrovské knihy.

Odtud už vás čeká přejezd průsmyku Baralacha la a tím i hlavního hřebene Himaláje.

Sarchu



Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam