Výstup na Ultarské louky

Výstup na Ultarské louky

Výstup vysoko nad údolí Hunza

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 1 den

Výstup na Ultarské louky je nejoblíbenější jednodenní túra vedoucí přímo vzhůru nad úzkým a strmým kaňonem v horní části vyplněným ledovcem a zavede vás na kouzelný plácek s výhledem na okolní strmé štíty a malý vodopád. Nejfotogeničtější horou zde je proslavený „Lady finger“. Tuto túru lze zvládnout na lehko jako jednodenní či se ubytovat v malé horské salaši a případně vyrazit ještě výš na vyhlídkový Honn pass.

Obsah článku
Recenze

Tudy cesta nevede!

Cesta na Ultarské louky se zdá naprosto zřejmá – prostě kaňonem přímo vzhůru, ale není tomu rozhodně tak. Pro zdárný průběh túry je nutné vybrat hned ze začátku správný nástup.První cesta, která by vás mohla napadnout, vede vedle zavlažovacího kaňonu u staré pevnosti Baltit. Ta rozhodně není správná, protože podél ní dojdete k ústí kaňonu, který je po pár desítkách metrů prakticky neprostupný, neboť je zaplněn říčkou, viz. fotografie. Ta správná vede vysoko v kopci podél nového zavlažovacího kanálu.

Tudy cesta nevede!

Božská vyhlídka na Hunzu

Pokud se vám od kaňonu nebude chtít vracet zpět do města a hledat tu správnou cestu, tak k ní možná zkusíte vylézt vzhůru. Ale je to dost nebezpečné a navíc dolezete jen ke staré cestě v půlce svahu, která je na několika místech strhnutá sesuvy a neschůdná. Vyhlídka na pevnost Baltit, Rakaposhi a celé údolí Hunza je neskutečná.

Božská vyhlídka na Hunzu

Cesta ve skále

Správná cesta vede na sever starým městem a dál přes zahrady (Toqat Rd.). Stále pokračujte na sever /rozhodně neodbočujte západním směrem/. Konečně narazíte i na ukazatel cesty a skalní stěnou se vyškrábejte vzhůru na stezku vystřílenou ve skále vysoko nad skalními sesuvy. Odtud už je cesta zřejmá až horskou louku Ultar.

Cesta ve skále

Údolí Hunza z ptačího pohledu

Ještě než po stezce vystřílené ve skále definitivně zajdete do kaňonu, pokochejte se úžasným výhledem na celé údolí.

Údolí Hunza z ptačího pohledu

Stezka nad kaňonem

Část výstupu vedoucí podél zavlažovacího kanálu je příjemná. Na druhé straně vede druhý kanál zásobující vodou sousední Sultan Abad a Altit.

Stezka nad kaňonem

Nekonečný výstup

Vlastní výstup na louky se zdá nekonečný – cestička se kroutí přímo vzhůru v sutině. Zavlažovací kanály postupně mizí hluboko pod vámi.

Nekonečný výstup

Ledovec Ultar

Říčka je po chvíli ta tam. Kaňon zabírá ledovec pokrytý sutí.

Ledovec Ultar

Ultarské louky nedaleko

Postupně se začíná objevovat zeleň a dálnice úzkého ledovce mizí v hlubinách – Ultarské louky jsou konečně nadohled.

Ultarské louky nedaleko

Diran peak a cesta směrem k Hispar la

Daleko přes údolí je krásná špice Diran peaku (7 266m n. m.). Široké údolí pod ním vede až k průsmyku Hispar la a slavnému „Snow lake“. Vrcholek převyšuje spodek údolí o celých pět kilometrů.

Diran peak a cesta směrem k Hispar la

Ultarská louka

Konečně jste zde na Ultarské louce v cca 3 800m n. m. Víc než louka jsou zde jen malé plácky trávy. Salaš, ve které lze i přespat je honosně nazývaná jako Ultar base camp. Skalní špička nalevo – Lady Finger, je nejznámější scenérie z tohoto výletu.

Ultarská louka

Ledovec Ultar

Pokud se přiblížíte skalní stěně, ze které teče dolů ledovec, musíte pořádně zaklonit hlavu, neboť tu na malém kousku klesá hned o celý kilometr.

Ledovec Ultar


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam