Výstup nad Tongul

Výstup nad Tongul

K ledovcovému kuloáru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 4:00 hod

Z vesnice Tongul ležící přímo v místech, kde řeka Suru teče v uzoučkém kaňonu, se může vyrazit přímo vzhůru podél ledovcového potoka až pod kuloár opuštěných hor s výhledem na vodopády a zelené louky pastevců. Na samostatný výlet se zde nechají najít zajímavější alternativy, ale v kombinaci s výletem nad údolím Suru je to docela zajímavý program na dlouhý náročný den v této oblasti.

Obsah článku
Recenze

U Tongulu

Navigovat na mapě

Tongul (3 350m n. m.) leží v místech, kde silnice překonává po malém mostě divoký kaňon Suru. Výhled na hřeben i odtud je parádní. Vy však po tomto mostě nepřecházejte a stoupejte po vedlejší silničce do horní části Tongulu.

U Tongulu

U hotelu, školy?

Skoro se vám nebude chtít ani věřit, že ten malý potůček deroucí se pod vámi v úzkém kaňonu je ta stejná řeka Suru, která o kus dál má na šířku víc jak 200 metrů.

Pokud byste náhodou přešli řeku po silničním mostku, máte ještě možnost se po druhém, u nové budovy fungující jak hotel či škola, vrátit se na správnou cestu.

Na obzoru vás stále bude provázet špice Kunu čnící nad hřeben.

U hotelu, školy?

Nad kaňonem

Navigovat na mapě

Z tohoto pohledu je zřejmý začátek celého výstupu – přímo naproti nové budově u starého mostu přes řeku.

Nad kaňonem

Oáza Tongulu

Navigovat na mapě

Díky vodě z ledovců je zde krásná oáza. Cesta dál stoupá po vyšlapaných pastýřských pěšinách přímo vzhůru nad potokem.

Oáza Tongulu

Nad údolím Suru a Tongulem

Po hodině a půl výstupu z Tongulu budete mít už docela pěkný výhled na celé údolí. Pokud jste šli doporučenou cestou nad údolím Suru, mohli jste si ušetřit 100 až 150 výškových metrů, ale za to vás čekalo překonání řeky – což může být v nevhodném období i nemožné a museli byste v tomto případě i tak klesnout až do Tongulu k mostu.

Nad údolím Suru a Tongulem

Panoráma Suru

Navigovat na mapě

Výstup několik set výškových metrů nad údolí je únavný, ale výhledy stojí za to, i když vyhlídky nad Tarangozem jsou ještě o něco lepší.

Panoráma Suru

Úžasný vodopád

Ze zvyšující se nadmořskou výškou se údolí uzavírá, výhledy dolů mizí a terén je čím dál víc obtížný, zvlášť na začátku léta, kdy se ve výšce okolo čtyř tisíc metrů nad mořem začínají objevovat sněžná pole. Přímo proti vám je však úžasný vodopád, který stojí za vidění. Pomalu se začíná objevovat i kuloár na konci údolí.

Úžasný vodopád

Ledovcový kuloár

Navigovat na mapě

Pokud očekáváte, že byste mohli uvidět Nuna z nějaké bližší vzdálenosti či z jiného zajímavého úhlu, tak budete trochu zklamáni. Údolí uzavírá pěti tisícový hřeben bez nějaké výrazné a zajímavé hory.

Cesta zpět je naprosto stejná. Pokud jste ubytováni v Panikharu a nebudete mít štěstí na autobus či stop, musíte ještě počítat se třemi hodinami chůze zpět po silnici!

Ledovcový kuloár


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam