Turistické výlety z Panikcharu

Turistické výlety z Panikcharu

Nejkrásnější část údolí Suru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 2 dny

Vesnička Panikchar leží jen kousek od místa, kde řeka Suru razantně mění svůj směr a otáčí se prudce k severu. Panoráma ji tvoří krásné sedmitisícovky Nun a Kun a celá řada dalších vysokých himalájských hor. Okolí vesničky patří k nejkrásnějšímu co údolí Suru, respektive západní Ladakh nabízí. Mimo hor jsou zde samozřejmě i krásné zelené oázy kolem řeky. Výlet do Panikcharu se vyplatí i v případě, že dál nepokračujete přes Pensi la do Padumu v Zanskaru.

Obsah článku
Recenze

1. den

Túra na průsmyk Parkachik la

Túry v okolí Panikcharu jdou uskutečnit buď hvězdicově s návratem zpět každý den či jako jedna dvoudenní okružní túra. První den se rozhodně vydejte do sedla Parkachik la s nekrásnějším výhledem na Nun a Kun.

Článek: Výstup na Parkachik la

Královská vyhlídka na Nun a Kun

Jeden z vrcholných zážitků v krásném údolí Suru je lehký výstup z Panikharu (3 270m n. m.) do průsmyku Parkachik la (4 000m n. m.), odkud je úžasný výhled na místní velikány hory Nun (7 135m n. m.) a Kun (7 077m n. m.) a na další řadu vrcholků v hlavním himalájském hřebeni oddělujícím Kašmír od Ladakhu.

2. den

Nad údolím Suru

Druhý den se vydejte po silnici z Panikcharu do Tarangozu a odtud vystoupejte nad údolí a kochejte panoramatickými pohledy na meandr řeky Suru a špici Kunu. Sestoupejte do Tongulu a zpět pěšky či stopem zpět do Panikcharu. Túru lze prodloužit ještě výstupem k ledovcům nad Tongulem. Pokud jste se rozhodli pro okružní cestu a přešli sedlo Parkachik la do Parkachiku, budete se vracet po silnici do Tongulu a danou túru půjdete „obráceně“.


Článek: Túra nad údolím Suru

Cestami necestami nad Tongulem

Z Panikharu se nemusí vyrážet jen na sedlo Parkachik la či extrémně náročný expediční pochod přes Bobang Gali do Kašmíru, ale i na jednodenní výlet ke splazům ledovců na severních svazích Himaláje v okolí vesničky Tongul. Na zdejších pasteveckých pěšinách vysoko nad údolím Suru si budete užívat úžasný panoramatický pohled na zákrutu řeky a špičaté vrcholky včetně Kunu bez toho, abyste většinu dne potkali živou duši.

Článek: Výstup nad Tongul

K ledovcovému kuloáru

Z vesnice Tongul ležící přímo v místech, kde řeka Suru teče v uzoučkém kaňonu, se může vyrazit přímo vzhůru podél ledovcového potoka až pod kuloár opuštěných hor s výhledem na vodopády a zelené louky pastevců. Na samostatný výlet se zde nechají najít zajímavější alternativy, ale v kombinaci s výletem nad údolím Suru je to docela zajímavý program na dlouhý náročný den v této oblasti.

Další výlety a treky

  • z Parkachiku můžete vyrazit k čelu ledovce Nun
  • Velmi náročný trek spojující Kašmír a západní Ladakh vede přes sedlo Bobang Gali. Zde počítejte s několika dny a přechodem ledovcového sedla.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam