Prohlídka královských hrobek v Petře

Prohlídka královských hrobek v Petře

Monumentální pohřebiště

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:00 hod

Poté co projdete zajímavý kaňon As-Siq a pokocháte se dostatečně nejznámějším pohledem na Pokladnici, kroky vás nejspíš zavedou do vnější části soutěsky. Ta se jmenuje Ulička fasád (je zde více jak 40 hrobek). Dále uvidíte nejen staré Divadlo, ale hlavně monumentální staré Královské hrobky. Cesta pak dále pokračuje kolem římských památek k Muzeu.

Obsah článku
Recenze

Za Pokladnicí

Hlavní prohlídková cesta od Pokladnice klesá a kaňon se pozvolna rozšiřuje. Jste v Uličce fasád, kde je několik desítek skalních hrobek.

Za Pokladnicí

Ulička fasád

Hrobky jsou různě vysoké – od několika metrů po impozantní víc jak dvacetimetrové. Mimo davu zahraničních turistů tu potkáte i celou řadu místních výletníků kochajících se svým národním bohatstvím.

Ulička fasád

Pod Al-Madbah

Kaňon definitivně končí a z velkého prostranství je široký pohled po okolí. Odbočuje zde i turistická cesta vzhůru k obětnímu místu (Al-Madbah), což je parádní vyhlídka na toto skalní město (cca 45 minut výstupu).

Pod Al-Madbah

Divadlo

Podél řady stánků se suvenýry se dostanete až ke starému divadlu (prý se do něj vešlo až sedm tisíc diváků). Zde hlavní dav pokračuje dál Sloupovou ulicí. Daleko lepší je se, i přes panující vedro, vydat vzhůru po schodech ke králvoským hrobkám.

Divadlo

Královské hrobky

Po vystoupání schodiště, které naštěstí většinu návštěvníků odradí, se dostanete k celé řadě monumentálních královských hrobek (Urnová, Hedvábná, Korintská, Palácová a hrobka Sextiuse Florentiuse).

Královské hrobky

Vyhlídka na Sloupovou ulici

Od hrobek je navíc pěkný výhled na Sloupovou ulici vedoucí k římským památkám a cesta do nitra zajímavých stolových hor trochu evokujících  další úžasné místo v Jordásnku – Wadi Rum.

Vyhlídka na Sloupovou ulici

Palácová hrobka

Všechny královské hrobky jsou nádherné a na rozdíl od jiných centrálních míst v Petře se zde pohybuje relativně málo turistů.

Palácová hrobka

Vnitřek hrobky

Do každé z hrobek je možný vstup. Vevnitř si můžete užít zajímavé ozvěny a také se pokochat místním kamenem červených a oranžových barev a různých vzorů. Bohužel některé vzdálenější hrobky použilo několik výletníků i jako toalety.

Vnitřek hrobky

Cestička do skal

I za hrobkami je jedna ze stezek vedoucí kolem skalního mostu do skal. Pokud by zde někdo chtěl projít úplně všechno, potřebuje určitě celé dva dlouhé dny.

Cestička do skal

Ulice sloupů

Poté co si prohlídnete hrobky a jejich okolí, je čas sestoupit zpět po schodech a přidat se na hlavní trasu vedoucí k římským památkám. Z dálky jsou pěkně vidět všechny hrobky vedle sebe. Zleva: Palácová, Korintská, malá Hedvábná a Urnová.

Ulice sloupů


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam