Jízda pouští Wadi Rum I.

Jízda pouští Wadi Rum I.

Jízda mezi stolovými horami

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:00 hod

Jízda pouští Wadi Rum patří mezi nejúžasnější pouštní zážitky na světě vůbec. Nad krajem se zvedají kolmé stěny obrovských stolových hor a dalších bizarních skalních útvarů, mezi tím duny oranžového písku a velbloudi putující jak za starých časů. Ideální dopravní prostředek po místních zajímavostech je džíp s korbou v safari úpravě. Občas se zde vydávají i turisté na pěší túry, ale to jde v podstatě jen na kraji sezóny brzy ráno a v podvečer. Místní vedro bývá smrtící a vzdálenosti na pěší chůzi velké. V tomto fotoreportu je popsána trasa z vesničky Wadi Rum ke stolové hoře Anfashieh.

Obsah článku
Recenze

Stolové hory

Po pár set metrech jízdy mizí vesnička v dáli a ruch civilizace je ten tam. Hned zkraje vás ohromí gigantické stěny v porovnání s malými beduínskými stany pod nimi.

Stolové hory

Džípy brázdící krajinou

Málokdy je k vidění tolik džípů najednou, protože každý řidič má trochu jinou trasu a turisté zaplacenou různě dlouhou tour. Toto je místo jen kousek od vesnice Wadi Rum.

Džípy brázdící krajinou

Stolová hora Khazali

Necelé tři kilometry jižně od vesnice je rozsáhlá pláň Khor al Ajram, která funguje jako velká křižovatka cest. Jihu dominuje úžasná stolová hora Khazali proslavená kaňonem, který vede hluboko do nitra hory.

Stolová hora Khazali

Safari džíp

Místní vozidla mají perfektní safari úpravu, takže nic nebrání parádnímu výhledu po celou jízdu. Jen je potřeba brát v úvahu, že lavice jsou proti sobě, tak po celodenní jízdě budete mít pořádně vykroucený krk.

Safari džíp

Petroglif Mapa

Další místní zajímavostí jsou petroglify vytesané do místních hor – velbloud je zde nejčastějším výjevem. Tento se jmenuje mapa.

Petroglif Mapa

Stolová hora Um Ishrin

Cesta se stáčí na sever a vede Wádím Um Ishrin podle krásné stejnojmenné stolové hory.

Stolová hora Um Ishrin

Wadi Um Ishrin

Cesta po chvíli odbočuje z Wadi Um Ishrin na východ do oblastí oranžových dun. V dálce je ještě vidět stádo velbloudů trošku moderně naháněné džípem.

Wadi Um Ishrin

Poušť versus život

V takto vyprahlé krajině překvapí jakýkoliv náznak života …

Poušť versus život

Oranžové duny

Na stěnách stolových hor jsou naváty obrovské několik desítek metrů vysoké písečné duny. Výstup na ně je zajímavé zpestření výletu plus samozřejmě parádní vyhlídka po kraji.

Oranžové duny

Výhled z duny

Výhled z duny na Wadi Um Ishrin je pěkně panoramatický a jen podtrhuje monumentálnost zdejších hor – ne svou absolutní výškou, ale převýšením nad okolní krajinou a kolmostí svých stěn.

Výhled z duny

Výhled z duny na východ

Z vrcholku duny se zdá džíp směšně malý. Je i pěkně vidět další pokračování cesty vedoucí po pouštní pistě mezi skalkami k další stolové hoře Anfashieh.

Výhled z duny na východ

Rytiny Anfashieh

Kousek za dunami odbočuje pěší turistický okruh na jih a pozvolna se stáčí zpět do Wadi Rum. Džípy pokračují dál na východ k snad nejslavnějším rytinám zde – Anfashieh.

Rytiny AnfashiehČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam