Túra levádou 25 Fontes

Túra levádou 25 Fontes

Z Rabacalu ke 25 pramenům

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 5:00 hod

Jedna z nejkrásnějších levádových túr na Madeiře vede tajemnými stromovými vřesovci a vavřínovým lesem s výhledy na vysoký vodopád Risco až k romantickému místu, zvanému 25 pramenů. Výchozím místem je parkoviště na silnici ER110. Odtud vede klesající úzká cesta k budově lesní správy Rabacal. Pěšky to ve srovnání s následujícím vavřínovým lesem a levádou není tak atraktivní část, proto je lepší cestu absolvovat malým mikrobusem, který tu jezdí.

Obsah článku
Recenze [3x]

Hory nad Encumeadou

Ranní výjezd do sedla Encumeada je příležitostí k pohledům na okolní horské hřbety. Ze sedla pokračujeme vlevo po silnici ER110.

Hory nad Encumeadou

Horská silnice

Další zatáčky horské silnice nás vedou do výšky, téměř srovnatelné se sousedními vrcholy. O to více vynikají strmé svahy okolních hor.

Horská silnice

Cesta

Po jízdě mikrobusem z parkoviště k lesní správě dále pokračujeme pěšky. Cesta je značena a podél levády 25 Fontes je zprvu i dosti široká. Atraktivní je zejména okolní porost.

Cesta

Vavřínový les

Zejména kvůli unikátnímu vavřínovému lesu je Madeira od roku 1999 zapsána na Seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Vavřínový les je vlastně společenstvo zhruba 20 druhů dřevin. Cesta ke 25 pramenům nabízí rozhodně velmi zajímavou možnost podrobného průzkumu této přírodní zajímavosti.

Vavřínový les

Svahy

Občas se hustý lesní porost rozestoupí a nabídne výhled na protější svah, ve kterém je vidět i úzký pruh v porostu, naznačující, kde se skrývá leváda.

Svahy

Vodopád Risco

Cesta vstupuje do půlkruhové kotliny, ze které se otvírá pohled na dvojstupňový vodopád Risco.

Vodopád Risco

Vodopád

Krajina je prosycena vlhkostí, o různé potůčky a potoky není nouze. Ty často vytvářejí další malé bezejmenné vodopády.

Vodopád

Levada das 25 Fontes

Cesta od velkého vodopádu dále pokračuje jako úzká stezka podél levády a je často zabahněná a velmi kluzká.

Levada das 25 Fontes

Údolí

Po levé straně ve směru postupu je hluboce zařízlé zelené údolí plné neprostupné vegetace, vláhy a mlžného oparu.

Údolí

Levada das 25 Fontes

Zvláště v deštivějším období je v zavlažovacím kanálu hodně vody. Přetékající živel dělá cestu atraktivnější častým broděním.

Levada das 25 Fontes

Můstek

Menší boční údolí leváda překonává malými můstky. Kdo ví, kdy byly poprvé vybudovány, každopádně stavitelům patří v tomto nepřístupném terénu úcta.

Můstek

25 Fontes

Je tu cíl naší cesty, jezírko, do kterého v mnoha pramenech padá z okolních svahů voda. Nevím, zda jich je přesně 25, ale je to velmi krásné místo, které se vyplatí i přes mokré boty navštívit.

25 FontesČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam