Ladakh

Výlet do průsmyku Khardung la

Falešné nejvyšší motorizované sedlo světa

Petr Liška
Napsal/a 1743 článků a sleduje jej/ji 125 cestovatelů
Výlet do průsmyku Khardung la
Vloženo: 20.02.2014
Autor: Petr Liška © gigaplaces.com

Khardung la se pyšní na všech propagačních materiálech jako nejvyšší motorizované sedlo světa. Funguje to na turisty jako magnet, ale už dávno se ví, že jeho udávaná výška 5 602m n. m. je špatně, a to o dost, a ta správná je „jen“ 5 359m n. m. To potvrdilo několik na sobě nezávislých měření a potvrdí to i vaše GPSka. Tím pádem tedy nejvyšší zdaleka není a v Tibetu a ostatně i zde v Ladakhu najdete vyšší. Při prozkoumání okolí sedla zjistíte, že udávaná kóta spíš sedí na horu s malým ledovcem čnící na východní straně průsmyku.  Ale to nemění nic na tom, že samotný výjezd do průsmyku stojí za výlet, který můžete vylepšit půjčeným kolem a sjet si to dolů či pokračovat do údolí Nubra na druhé straně hor.

Oáza na sever od Léhu

Po té co hlavní silnice vedoucí do údolí Nubra přes sedlo Khardung la opustí Léh, ještě dlouho zvolna stoupá nad téměř nekonečnou oázu vedoucí několik kilometrů za hranici města. Hluboko dole pod vámi vidíte špici Shanti Stúpy. Hned vedle vidíte i výstupovou cestu na výhledovou „Tajnou“ horu nad Léhem. Při zpáteční cestě není vůbec špatné si na vhodném místě si u oázy vystoupit z auta a udělat si pěknou procházku přes tuto severní oázu.

Oáza na sever od Léhu
Autor: © gigaplaces.com

Závěr pustého údolí

Cesta stoupá desítky minut po pustých stráních Ladáckhého pohoří. Postupně se otvírá i pohled do závěru tohoto bývalého ledovcového údolí s malým sedýlkem na sever od něj.

Závěr pustého údolí
Autor: © gigaplaces.com

Pohled zpět

Při pohledu z druhé strany je krásně vidět, jak se silnice kroutí ve velmi dlouhých zákrutách, ale s malým stoupáním (rozdíl např. oproti alpským průsmykům). Hlavním důvodem je, aby průsmyk byly schopné vyjet i kolony armádních a civilních náklaďáků.

Pohled zpět
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com

Vyhýbání se

Rychlost výjezdu či sjezdu sedla dost závisí na tom, kolik potkáte armádních vozidel a náklaďáků. Vyhýbání se na úzké silnici docela výrazně zpomaluje postup.

Vyhýbání se
Autor: © gigaplaces.com

V Khardung la (5 359m n. m.)

Po více jak hodině jízdy z Léhu a dvou kilometrech převýšení jste konečně na vrcholu sedla – i dobře aklimatizovaným se tu při prvních krocích může zamotat hlava jaká je tu změna tlaku. Je tu i malé pohostinství, tak si tu můžete dát i čaj. Sedlo je vyhlášené zlým počasím, ale můžete narazit i na dny, kdy je tu docela pěkně. Cedule sice hlásají, že jste v nejvyšším motorizovaném sedle na světě, ale to jim nevěřte. Třeba například  Suge la je téměř o sto metrů výše.

V Khardung la (5 359m n. m.)
Autor: © gigaplaces.com

Výhled do údolí řeky Shyok

Na druhou, severní stranu sedla klesá silnice výrazně příměji. Na obzoru je už vidět Karákorám tyčící se nad údolím řeky Shyok.

Výhled do údolí řeky Shyok
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com

Výhled na mohutný Karákorám

Severní část Ladakhu je díky pohoří Karákorám jeho nejhornatější částí. Bohužel díky všemožným restrikcím je toto území výrazně hůře dostupné, což je velká škoda.

Výhled na mohutný Karákorám
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com

Nad sedlem

V okolí sedla je samozřejmě velké množství modlitebních praporků. Stačí vylézt jen o pár metrů výše a vyhlídka je velmi pěkná.

Nad sedlem
Autor: Ivan Puškáš © gigaplaces.com

Krátké výstupy ze sedla Khardung la

Ze sedla jdou udělat na obě strany krátké výstupy na okolní vrcholky. Počítejte však s hodně nestabilním terénem

Součást itineráře

Článek: Výstup na Khardung la peak

Klasický výlet do průsmyku Khardung la (5 359m n. m.), jen kousek nad Léhem, si můžete prodloužit o krátký výstup na přilehlý… pokračovat ve čtení

Výstup na Khardung la peak
Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Byli tady (1)

Chtějí tam (0)

Buď prvním, kdo tam chce!

Byl jsi tam? Přispěj dobrou radou cestovatelům, kteří se chtějí vydat do téhle oblasti nebo si přidej místa do seznamu navštívených.

Chceš tam? Neni nic jednoduššího než se domluvit s ostatními a vyrazit na cestu nebo dostávat tipy na destinace kam se cheš podívat.

Aktivity

Praktické informace

Součást itineráře

Článek: Prohlídka Léhu a okolí

Pro většinu turistů je Léh (3 520m n. m.) vstupní bránou do zajímavé krajiny jménem Ladakh. Určitě není od věci si pro nabrání… pokračovat ve čtení

Prohlídka Léhu a okolí
Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 0 cestovatelé

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Láká tě Indie? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Magazín: Nejluxusnější místa Řecka

Řecko je pro mnohé tou nejkrásnější zemí ve Středomoří. Nabízí neskutečných téměř 14 tisíc kilometrů pobřeží s více jak dva… pokračovat ve čtení

Nejluxusnější místa Řecka