Výlet do Karimabádu

Výlet do Karimabádu

Srdce kraje Hunza

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Podprůměrná
Čas: 3 dny

Údolí Hunza sevřené ledovými karákorámskými velikány nabízí nespočet úžasných dlouhých treků i jednodenních výletů. Užije si zde i milovník historie, protože jsou zde k vidění staré pevnosti postavené na taktických místech nad řekou. Všechno toho je lehce dostupné z turistického centra údolí – Karimabadu.

Obsah článku
Recenze

1. den

Začátek prohlídky Karimabádu

Cesta do Karimabadu po Karákorámské Highway je dlouhá a únavná ať jedete z jihu od Gilgitu či do Pákistánu přijíždíte ze severu přes Khunjerab pass. Po zbytek dne prozkoumejte starou část městečka a re­laxujte na střeše hotelu s úžasnými výhledy na Rakaposhi a Diran peak. 

Článek: Jízda Gilgit - Karimabad

Dlouhá krátká jízda údolím Hunza

Sto kilometrů po Karakoram Highway mezi Gilgitem a Karimabadem se může protáhnout klidně i na pět hodin, což v přecpaném pákistánském mikrobusu, kde je pravidlem, že na dvou sedačkách sedí tři lidé, může být dost úmorná záležitost. Délka cesty záleží hlavně na momentálním stavu silnice. Výhledy po okolí a cíl cesty stojí rozhodně za to utrpení, pokud má člověk to štěstí a sedí u okénka.

Článek: Prohlídka Karimabadu

Srdce údolí Hunza

Pokud je Gilgit vstupní branou do údolí Hunza, tak Karimabad (2 435m n. m.) je jeho srdcem. Úžasně položené městečko v téměř 350 výškových metrech nad hladinou řeky nabízí nádherné výhledy do úrodného údolí přetínající majestátní hřeben Karákorámu a s bonusovou vyhlídkou na Rakaposhi (7 788 m n. m.). Je to nejen ideální místo na relax po horském treku či džípové tour severním Pákistánem, ale i zároveň úžasné východisko na výlety po okolních zajímavostech.


2. den

Návštěva pevnosti v Karimabadu a Altitu

Druhý den navštivte starý hrad v Baltitu a další v sousedním Altitu, kam se dostanete pěknou procházkou. V hradech jsou malé expozice původního života a navíc jsou z nich krásné vyhlídky po okolní úžasné krajině.

Článek: Prohlídka pevnosti Baltit

Největší z hradů v údolí Hunza

Nad Staré město v Karimabadu se tyčí krásný prastarý hrad - Baltit - nejimpozantnější pevnost v údolí Hunza. Jeho návštěva není spojená jen s poznáváním starých časů, ale slouží zároveň jako nádherná vyhlídka po okolí - na místní monumentální hory, např. Rakaposhi či Diran a do údolí řeky Hunza. Nejhezčí výhled na pevnost je z cesty na Ultarské louky a pak zespoda městečka.

Článek: Procházka do Altitu

Lehká vycházka z Karimabadu

Pokud máte chuť prozkoumat staré město a pevnost v Altitu, nejlepší je si tam z Karimabadu dojít pěšky po nefrekventované silničce vedoucí vysoko nad údolím Hunza. Výhledy do údolí a směr Ultarské louky či na Diran peak jsou moc pěkné. Navíc tam a zpět je to dohromady jen pět kilometrů.


Článek: Prohlídka pevnosti Altit

Strážný hrad nad údolím Hunza

Na skalním ostrohu vysoko nad řekou Hunza stojí starobylá strážní věž, která hlídala obchodní stezku. Je to zároveň moc pěkná vyhlídka na okolní hory a taky na stříšky starého města v Altitu, na kterých se v sezóně suší hromady meruněk. Ideální cíl vycházky z Karimabadu.

3. den

Výstup na Ultarské louky

Třetí den je pro milovníky velehorské turistiky. Nejklasičtější túrou z Karimabadu je předlouhý výstup na Ultarské louky oklopené mohutnými vrcholky v čele s Ultar Sarem (7 388m n. m.). Nejfotogeničtější skalní věž je však Lady Finger.

  • Pokud si chcete tento výlet prodloužit o den, přespěte v salaši na loukách a brzy ráno se vydejte na Honn pass pro nejlepší výhled do údolí Hunza.

Článek: Výstup na Ultarské louky

Výstup vysoko nad údolí Hunza

Výstup na Ultarské louky je nejoblíbenější jednodenní túra vedoucí přímo vzhůru nad úzkým a strmým kaňonem v horní části vyplněným ledovcem a zavede vás na kouzelný plácek s výhledem na okolní strmé štíty a malý vodopád. Nejfotogeničtější horou zde je proslavený "Lady finger". Tuto túru lze zvládnout na lehko jako jednodenní či se ubytovat v malé horské salaši a případně vyrazit ještě výš na vyhlídkový Honn pass.


Tipy na výlety na další dny

Karimabad je východisko na celou řadu treků, takže pokud máte dny k dispozici, neváhejte a jděte vstříc Karákorámu.

  • Nejznámějším a nejoblíbenějším trekem v okolí je putování k úžasnému jezeru Rush (4 618m n. m.)
  • Pěkný je také pochod do Rakaposhi BC
  • I v případě, že nemáte v plánu pokračovat dál na sever, udělejte si výlet k jezeru Attabad

Článek: Lodí přes jezero Attabad

Jezero, které přineslo smrt

Jen jedenáct kilometrů na sever od Karimabadu je nádherné tyrkysové jezero, které vzniklo teprve v lednu 2010 gigantickým sesuvem. Sesula se zde celá hora, což dokonale přehradilo tok řeky Hunza. Během velmi krátké doby vznikl tento nový div světa, 21 km dlouhé a 109 metrů hluboké jezero Attabad. Pod hladinou skončily desítky domů, tisíce stromů a také jediná spojnice na sever - karákorámská highway. Hladina jezera dnes končí v prudkých svazích hor, takže mimo lodní dopravy je údolí naprosto neprůchozí.


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam