Jízda Akaba - Wadi Rum - Petra

Jízda Akaba - Wadi Rum - Petra

Cesta jižním Jordánskem

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 4:30 hod

Pěkná kvalitní silnice, po které se vydal téměř každý, kdo cestoval v jižním Jordánsku, spojuje tři významná místa – Akabu (metropoli jihu a jediné koupací místo v celé zemi), menší zajížďku do Wadi Rum (jednu z nejkrásnějších pouští světa se stolovými horami) a Petru (největší jordánský magnet na turisty). Celkem je to 130km +60km, pokud se vydáte i do Wadi Rum, které romantické duše staví výš než Petru. Po cestě vás čekají výhledy na pouštní vyprahlé hory, parádní kaňon a stany nomádů na náhorní plošině. Většina turistů tuto cestu podniká v rámci výletu z Egypta či Izraele, ale levněji vás to přijde, zvlášť když cestujete nezávisle po Jordánsku, místními autobusy /linka Wadi Rum – Petra jezdí každý den ráno/. Na úsek Akaba – Wadi Rum lze usmlouvat za slušnou cenu taxík, pokud tedy neseženete autobus.

Obsah článku
Recenze

Pouštní hory

Po projetí Akabou dálnice stoupá pouštním údolím a je obklopená docela zajímavými horami. Po chvíli se připojí silnice z vedlejšího údolí, kterou používají prakticky jen nákladní vozy z průmyslových podniků na jih od Akaby.

Pouštní hory

Vyprahlé pohoří

Silnice stále stoupá a po cca 40 kilometrech přijedete na křižovatku, kde lze odbočit směr Wadi Rum. Kdo má málo času, spěchá dál přímo do Petry.

Vyprahlé pohoří

Wadi Rum na dosah

Pokud se vydáte na výlet do Wadi Rum, budou hory kolem stále více zajímavé. Navíc budete dokonce míjet železniční koleje. Veřejná doprava končí u návštěvnického centra, kde může začít vaše pouť pouští.

Wadi Rum na dosah

Jordánské městečko

U křižovatky silnic je i typické malé jordánské městečko. Pouštní pláň tu má cca 780m n. m. a okolní hory okolo 1 100m n. m.

Jordánské městečko

Krajina okolo silnice

Silnice uhání po nekonečné pláni, tak se ani nezdá, jak se neustále zvolna stoupá. Okolo silnice je tu i spousta příbytků v podobě chatrčí z vlnitého plechu.

Krajina okolo silnice

Stoupání do průsmyku

Podél silnice jsou pěkné skalní formace a na obzoru se objevuje vysoký, ale plochý horský hřeben s anténami, který odděluje Jižní Jordánsko od zbytku země. Výjezd do průsmyku (1 550m n. m.) dá zabrat nejednomu většímu vozidlu.

Stoupání do průsmyku

Náhorní pláň s pastevci

V průsmyku je křižovatka silnic. Hlavní dálnice číslo 15 pokračuje dál na Maan a Amman, my odbočujeme na klikatější, ale o to zajímavější silničku 35 na Wadi Musa / Petra. Silnička se kroutí spíš po zvrásněné náhorní planině než po hřebeni i víc jak v 1 650m n. m. V okolní pustině jsou příbytky nomádů a nastává zde otázka, čím se živí a kde berou vodu.

Náhorní pláň s pastevci

Grand Kaňon Jordánska

Po chvíli se tato Královská silnice dostane na hranu kaňonu a vidíte o víc jak o 1300 metrů níže až do Izraela. Jsou tu suvenýrové obchody (předražené), ale alespoň kvůli tomu vám autobusová linka zastaví :-)

Grand Kaňon Jordánska

Výhledy do skal okolo kaňonu

Silnice dál pokračuje stále podél kaňonu s krásnými výhledy po okolních skaliscích. Zde je neuvěřitelný potenciál na turistiku. Škoda jen toho věčného oparu.

Výhledy do skal okolo kaňonu

Wadi Musa

Postupně se přibližujete do Wadi Musa – východisko pro skalní město Petra.

Wadi Musa


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam