Lamayuru festival

Lamayuru festival

Slavnost roku v Lamayuru

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Červen není úplně nejklasičtější doba pro návštěvu Ladakhu, ale má i své nesporné výhody – vrcholky okolních hor jsou ještě poprášeny sněhem a tak nevypadají tak vyprahle jako v hlavní sezóně koncem léta. Navíc můžete při své cestě navštívit dvoudenní festival Yuru Kabgyat v Lamayuru plný tance a buddhistických ma­sek.

Obsah článku
Recenze

Festival Yuru Kabgyat

Festival probíhá na nádvoří mezi gompou a několikapatrovým hotelem, který na ní navazuje. Mimo davů místních, kteří sledují několik hodin nekonečné tance masek a točí přitom modlitebními mlýnky, potkáte zde kupodivu (festival je mimo hlavní turistickou sezónu) i spoustu turistů, kteří sem přijeli speciálně kvůli této události.

Festival Yuru Kabgyat

Zaujaté sledování festivalu

Zatímco zahraniční turisté přemýšlejí spíš jak vše co nejlépe vyfotit a o podstatě dění na festivalu nemají moc páru, tak místní sledují celý program dlouhé hodiny s naprostým zaujetím.

Zaujaté sledování festivalu

Hotel přímo u gompy

Hlavní dění festivalu probíhá na plácku mezi až zbytečně monumentálním hotelem /alespoň, že ve stejném architektonickém stylu/ a gompou. Tento hotel je na místní poměry dost předražený a počítá spíš s hosty z organizovaných zájezdů než s baťůžkáři. Jedinou jeho výhodou je výhled na celé dění přímo z pokoje.

Hotel přímo u gompy

Pochod masek

Pochodující masky hýří všemi barvami.

Pochod masek

Masky na festivalu

Festival je opravdu úchvatný, ale hodně dlouhý.

Masky na festivalu

Hra na gigantické trubky

Klášterem několikrát zazní i mohutné zatroubení.

Hra na gigantické trubky

Modlitební mlýnky

Přestávku v programu festivalu lze využít například otáčením modlitebních mlýnků hnedka vedle.

Modlitební mlýnky

Čorteny v Lamayuru

Po sledování dění na festivalu není vůbec na škodu projít si celou gompu, staré městečko pod ní a dát si okružní výlet po okolí – vše stojí za to. Festival je jen takovou třešničkou zdejší návštěvy.

Čorteny v Lamayuru


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam