Cestování po Západním Ladakhu

Cestování po Západním Ladakhu

Na rozhraní kultur

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 1-2 týdny

Většina cestovatelů Západním Ladakhem jen projíždí při cestě z Kašmíru do Léhu či opačně, nebo při cestách do Zanskaru a to je škoda. Zvlášť údolí Suru ležící pod sedmitisícovkami Nun a Kun má co nabídnout. Západní Ladakh je navíc tak trochu jiný než jeho známější a navštěvovanější větší část rozkládající se v okolí Indu. Hranice s Pákistánem „line of control“ rozdělující původní území Kašmíru mezi tyto dvě země leží jen pár kilometrů odtud.

Obsah článku
Recenze [1x]

1.-2. Den

Cesta z Kašmíru do Drassu

První den vás čeká dlouhá cesta ze Šrinagaru do Drassu přes sedlo Zoji-la. Pokud máte více času můžete přerušit cestu v Sonamargu a udělat si ještě nějaký výlet na Kašmírské straně hor. Drass má malebné okolí a vyplatí se vyrazit jak na jih, tak případně i na sever (to se radši zeptejte ještě místních, protože je to směrem k Line of Control)

Článek: Jízda přes průsmyk Zoji la

Z Kašmíru do Ladakhu

Slavná vysokohorská silnice ze Šrinagáru do Léhu vede přes několik vysokých průsmyků. Přejezd prvního - Zoji la (Zozi la) (3 528m n. m.), kde se překonává hlavní himalájský hřeben, je nejzajímavější a i nejadrenalinovější částí celé této cesty. To platí hlavně o začátku sezóny, kdy je všude ještě spousta sněhu. Začátek této etapy startuje v oblíbeném středisku Sonamarg (2 680m n. m.) obklopeným horskými loukami a slavným ledovcem Tajiwas a končí v Drassu (3 094m n. m.) obklopeným taktéž malebnou krajinou.

Článek: Túra nad Drass

Vyhlídka na slavný Tiger Hill

Drass (někdy psané jen jako Dras) (3 094m n. m.) leží v údolí stejnojmenné řeky jen těsně od "Line of Control" (cca 10 km) rozdělující bývalý Velký Kašmír na indickou a pákistánskou stranu. Město leží na významné silnici spojující Šrinagár a Léh, ale opravdu jen málokterý turista zde vystoupí, při tom je to místo jak stvořené na parádní túry po okolních hřebenech a loukách s výhledem na himalájské vrcholky.


3.-4. den

Cesta přes Kargil do Panikharu

Nyní vás čeká přesun do údolí Suru. V podstatě máte dvě možnosti: Dojet tam autobusem s přestupem přes Kargil nebo tam dojít pěšky přes hřeben po prašné silničce přes sedla Master (4 270m n. m.) a Umba la (4 530m n. m.) do městečka Sankoo. V samotném Kargilu toho k vidění moc není, ale procházka nad něj stojí docela za to. V Kargilu pak už seženete autobus směřující do Suru, kde vystupte v Panikharu.

Článek: Túra nad Kargil

Oázami na východ od Kargilu

Pravdou je, co se o Kargilu (2 700m n. m.) říká a píše, že tu moc věcí k vidění není. Pokud však zde z nějakého důvodu máte volný půl den, dá se i zde udělat velmi pěkný výlet do míst, kde na turistu nenatrefíte. Z Kargilu ležícím na soutoku řek Suru a Wakha vede málo známá prašná silnička přes hory do Baltiku ležícím už v divokém kaňonu Indu. V okolí této silničky se nacházejí pěkné oázy a ty jsou cílem této túry.

5. - 6. den

Turistické výlety z Panikharu

Panikhar je ideální východisko na pěší výlety po okolí. Nejslavnější je výstup do sedla Parkachik la s výhledem na majestátní Nun.


Článek: Turistické výlety z Panikcharu

Nejkrásnější část údolí Suru

Vesnička Panikchar leží jen kousek od místa, kde řeka Suru razantně mění svůj směr a otáčí se prudce k severu. Panoráma ji tvoří krásné sedmitisícovky Nun a Kun a celá řada dalších vysokých himalájských hor. Okolí vesničky patří k nejkrásnějšímu co údolí Suru, respektive západní Ladakh nabízí. Mimo hor jsou zde samozřejmě i krásné zelené oázy kolem řeky. Výlet do Panikcharu se vyplatí i v případě, že dál nepokračujete přes Pensi la do Padumu v Zanskaru.

7. - 8. den

Cesta do Léhu

Většina cestovatelů pokračuje z údolí Suru dál autobusem přes sedlo Pensi la do Padumu v bývalém buddhistickém království Zanskar. Další možností je pokračovat do Rangdumu a odtud trekem přes sedlo Kanji la do Lamayuru. Pokud máte méně času a pokračujete dále do Léhu, je potřeba se vrátit stejnou cestou do Kargilu a odtud přes dvě sedla a Lamayuru do Léhu.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam