Nejkrásnější výlety na Madeiře

Nejkrásnější výlety na Madeiře

To nejlepší z ostrova věčného jara

Madeira patří rozhodně mezi nejkrásnější ostrovy, které můžete v Atlantiku najít. Jejímu dramatickému vzhledu dodávají hlavně příkré, téměř dvoutisícové hory zvedající se jen kousek od moře. Sopečné vrcholky ční nad pasátovými mraky obklopenými zelenými svahy ostrova, které jsou protkané zavlažovacími kanály levádami. Ostrov skýtá celou řadu krásných výletů jak autem, tak pěšky

Obsah článku
Výstup na Pico do Arieiro
32.724, -16.962
1 861 m / 6 106 ft

#1 Výstup na Pico do Arieiro

Nejvyšší polohy Madeiry

Tato oblast je to nejlepší, co může Madeira ve vysokohorské turistice nabídnout. Navíc přístup na Pico do Arieiro je snadný, tedy autem po horské silnici až na parkoviště v nadmořské výšce 1818 m.n.m. Jenom počasí je tu dost hravé, takže se doporučuje vyrazit na túru co nejdříve, protože se kolem poledne mohou vrcholové partie zatáhnout hustými mraky.

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Túra poloostrovem Sao Lourenco
32.745, -16.696
100 m / 328 ft

#2 Túra poloostrovem Sao Lourenco

Nejvýchodnějším cípem ostrova

Ponta de Sao Lourenco je populární destinací turistů. Zatím co zbytek Madeiry oplývá bujnou vegetací, tato část ostrova je velmi suchá. Jen v zimních měsících se zazelená a vykvetou zde zajímavé rostliny. Pěší túra není obzvláště namáhavá, její kouzlo spočívá především v pohledech na divoké skalnaté pobřeží. Ovšem vítr tu obvykle vane nepřetržitě a v jeho poryvech se snaží udržet jak turisté, tak přistávající letadla, která se tímto východním prostorem přibližují k letišti ve Funchalu.

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Túra Levadou das Rabacas
32.753, -17.023
1 007 m / 3 304 ft

#3 Túra Levadou das Rabacas

Krátká procházka s nádhernými výhledy

Díky zavlažovacímu systému tzv. levád má Madeira řadu nádherných turistických stezek s minimálním převýšením. Zavlažovací kanály tu byly budovány už od  století, aby dostaly vodu z vnitrozemí na pole s cukrovou třtinou a vinnou révou. Jsou až  metr hluboké, jejich stav je v současnosti velmi různorodý a stejně tak i kvalita stezek, vedoucích podél nich. Krátká procházka podél Levada das Rabacas může začít v sedle Encumeada, kde je ve výšce 1007 m.n.m. parkoviště, případně na parkovišti o pár stovek metrů před sedlem u stejnojmenného hotelu Encumeada. Odměnou za tuto nenáročnou krátkou, dalo by se říci seznamovací procházku jsou nádherné výhledy na okolní hory a bujnou vegetaci.

Chci tam
Byl jsem tam
pt

Túra levádou 25 Fontes
32.796, -17.184
1 230 m / 4 035 ft

#4 Túra levádou 25 Fontes

Z Rabacalu ke 25 pramenům

Jedna z nejkrásnějších levádových túr na Madeiře vede tajemnými stromovými vřesovci a vavřínovým lesem s výhledy na vysoký vodopád Risco až k romantickému místu, zvanému 25 pramenů. Výchozím místem je parkoviště na silnici ER110. Odtud vede klesající úzká cesta k budově lesní správy Rabacal. Pěšky to ve srovnání s následujícím vavřínovým lesem a levádou není tak atraktivní část, proto je lepší cestu absolvovat malým mikrobusem, který tu jezdí.

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Prohlídka severozápadu Madeiry
32.804, -17.047
1 000 m / 3 281 ft

#5 Prohlídka severozápadu Madeiry

Autem i pěšky SZ částí Madeiry

K přesunům po Madeiře i poznávání tohoto ostrova asi nejlépe poslouží automobil. Severní část ostrova je deštivější a bohatší na vláhu, než turisticky více exponovaný jih. Jsou tu malá městečka a vesnice, často zařízlé do teras strmých svahů, vinice, tradičně zajímavá vegetace, ostře řezané strmé útesy a mnoho dalších zavlažovacích kanálů – levád.

Chci tam
Byl jsem tam
pt
Prohlídka divokého pobřeží Madeiry
32.86, -17.176
800 m / 2 625 ft

#6 Prohlídka divokého pobřeží Madeiry

Severozápadní útesy a Porto Moniz

Madeira je ostrovem v Atlantiku. Proto jsou tu, jako na mnoha jiných ostrovech obklopených bouřlivými vodami oceánu, tak atraktivní pobřežní útesy a často i rozmary oceánského počasí. To platí dvojnásob pro severozápadní pobřeží Madeiry. Nádherné jsou pohledy shora na hučící vodní živel, bezprostřední kontakt se silami oceánu na pobřeží, i návštěva zajímavých sídel. Tato cesta je náročná především pro automobil a jeho motor, pro cestující je to zajímavý výlet s pěknými výhledy.

Chci tam
Byl jsem tam
pt