Výlet do pouště Wadi Rum

Výlet do pouště Wadi Rum

Dolomiti v oranžové poušti

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2 dny

Úžasná oranžová poušť Wadi Rum je tak trochu neprávem ve stínu největšího turistického magnetu Jordánska – skalního města Petra. Pro cestovatele s romantickou duší a obdivovatele pohádkových skalních útvarů, mostů a mohutných dolomitických vrcholků však představuje ještě atraktivnější místo než samotná extrémně turisty obležená Petra. Někdo sem zavítá třeba jen na pár hodin, ale abyste si toto místo dostatečně vychutnali, potřebujete minimálně den a noc a ještě lépe dny dva.

Obsah článku
Recenze

1. den

Začátek prohlídky Wadi Rum

Návštěva Wadi Rum začíná jízdou do návštěvnického centra (zde se platí vstup a obdržíte zde i docela pěknou mapku oblasti). Pokud vyrážíte z Akaby, tak je to cca jen hodinka jízdy. Odtud dojedete do vesnice džípem či dojděte pěšky, což je docela zajímavý tip.Poté co dojedete či dojdete do vesničky Wadi Rum, vás většinou čeká čaj a chvíle relaxu v rodinném domě majitele místních malých cestovek, u které máte objednanou tour. Začátek vlastního výletu je po zajímavostech v okolí vesnice a je dostupný pěšky, takže je vhodný i pro ty, kdo si žádný džípový výlet po okolí neobjednají. Mezi tyto zajímavosti v okolí patří rozvaliny Nabatean templu a příjemná procházka k Lawrencovu pramenu

Článek: Pěšky do vesnice Wadi Rum

Nečekaně osamocená procházka

Více jak 7,5 kilometrů před vesnicí Wadi Rum je vystavěno moderní návštěvní centrum, kde se vybírá vstupné do celé oblasti. Většina turistů zde zaplatí a pokračuje smluvenou dopravou dál do vesnice. Docela zajímavou alternativou je projít tuto trasu pěšky. Ideálně ne po asfaltce, kde jak o život co chvíli prosviští jeep, ale stezkami v poušti. Výhledy po okolních horách jsou už tady úchvatné a není problém zde míjet stany Beduínů, které nejsou určeny pro komerci, ale pro běžný život.

Článek: Procházka okolo městečka Wadi Rum

Centrum pouštního turismu

Městečko Wadi Rum obklopené úžasnými stolovými horami tyčícími se několik set metrů nad okolní krajinu je v podstatě jediným východiskem do této pohádkové krajiny a jedné z nejkrásnějších pouští světa vůbec. Hlavním dopravním prostředkem zde je džíp či velbloud, ale i pěšky se nechá dojít k několika atrakcím ležících jen kousek za městečkem. 


Úžasná jízda pouští mnoha tváří

Po návštěvě okolí vesničky Wadi Rum začíná konečně to, na co jste se nejvíce těšili – několikahodinová projížďka džípem po této neuvěřitelné poušti. Po opuštění vesnice výrazně opadne ruch a vy se můžete kochat touto zajímavou krajinou.

Na cestě vás čekají vyhlídky na místní monumentální stolové hory, oranžové písečné duny, prastaré petroglify, skalní mosty podobné těm v Utahu a zajímavé soutěsky. Prostě Wadi Rum je víc než obyčejná poušť.

Článek: Jízda pouští Wadi Rum I.

Jízda mezi stolovými horami

Jízda pouští Wadi Rum patří mezi nejúžasnější pouštní zážitky na světě vůbec. Nad krajem se zvedají kolmé stěny obrovských stolových hor a dalších bizarních skalních útvarů, mezi tím duny oranžového písku a velbloudi putující jak za starých časů. Ideální dopravní prostředek po místních zajímavostech je džíp s korbou v safari úpravě. Občas se zde vydávají i turisté na pěší túry, ale to jde v podstatě jen na kraji sezóny brzy ráno a v podvečer. Místní vedro bývá smrtící a vzdálenosti na pěší chůzi velké. V tomto fotoreportu je popsána trasa z vesničky Wadi Rum ke stolové hoře Anfashieh.

Článek: Jízda pouští Wadi Rum II.

Cesta k přírodním mostům

Cesta džípem pokračuje dál na jihovýchod kolem obrovských osamocených erodovaných balvanů k přírodním skalním mostům okolo stále krásné stolové hory a velbloudi toulajícími se po této krásné poušti.


Článek: Jízda pouští Wadi Rum III.

Kolem skalních mostů

Cesta dál pokračuje zajímavou krajinou s dvěma dalšíma skalními mosty připomínajícími víc jak 12 000 kilometrů vzdálený národní park Arches na západu USA. Na rozdíl od něho si zde můžete po skalních obloucích chodit dle libosti, pokud na to máte odvahu. Cesta dál pokračuje ke stolové hoře Khazali, kde je pěkný kaňon. Odtud se už vracíte zpět do vesnice Wadi Rum nebo ještě lépe pokračujete na večeři a nocleh do beduínského kempu, takže si užijete jak západ, tak i východ slunce v této pohádkové krajině.

Západ a východ slunce ve Wadi Rum

Prakticky nenajdete nikoho kdo by vám nepotvrdil, že nejkrásnější na Wadi Rum je západ a východ slunce. proto už jen z toho důvodu se vyplatí zde být přes noc.

Článek: Přes noc ve Wadi Rum

Úžasné západy a východy slunce

Vrcholem celého výletu do pouště Wadi Rum je přenocování zde - ne že by večeře a nocleh v lehce zmodernizovaných beduínských kempech byl pro turistu až takový zážitek, ale oč tu běží je úžasný západ a východ slunce, který okolní stolové hory a skály zbarví do oranžova a ruda. Ideální je si ale domluvit odvoz na tento okamžik někam do středu pláně mezi horami, aby výhled byl široký a nebyl rušen nějakou kolmou horskou stěnou.


2. den ve Wadi Rum

Druhý den je většinou už krátký. Po snídani a nabažení se výhledů na východ slunce vás už čeká přesun zpátky do vesnice Wadi Rum. Odtud už můžete pokračovat do Akaby, Petry či Ammánu.Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam