Pěšky do vesnice Wadi Rum

Pěšky do vesnice Wadi Rum

Nečekaně osamocená procházka

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Lehká
Čas: 2:00 hod

Více jak 7,5 kilometrů před vesnicí Wadi Rum je vystavěno moderní návštěvní centrum, kde se vybírá vstupné do celé oblasti. Většina turistů zde zaplatí a pokračuje smluvenou dopravou dál do vesnice. Docela zajímavou alternativou je projít tuto trasu pěšky. Ideálně ne po asfaltce, kde jak o život co chvíli prosviští jeep, ale stezkami v poušti. Výhledy po okolních horách jsou už tady úchvatné a není problém zde míjet stany Beduínů, které nejsou určeny pro komerci, ale pro běžný život.

Obsah článku
Recenze

Wadi Rum návštěvnické centrum

Jen šedesát kilometrů od Akaby se nachází vchod do jedné z nejzajímavější pouštní oblasti světa Wadi Rum. Je to nejen místo pro placení vstupného, ale i setkaní s domluvenými turistickými operátory, kteří vozí v jeepech turisty v poušti mezi stolovými horami. 

Wadi Rum návštěvnické centrum

Výhled směr vesnice Wadi Rum

Vesnice je odtud vzdálena cca 7,5km a leží o 120metrů výše, ač se to na té nekonečné pláni ani nezdá. Pokud se Vám nechce čekat, než se sejdou všichni turisté do vašeho jeepu nebo si jen prostě chcete udělat příjemnou procházku, není vůbec od věci vyrazit na cca 1,5h dlouhý výšlap do vesnice po svých. Toto je však vhodné pouze brzy ráno, jelikož později může být vedro nesnesitelné, a to i během chvíle.

Výhled směr vesnice Wadi Rum

Silnice do Wadi Rum

Do vesnice vede slušná asfaltka vroubená oranžovými horami. Na obzoru ční velká stolovka Jabal Rum (1 734m n. m.), což je zároveň i druhá nejvyšší hora Jordánska. Pokud se tedy vydáte do vesnice pěšky, je opravdu lepší jít alespoň 500 metrů od silnice vnitrozemím, ať si vychutnáte trošku té pouštní atmosféry. Navíc se silnice trochu i klikatí, tak si ušetříte i cestu.

Silnice do Wadi Rum

Sedm pilířů moudrosti

Východním směrem se nachází slavný skalní útvar „Seven pillars of Wisdom“, ale brzy ráno je ve velkém protisvětle.

Sedm pilířů moudrosti

Jeep versus hora

Některé výhledy evokují monument valley v USA.

Jeep versus hora

Sporá pouštní vegetace

Na jinak pusté poušti jsou občas vidět náznaky zeleně – hlavně tam, kde občas v sezoně teče voda.

Sporá pouštní vegetace

Skarabeus

I zde lze narazit na Skarabea.

Skarabeus

Pouštní mravenci

Pouštní mraveniště je zajímavé a potvrzuje, že mravenci jsou opravdu nejúspěšnější živočišný druh – jsou prostě všude, i když tyhle pouštní nejsou zas tolik početní.

Pouštní mravenci

Beduínský stan

Zhruba na půl cesty mezi návštěvnickým centrem a vesnicí Wadi Rum lze narazit na „opravdové“ beduínské stany. Ne ty určené pro turisty, tak si lze můžete udělat pěknou představu, jak zde místní žijí.

Beduínský stan

Impozantní monumenty

Výhledy na této procházce jsou opravdu moc pěkné a přitom je to opravdu jen taková „rozcvička“ na to, co přijde dál v hloubi poušti.

Impozantní monumenty

Strom solitér a Jabal Rum

Čím víc se blíží hora, respektive vesnice, tím přibývá i vegetace. Dokonce tu roste jeden jediný osamocený strom na celé této procházce.

Strom solitér a Jabal Rum

Kosterní pozůstatky

Občas narazíte i na kostry zvířat, ke kterým nebyla poušť milostiva. Zhruba po 90 minutách konečně dorazíte do vesnice a můžete si na rozdíl od těch nebohým zvířat koupit nějaké osvěžující vychlazené nápoje. Ceny potravin v obchodě jsou tu, i přes to, že jde o tak velkou atrakci, srovnatelné zbytku Jordánska.

Kosterní pozůstatkyČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam