Prohlídka Akaby

Prohlídka Akaby

Metropole jižního Jordánska

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:30 hod

Prohlídka metropole jižního Jordánska – Akaby, vám nezabere zrovna moc času. Mezi největší památky, co se zde nacházejí, patří zbytky středověké pevnosti a sněhobílá mešita. Můžete se však vykoupat v Rudém moři či si udělat výlet na lodi s proskleným dnem na korálové útesy.

Obsah článku
Recenze

Hranice mezi Izraelem a Jordánskem

Navigovat na mapě

Akaba je takticky položená na křižovatce cest. Jen 11 km od centra na západ je hraniční přechod s Izraelem, 22 km na jih se Saudskou Arábií a z přístavu vyráží trajekt do Egypta. Do Ammánu vede slušná dálnice a skrz údolíWadi Araba zase cesta k Mrtvému moři.Pokud se sem vydáte z Izraele, tak hned za hranicí stojí kupa předražených taxíků proklamujících, že musí dodržovat vysoké ceny stanovené vládou. Pokud tedy nemáte zařízenou jinou dopravu do Akaby (či do Petry, pokud jste si z Izraele vyjeli jen na krátký výlet), nezbývá vám nic jiného než tyto přemrštěné ceny akceptovat. Pěšky by to bylo pěkně daleko, cca 10km místní pouští..  

Hranice mezi Izraelem a Jordánskem

Mešita Al-Sharif Al Hussein Bin Ali

Navigovat na mapě

Nejhezčí stavbou v Akabě je sněhobílá mešita, která byla postavena až v roce 1975.

Mešita Al-Sharif Al Hussein Bin Ali

Mešita Al-Sharif Al Hussein Bin Ali

Mešita je krásná ze všech stran.

Mešita Al-Sharif Al Hussein Bin Ali

Akabská veřejná pláž

Navigovat na mapě

Akabská veřejná pláž je dlouhá okolo šesti set metrů a vyhledávaná je spíš místními než turisty. Zvlášť pro ženy v bikinách je nepříjemné koupání zde, jelikož místní ženy se koupají celé zahalené. A místní muži v této lokalitě na západní turistky intenzivně koukají, i když jsou oblečené (velmi překvapivé bylo, že v jiných lokalitách Jordánu už tomu tak nebylo), takže málokterá žena zde najde odvahu vykoupat se v plavkách. Na koupání je tedy lepší vyrazit dále na jih směr Tala Bay, kde už pár žen v bikinách najdete, nebo být ubytovaní v hotelích se soukromými plážemi.

Akabská veřejná pláž

Čluny s proskleným dnem

Pokud budete courat podél pláže uvidíte zde spoustu malých člunů s proskleným dnem, které vás odvezou, pokud budete chtít, ke korálovým útesům. Po pravdě moc toho z malého okénka na dně lodičky neuvidíte. Základní cena je okolo 20JOD za půl hodiny. Z pláže je vidět i obrovský sloup s vlajkou. se svými 130 metry je to šestý nejvyšší stožár s vlajkou na světě. Úplně na obzoru je přístav a průmyslová část města.

Čluny s proskleným dnem

Pohled na Eilat

Skrz opar je vidět protilehlý břeh zálivu, na kterém je výrazně větší dvojče Akaby – izraelský Eilat.

Pohled na Eilat

Akabská pevnost

Z Akabské pevnosti ze začátku 16. století už toho, mimo pěkné vstupní brány, moc nezbylo. 

Akabská pevnost

Podvečer na pláži

S přibývajícím časem to na pláži začíná čím dál více žít. Večer je tu velmi pěkná atmosféra, tak je příjemné sem zajít. Je odtud i pěkná vyhlídka na pouštní hory za městem.

Podvečer na pláži

Uličky města

Město má opravdu pěknou horskou kulisu, zvlášť navečer když jsou pěkně nasvícené.

Uličky města

Akabské ředkvičky

V Akabě není problém sehnat zeleninu ani ovoce, například lidí co se zde živí prodejem ředkviček je tu docela spousta.

Akabské ředkvičky

Pojízdné obchody

Ovoce a zeleninu nejlevněji koupíte přímo z odstavených pick-upů stojících přímo na ulici

Pojízdné obchody

Pekárna

Pekárny zde mají výborný výběr pečiva a sladkostí, jen si vybrat. Místní lidé to tu kupují opravdu po taškách, takže jim turista kupující jeden či dva kousky může připadat až směšný.

PekárnaČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam