Procházka kaňonem As-Siq

Procházka kaňonem As-Siq

Cesta do skalního města Petra

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velká
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 1:00 hod

Většina turistů zná z Petry jen ten jeden nejznámější pohled na „Pokladnu/Tre­asury“ – krásný chrám vytesaný ve skalní stěně. Ale oblast je to tak rozsáhlá, že ani za celý den neprochodíte všechny zákoutí skalního města. Už začátek cesty roklí As-Siq stojí za to a všude jinde by to byla atrakce sama o sobě. Zde je to jen „přivaděč“ k tomu hlavnímu…

Obsah článku
Recenze

Cesta údolím

Navigovat na mapě

Od vstupu do areálu (1 030m n. m.) ve spodní části turistického města Wadi Musa vede široká prašná cesta obklopená fotogenickými skalami a prvními vytesanými skalními hrobkami. Relativně nepříjemné jsou rychlé prášící povozy vozící turisty líné na krok. Zde to zatím ještě až tak nevadí, ale dál v rokli je to místy i trochu nebezpečné.

Cesta údolím

Djinn Blocks Tomb

V okolních skalách snad není místo, kde by nebyla vytesaná nějaká hrobka.

Djinn Blocks Tomb

Obelisk Tomb & Bab as-Siq

Navigovat na mapě

Nejvýznamnější památkou na cestě k rokli je krásná tomba s obelisky. Rozhodně zajímavější je na ní pohled až při vašem podvečerním návratu, když se zbarví zapadajícím sluncem dozlatova.

Obelisk Tomb & Bab as-Siq

Svahy nad údolím

Okolní svahy se zaoblenými skalami vypadají malebně a dotvářejí atmosféru místa.

Svahy nad údolím

Západ nad Petrou

Pokud můžete, buďte v areálu až do západu slunce. Výrazně ubude lidí, přeci jen se organizované zájezdy musí vrátit dlouhou cestu zpět do Egypta či Izraele, a navíc skály dostanou tu správnou barvu.

Západ nad Petrou

Vstup do rokle Siq

Navigovat na mapě

Po necelém kilometru pochodu z mírného kopce se dostanete k začátku soutěsky. Dost často tu nepěkně fučí a zvedá se prach /díky změnám teplot před a v soutěsce/.

Vstup do rokle Siq

Rokle Siq

Pochod roklí Siq je sám o sobě zážitkem – strmé stěny, na několika místech jen pár metrů od sebe. Vybetonované dno tomu sice trochu ubírá romantiky, ale v těch davech turistů to asi ani jinak nejde. Zde je kupodivu lepší průchod okolo poledne, kdy je pěkně osvětlený vnitřek soutěsky, zbytek dne se halí ve stínu.

Rokle Siq

Úžasná rokle Siq

Navigovat na mapě

V některých místech rokle vypadá opravdu úžasně a stojí za to si zde dát přestávku a kochat se.

Úžasná rokle Siq

Pokladnice

Navigovat na mapě

Na samém konci rokle je „ten“ nejznámější pohled z celého Jordánska – takzvaná pokladnice („Treasury“) – nejkrásnější tomba celého skalního města pověstná za dobrých světelných podmínek svou růžovou barvou. Až do odpoledních hodin zde vládne šílený mumraj, pak zde postupně začíná být příjemné ticho. Náměstíčko před Pokladnicí slouží jako rozcestí cest na všechny strany.

PokladniceČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam