Výlet do Gojalu

Výlet do Gojalu

Severní výspa Pákistánu

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3 dny

Nejsevernější část Pákistánu se jmenuje Gojal nebo také Horní Hunza. Nyní je, díky gigantickému sesuvu půdy a vzniku jezera Attabad, ještě odřízlejší od zbytku země než kdysi. Většina cestovatelů tu spíš jen transituje, když míří po Karákorámské highway z nebo do Číny přes průsmyk Khunjerab, přitom tato oblast nabízí úžasné túry a treky. Základní a nejkratší výlet spočívá v návštěvě vesničky Passu s dominantou zajímavého masivu Katedrála a jednodenním treku v blízkosti gigantického horského hřebene Batura Wall k jezeru Borit.

Obsah článku
Recenze

1. den

Přes jezero Attabad do Passu

Do oblasti Gojalu se nejčastěji vyráží z Karimabadu, centra údolí Hunza. Je však možné tam dojet během jednoho dne i z většího města Gilgit. Bude vás čekat velmi zajímavá plavba po překrásném, i když pro místní velice nepraktickém jezeře Attabad. Navečer si udělejte procházku po okolí Passu a kochejte se výhledy na slavný vrchol Katedrála.

Článek: Lodí přes jezero Attabad

Jezero, které přineslo smrt

Jen jedenáct kilometrů na sever od Karimabadu je nádherné tyrkysové jezero, které vzniklo teprve v lednu 2010 gigantickým sesuvem. Sesula se zde celá hora, což dokonale přehradilo tok řeky Hunza. Během velmi krátké doby vznikl tento nový div světa, 21 km dlouhé a 109 metrů hluboké jezero Attabad. Pod hladinou skončily desítky domů, tisíce stromů a také jediná spojnice na sever - karákorámská highway. Hladina jezera dnes končí v prudkých svazích hor, takže mimo lodní dopravy je údolí naprosto neprůchozí.

Článek: Procházka v Passu

Procházka pod Passu Cathedral

Podél karákorámské silnice se nachází pár kilometrů za Gulmitem jen pár roztroušených domečků, většinou hotýlků a to je celé Passu (2 460m n. m.). I tak se tu vyplatí zastavit a kochat se neskutečnou horskou krajinou. Široké údolí Hunza tu vroubí špičaté vrcholky a přímo u silnice končí ledovce Passu a Batura. Už jen to, že se řece Hunza podařilo prodrat Karakorámem ze severu na jih a okolní hory ji převyšují i o víc než 5 km hovoří za vše.


2. den

Túra k jezeru Borit

Druhý den vyrazte na pěknou celodenní túru k jezeru Borit. Nejspíš za celý den nepotkáte ani živáčka, zato si do sytosti užijete výhledy na ledovce a Batura Wall. 

Článek: Túra Passu - jezero Borit

Túra mezi dvěmi ledovci

Pokud chcete v Passu podniknout trošku dobrodružnější půldenní túru, nejlepší je výšlap od stejnojmenného ledovce k jezeru Borit ležícímu nad vesnicí Hussaini. Při tomto pochodu se pokocháte výhledy hned na dva ledovce a na dvě různá jezera. Cesta je však místy neznatelná a budete se muset řídit vlastní intuicí. Na druhou stranu, ztratit se úplně nemůžete. Na sever od vás je hradba Karákorámu a na jih Karákorámská silnice, kam můžete seběhnout, pokud se budete na náhorní pláni mezi ledovci motat. Dříve tento trek pokračoval ještě dál až k mostu "Indiana Jonese", ale nyní vše zmizelo pod vodou jezera Attabad.

Další dny

Buďto se z Passu můžete vrátit stejnou cestou zpět, nebo pokud míříte do Číny, tak se posuňte do městečka Sost, odkud vyjíždí autobus přes průsmyk Khunjerab do Číny.Pokud máte více času, podnikněte nějaký delší trek např.: 

  • Shimshal trek
  • Batura wall trek
  • Trek do údolí ChapursanČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam