Výstup ke Klášteru (Ad-Deir)

Výstup ke Klášteru (Ad-Deir)

Vyhlídka až k Mrtvému moři

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 2:00 hod

Nejoblíbenější pěší túra v rámci skalního města Petra je téměř hodinový výstup ke Klášteru (Ad-Deir), který je jen o něco méně impozantní než hlavní atrakce celého města – Al-Khazneh (Pokladnice). Navíc jen o pár set metrů dále jsou hned vedle sebe dvě krásné vyhlídky do Wadi Araba, na Jebel Haroun a na celé město.

Obsah článku
Recenze [1x]

Cesta ke klášteru

I samotná výstupová cesta je velmi pěkná. Příjemná stezka se spoustou schodů se proplétá mezi skalami. Turistů je zde výrazně méně než na hlavním okruhu, ale to nemění nic na tom, že i tak jich tu je velmi mnoho. Okolo je spoustu stánků se suvenýry a mladíci nabízejí koníky pro ulehčení výstupu.

Cesta ke klášteru

Lví hrobka

Z hlavní cesty se vyplatí udělat malá odbočka k zajímavé Lví hrobce.

Lví hrobka

Výstupová stezka

Převýšení ke klášteru je jen něco okolo dvě stě výškových metrů, ale i tak se stoupání po stezce zdá nekonečné. Povrch stezky je upraven i pro „víkendového“ turistu – celá je pěkně vydlážděná.

Výstupová stezka

Bizarní skaliska

Příznivci skal si na této stezce opravdu užijí. S přibývající výškou se navíc občas otevře i pohled více do dáli až na ploché kopce za Wadi Musa.

Bizarní skaliska

Klášter (Ad-Deir)

Po necelé hodince jste u prvního cíle této stezky – u impozantní hrobky Ad-Deir, která se později v byzantském období používala jako kostel (z tohoto důvodu tak vznikl její název). O kus dál je i občerstvení, ale poměr cena/výkon není moc příznivá, ostatně jako v celé Petře. Po pokochání se pohledy na tuto úžasnou stavbu se vyplatí pokračovat ještě výše na vyhlídky úplně na vrcholu skalního masivu.

Klášter (Ad-Deir)

Výstup na vyhlídku

Už po pár metrech výstupu se vám začne otevírat krásný pohled po okolí. Daleko před vámi je vidět město Wadi Musa ležící na pustých svazích spadajících z náhorní plošiny. Blíže je vidět skalní hřeben, kterým se do nitra skalního města proplétá  soutěska As-Siq. Samotný klášter vysekaný do pyramidovité skály vypadá majestátně.

Výstup na vyhlídku

Vyhlídky

Z vyhlídky číslo jedna zjistíte, že jsou tu ještě další dvě – i ty ostatní stojí za návštěvu. Uvidíte z nich přímo do kaňonu pod vámi. V dáli, o víc jak kilometr a půl níže, je Wadi Araba klesající přímo do Mrtvého moře.

Vyhlídky

Kaňon a divoké skály

Z vyhlídky nad kaňonem vás budou uchvacovat divoké skály.

Cesta zpět je stejná, ale výrazně rychlejší. Když zde budete později odpoledne, budete se vracet celým skalním městem už takřka osamoceni.

Kaňon a divoké skály


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam