Jízda podél Mrtvého moře

Jízda podél Mrtvého moře

Cesta krajinou pod úrovní moře

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Minimální
Čas: 2:00 hod

Mrtvé moře (- 415m n. m.) je extrémně slané bezodtokové jezero a zároveň nejhlubší proláklina na pevninské souši. Z izraelské i jordánské strany kolem něho vede silnice, které stojí za projetí. Uvidíte zde prosolenou a vyprahlou krajinu s bohužel jen malými možnostmi na vykoupání. Za vše může velmi rychlé vysoušení celého jezera, které je způsobené čerpáním prakticky veškeré vody z řeky Jordán na zavlažování. Na jordánské straně jsou i slavné kaňony, kterými se voda prodrala z náhorních planin dolů, například Wadi Al Mujib či Wadi Mukheiris.

Obsah článku
Recenze

Kraj pod Karakem

Navigovat na mapě

Nejzajímavější cesta k Mrtvému moři vede z Karaku. Klesnete tu takřka kilometr a půl výškových, takže už jen vlastní třiceti kilometrový sjezd po silnici slibuje pěkné výhledy a zážitky. Tato silnička je zároveň zajímavým tipem pro cyklisty!

Blízko Karaku je okolí ještě relativně zelené a v místech, kde teče nějaký horský potůček, mají místní malá políčka.

Kraj pod Karakem

Kolmá stěna

Za chvíli už si budete muset hlavu pořádně zaklonit, pokud si budete chtít prohlédnout kolmou stěnu, kterou končí náhorní plošina.

Kolmá stěna

Kaňony vedoucí k Mrtvému moři

Navigovat na mapě

Z náhorní plošiny klesá k Mrtvému moři celá řada kaňonů. Většina jich je schůdných jen s horolezeckou výbavou – úzká soutěska, vodopády a hlavně různé skalní skoky brání jednoduchému postupu těmito kaňony.

Kaňony vedoucí k Mrtvému moři

Mrtvá krajina

Čím jste níže, tím je krajina vyprahleji a bez života…

Mrtvá krajina

Konečně u Mrtvého moře

Navigovat na mapě

Konečně sjedete do prolákliny Mrtvého moře a napojíte se na silnici číslo 65 vedoucí Jordánskem od jihu k severu. Překvapí vás relativně dost políček u Al Mazraa. A pak konečně uvidíte Mrtvé moře. Pokud se chcete vykoupat zadarmo, tak tady máte první a poslední možnost, protože dál jsou už svahy kamenité, hornaté a hlavně bez jakékoliv pláže. Tedy až na severní konec moře, kde však musíte již zaplatit velmi přehnané vstupné. Nezapomeňte však, že tady není žádná sprcha.

Konečně u Mrtvého moře

Hornaté pobřeží Mrtvého moře

Na valné většině pobřeží Mrtvého moře spadají hory téměř až do vody. Z pobřežních usazenin je krásně vidět jak moře neustále vysychá :-(

Hornaté pobřeží Mrtvého moře

Útesy

Navigovat na mapě

Po celé délce pobřeží Mrtvého moře brání jednoduchému vstupu do vody vysoké útesy, které jsou s ústupem hladiny čím dál vyšší.

Útesy

Slané nánosy

Na březích moře jsou k vidění rozsáhlé slané usazeniny.

Slané nánosy

Pláže u Mrtvého moře

Navigovat na mapě

Pokud to myslíte s vykoupáním v Mrtvém moři vážně, nezbyde vám prakticky nic jiného než se ubytovat v nějakém z luxusních resortů na jeho severním konci. Zde jsou vytvořené relativně pěkné pláže. K dispozici je i léčivé bahno.

Pláže u Mrtvého mořeČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam