Prohlídka Džaraše (Gerasa)

Prohlídka Džaraše (Gerasa)

Antické město zničené zemětřesením

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 2:30 hod

Gerasa založená Alexandrem Makedonským byla dlouho jedním z nejvýznamnějších měst na Blízkém Východě. Bohužel jako většinu měst v této oblasti i toto z valné většiny zničilo silné zemětřesení v roce 749. Pak upadlo v zapomnění a pro svět bylo znovu objeveno až v roce 1806. Nyní je z velké části znovu zrestaurováno, tak se zde můžete pokochat krásnými římskými stavbami. Rozsáhlý areál obklopuje moderní padesátitisícové město, takže není problém s autobusovou dopravou mezi Ammánem a Džarašem. Společně se skalním městem Petra a pouštním Wadi Rumem patří do třech nejzajímavějších míst Jordánska, které byste neměli minout!

Obsah článku
Recenze

Impozantní Hadriánův oblouk

Navigovat na mapě

Po té co projdete budovu s prodejem lístků, suvenýrů atd., dostanete se k jižnímu vstupu do tohoto rozlehlého areálu. Přivítá vás hned zkraje impozantní vítězný oblouk císaře Hadriána postavený na počest jeho návštěvy zde.

Impozantní Hadriánův oblouk

Na Foru

Od Hadriánova vítězného oblouku půjdete půl kilometru podél Hipodrumu, kde se v dobách největší slávy konaly závody chariotů, které sledovalo okolo patnáct tisíc diváků. Po projití Jižní bránou se dostanete se na místní forum obklopené desítkami sloupů. Odtud už je několik možností prohlídky celého areálu. Přímo nad vámi je pěkný malý Chrám Dia a Jižní divadlo, ideální místa začátku prohlídkového okruhu.

Na Foru

Chrám Dia

Navigovat na mapě

Chrám Dia není pěkný jen sám o sobě, ale zároveň slouží jako nejhezčí vyhlídka po celém zbytku tohoto antického města. Tak si sem možná vylezete jak na začátku, tak i na konci celé prohlídky.

Chrám Dia

Forum

Navigovat na mapě

Nejznámější „pohlednicový“ pohled na Džaraš je na forum obklopené sloupořadím a na hlavní třídu Cardo Maximus (viz. úvodní snímek fotoreportu). Když vystoupáte ještě výše k chrámu Dia, otevře se pohled i na moderní město ležící ve svazích okolních kopců.

Forum

Cardo Maximus

Navigovat na mapě

Z vyhlídky je také pěkný pohled na hlavní ulici tohoto antického města – Cardo Maximus obklopenou sloupořadím a dalšími malými chrámy. Navíc se zde dochovala původní dlažba.

Cardo Maximus

Jižní divadlo

Navigovat na mapě

Hned vedle chrámu Dia je Jižní divadlo, které pojmulo až pět tisíc diváků. Od divadla vede alternativní cesta k Cardu Maximus, tak si zde můžete udělat i pěkný okruh.

Jižní divadlo

Vyhlídka na chrám Artemidy

Z horní cesty je pěkná vyhlídka na chrám Artemidy, kam povedou vaše další kroky. Kopce na obzoru mají lehce přes tisíc metrů nad mořem a najdete zde zbytky posledních lesů v Jordánsku.

Vyhlídka na chrám Artemidy

Artemidin chrám

Navigovat na mapě

Artemidin chrám trůní vysoko nad hlavní cestou Cardo Maximus, od které musíte vystoupat po několika desítkách schodů. Pokud však přijdete horní cestou, jste toho ušetřeni.

Artemidin chrám

Severní divadlo

Navigovat na mapě

V tomto antickém městě byly dokonce hned dvě divadla. Toto severní je daleko více zrestaurované, ale to jižní má o něco větší kouzlo.

Severní divadlo

Severní brána

Navigovat na mapě

Severní konec památek je zakončen severní bránou, zde se budete muset otočit a vrátit se zpět. Pokud jste šli vrchní cestou, užijte si při návratu krásně dochovanou kolonádu Cardo Maximus.

Severní brána

Bývalá fontána

Na Cardo Maximus, jako na hlavní třídě města nesměla chybět fontána.

Bývalá fontána

Kolonáda

Na Cardo Maximus poznáte pravý smysl slova kolonáda.

Kolonáda

Nymphaneum

Navigovat na mapě

Nejhezčí památkou na hlavní třídě je monumentální Nymphaneum – hlavní fontána celého města.

Nymphaneum

Cardo Maximus

Nejspíš jako při každé prohlídce nějakých takovýchto impozantních ruin si budete určitě říkat, že byste to tu chtěli vidět za doby největšího rozkvětu.

Cardo Maximus


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam