Klasický okruh Jordánskem

Klasický okruh Jordánskem

Cesta po největších zajímavostech země

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Lehká
Čas: 1 týden

Typický výlet do Jordánska vede zemí od severu na jih či opačně po všech nejzajímavějších místech v zemi. Uvidíte při něm úžasnou poušť Wadi Rum, světoznámé skalní město Petra, vykoupete se jak v Rudém, tak i Mrtvém moři. Prohlídnete si křižácký hrad a římské památky. Prostě si během jednoho týdne vychutnáte spoustu různorodých zážitků.

Obsah článku
Recenze

1. den

Koupání v Akabě a Tala bay

Pro někoho začátek, pro někoho konec výletu po Jordánsku. Každopádně místo, kde se můžete odpočinout, vykoupat či zašnorchlovat. Pokud nejste vysloveně plážové povahy, tak vám zde jeden den bude bohatě stačit.

Článek: Výlet do Akaby

K Rudému moři

Pro většinu cestovatelů je Akaba a její okolí začátek či konec jejich cesty po Jordánsku. Víc než pro zahraniční turisty je magnetem pro výletníky z Ammánu, kteří zde tráví své víkendy u moře. Když už zde budete, prohlédněte si zbytky osmanské pevnosti, pěknou mešitu a přímořskou promenádu. Na koupání vyrazte odpoledne pár kilometrů na jih do zátoky Tala. Pokud vás láká turistika, vyrazte do pouštních hor hned za městem pro panoramatické výhledy jak na Akabu, tak i izraelský Eilat. 

2. až 4. den

Wadi Rum a Petra

Pro většinu cestovatelů vrchol celé návštěvy Jordánska je návštěva úžasné poušti Wadi Rum a stejně zajímavého skalního města Petra. I když vám stačí k základnímu poznání obou míst dva dny, vyplatí si naplánovat alespoň tři nebo čtyři dny, pokud si to chcete projít pořádně. I samotná cesta mezi Akabou, Wadi Rum a Petrou je velmi pěkná – mimo pouštních scenérií uvidíte i do hlubokých kaňonů vedoucích do Wadi Araba a život chudých pastevců na náhorních pláních, kudy Kings Road vede. 


Článek: Výlet do pouště Wadi Rum

Dolomiti v oranžové poušti

Úžasná oranžová poušť Wadi Rum je tak trochu neprávem ve stínu největšího turistického magnetu Jordánska - skalního města Petra. Pro cestovatele s romantickou duší a obdivovatele pohádkových skalních útvarů, mostů a mohutných dolomitických vrcholků však představuje ještě atraktivnější místo než samotná extrémně turisty obležená Petra. Někdo sem zavítá třeba jen na pár hodin, ale abyste si toto místo dostatečně vychutnali, potřebujete minimálně den a noc a ještě lépe dny dva.

Článek: Jízda Akaba - Wadi Rum - Petra

Cesta jižním Jordánskem

Pěkná kvalitní silnice, po které se vydal téměř každý, kdo cestoval v jižním Jordánsku, spojuje tři významná místa - Akabu (metropoli jihu a jediné koupací místo v celé zemi), menší zajížďku do Wadi Rum (jednu z nejkrásnějších pouští světa se stolovými horami) a Petru (největší jordánský magnet na turisty). Celkem je to 130km +60km, pokud se vydáte i do Wadi Rum, které romantické duše staví výš než Petru. Po cestě vás čekají výhledy na pouštní vyprahlé hory, parádní kaňon a stany nomádů na náhorní plošině. Většina turistů tuto cestu podniká v rámci výletu z Egypta či Izraele, ale levněji vás to přijde, zvlášť když cestujete nezávisle po Jordánsku, místními autobusy /linka Wadi Rum - Petra jezdí každý den ráno/. Na úsek Akaba - Wadi Rum lze usmlouvat za slušnou cenu taxík, pokud tedy neseženete autobus.

Článek: Prohlídka skalního města Petra

Úžasné skalní hrobky

Celé impozantní skalní město Petra je vytesané ve svazích a soutěskách hor Jabal al-Khubtha a Jabal Madhbah. Je opravdu rozsáhlé, a pokud ho chcete projít celé, počítejte minimálně s jedním opravdu dlouhým dnem či spíš se dvěma. Pokud navíc opustíte i základní trasy, je to občas i horská turistika s relativně velkým převýšením. Nejhezčí část dne v Petře je před západem slunce, kdy je město prakticky jen pro vás a vše je krásně nasvíceno sluncem.

5. až 6. den

Podél Mrtvého moře do Ammánu

z Petry pokračuje klasický okruh k Mrtvému moři, kde můžete zkusit zajímavé a léčivé vykoupání. Další den pokračujete už do Ammánu, který není problém projít za půl dne.

Článek: Podél Mrtvého moře

Výlet do nejhlubší prolákliny světa

Ze skalního města Petra můžete do Ammánu pokračovat velmi rychle přes Desert Highway. Zajímavější trasa je však přes město Karak se stejnojmenným hradem a pak sjet do hlubin Wadi Araba a dál podél Mrtvého moře. Zde si můžete vyzkoušet pověstné čtení novin v moři.

Článek: Prohlídka Ammánu

Hlavní město Jordánska

Pro ty, co navštíví Jordánsko letecky je Ammán většinou i jejich první a poslední zastávkou. Mimo historického centra s románskými památkami a výhledy z Citadelního kopce moc dalších zajímavých míst nenabízí, tak vám na prohlídku většino vystačí jen jeden den. Každopádně i tak za návštěvu určitě stojí.

7. den

Římské město Gerasa

Týden ukončete výletem do Džaraše (Gerase) za úžasnými římskými památkami. Odtud se už můžete přesunout dál do Izraele či se vrátit do Ammánu.

Článek: Prohlídka Džaraše (Gerasa)

Antické město zničené zemětřesením

Gerasa založená Alexandrem Makedonským byla dlouho jedním z nejvýznamnějších měst na Blízkém Východě. Bohužel jako většinu měst v této oblasti i toto z valné většiny zničilo silné zemětřesení v roce 749. Pak upadlo v zapomnění a pro svět bylo znovu objeveno až v roce 1806. Nyní je z velké části znovu zrestaurováno, tak se zde můžete pokochat krásnými římskými stavbami. Rozsáhlý areál obklopuje moderní padesátitisícové město, takže není problém s autobusovou dopravou mezi Ammánem a Džarašem. Společně se skalním městem Petra a pouštním Wadi Rumem patří do třech nejzajímavějších míst Jordánska, které byste neměli minout!Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam