Túra nad Drass

Túra nad Drass

Vyhlídka na slavný Tiger Hill

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3:30 hod

Drass (někdy psané jen jako Dras) (3 094m n. m.) leží v údolí stejnojmenné řeky jen těsně od „Line of Control“ (cca 10 km) rozdělující bývalý Velký Kašmír na indickou a pákistánskou stranu. Město leží na významné silnici spojující Šrinagár a Léh, ale opravdu jen málokterý turista zde vystoupí, při tom je to místo jak stvořené na parádní túry po okolních hřebenech a loukách s výhledem na himalájské vrcholky.

Obsah článku
Recenze

Mešita v Drassu

Navigovat na mapě

Výstupová cesta na hřeben nad Drassem je na druhé straně stejnojmenné řeky. Cesta k mostu je jednoduchá – vede podél městské mešity.

Mešita v Drassu

Most přes řeku Drass

Navigovat na mapě

Řeka Drass má úžasnou barvu. Na obzoru jsou vidět klikatice nově budované silnice přes hory do městečka Sankoo v údolí Suru – potenciální velká zkratka do tohoto údolí vyhýbající se Kargilu. Doteď přes tento hřeben s průsmykem Umba la chodili jen málokteří.

Most přes řeku Drass

Výhled na Drass

Navigovat na mapě

Jakmile přejdete most, prostě se vydejte stezkou vedoucí do malé vesnice nad Drassem a pak dál přímo vzhůru na hřeben. Cíl je jasný, terén není obtížný – je to příjemný výlet. Už po pár výškových metrech se vám pěkně otevře výhled na celé městečko Drass. Ke starému mostu přibyl i nový silniční pro vesničky nad městem. Přes pocukrovaný hřeben na obzoru vede „Line of Control“ a vedla se na něm bitva o Tiger Hill v Kargilské válce v roce 1999.

Výhled na Drass

Pohodový výstup

Navigovat na mapě

Vlastní výstup je velmi příjemný, stráň je porostlá jen travičkou a v podstatě se dá stoupat kudy se vám zamane. Intuitivně navíc míříte k místu, kde se nejpohodlnějí dá dostat na vlastní vyhlídkový hřeben.

Pohodový výstup

Údolí Drassu

Navigovat na mapě

Po necelých dvou hodinách chůze a cca 500 výškových metrech jste konečně na hřebeni, odkud je naprosto parádní výhled do údolí Drassu. Slavný vrcholek Tiger Hill je bohužel v protisvětle, tak ho ani nemá cenu moc fotit. Zajímavá je malá soutěska, kterou si řeka „vyrobila“ přímo skrz pořádnou skálu.

Údolí Drassu

Výhled na jihovýchod

Výhled z hřebene na „druhou stranu“ je docela jiný – východním směrem je hluboká soutěska a hřeben hor oddělujících údolí Drassu od Suru…

Výhled na jihovýchod

Malebné pastevecké louky

Výhled jihozápadním směrem je na malebné louky, kam vyhánějí pastevci po celé léto svá stáda.

Malebné pastevecké louky

Výhled do dálav

Navigovat na mapě

Tento pidi hřebínek je jen něco přes kilometr dlouhý a vysoký 3500–3600 metrů nad mořem. Výhledy z něj jsou však úžasné. Poměr výhledy/vykonaná námaha je zde vysoký.

Zpět se můžete vydat pasáckou stezkou z jeho druhého konce.

Výhled do dálav


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam