Túra Červeným údolím

Túra Červeným údolím

Světem skal z Göreme do Çavuşin

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Světové TOP
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 0:30 hod

Trasa, která začíná v bezprostřední blízkosti městečka Göreme je velice krásná a nabízí neskutečné pohledy na okolní skalní útvary, výhledy a mnoho mystericky vytesaných jeskyň do okolních skal. Cílem je blízké historické městečko Çavuşin, odkud se můžeme autobusem vydat zpět do Göreme. Trasa je poměrně nenáročná a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Obsah článku
Recenze [1x]

Ranní slet balónů

Pohled na trasu vedoucí kolem bílých skal napravo. Každé ráno se zde v sezóně setká na několik desítek balónu, které čekají spolu se svými turisty na ranní východ slunce. My jsme samozřejmě čekali, že je tato oblast balóny proslulá, ale ještě před východem slunce nám doslova vyrazilo dech, kolik balónu zde bylo. Byl to neuvěřitelný zážitek, i když jsme balónem neletěli.

Ranní slet balónů

Starověké civilizace a křesťané

Celá oblast je rozmanitá díky dávnému výbuchu sopky Erciyes, jejíž láva vytvořila podloží, které erozí vytvořilo nádherné prapodivné skalní útvary. Dávní lidé zde prostoupili a začali skály využívat vytvořením sítě chodeb, jeskyní a komplexních celků. Klasická historie odhaduje stáří jeskynních chodeb na několik tisíc let. Největší rozkvět tato oblast zaznamenala s příchodem křesťanů ve 4. století po Kristu, kdy se zde začaly stavět kláštery. Klášterní nákresy svatých postav lze i na zcela opuštěných místech dodnes zahlédnout a je to pro kolemjdoucího turistu opravdové dobrodružství.

Starověké civilizace a křesťané

Jeskyně

Do mnoha jeskyní se můžete volně podívat a prozkoumat je. Na fotografii je jedna z nich, kde jsem zamířil po schodech až do druhého patra skalní věže. Připadal jsem si jako Indian Jones.

Jeskyně

Stezky a zákoutí

Stezka červeným údolím je opravdu velmi rozmanitá, proplétá se různými průsmyky jako třeba na této fotografii.

Stezky a zákoutí

Pověsti

Jedna z pověstí a legend praví, že tuto oblast navštěvovali návštěvníci z vesmíru či UFO. Dávní lidé se před nimi schovávali v jeskyních a stavěli spletité komplexy, kde ukládali své zásoby. V dokumentu Ancient Aliens je této oblasti věnován díl, kde byla zmíňka, že zde mohlo přebývat až několik tisíc lidí.

Pověsti

Voda a vítr

Voda a vítr dokáží někdy divy. I takto vypadá detailní část Kappadokijské krajiny.

Voda a vítr

Brány městečka Çavuşin

Çavuşin je jedno z měst centrální částí Kappadokie. Lze zde najít mnoho restaurací, obchůdky, mešity, ale i prastaré skalní město, které se tyčí přímo nad městem.

Brány městečka Çavuşin

Náměstí Çavuşin

Mnoho obchůdků s pestrobarevnými látkami a koberci, suvenýry, ale můžete si zde zakoupit i typické sochařské napodobeniny okolních nejtypičtějších skalních útvarů.

Náměstí Çavuşin

Obchůdky se suvenýry

Další zajímavý obchůdek na hlavní ulici.

Obchůdky se suvenýry

Pohled na město

Na starodávný „hrad“ nad městem se dá dojít po několik schodech mezi uličkami městečka. Na vrcholu se nám naskytnou úžasné pohledy na krajinu.

Pohled na město

Surrealistické tvary

Při sestupu z hradu opačnou stranou se nám naskytnou pohledy na velice proslulé tvary skal. Vznik těchto čepiček zapříčinily různorodé vrstvy skály, kde vrchní části jsou odolnější než vrstvy pod nimi. Kdo ví, za jak dlouho se tyto čepičky sesunou.

 
Surrealistické tvary

Skalní město

Jedno z dalších skalních měst.

Skalní město

Za městem

U hlavní silnice propojující Çavuşin a Göreme se tyčí majestátný skalní komplex, který je taktéž propleten žebříky a mnoha jeskyněmi.

Za městem

Autobusová zastávka

Netradiční označení autobusové zastávky, kde pravidelně přijíždí autobus směřující do výchozího městečka Göreme.

Autobusová zastávka


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam