Z Brévent do Flégére

Z Brévent do Flégére

Vyhlídková trasa v oblasti Chamonix Mont-Blanc

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 6:00 hod

V Chamonix je rušno pořád, a to v každou roční dobu. Naštěstí jsou okolní svahy a vrcholy zatím schopny vstřebávat ten velký zájem lyžařů, horolezců i turistů. Popisovaná trasa je odpočinkovým výletem, který využívá místních lanovek. Výhled na hřeben Mont Blanc, a nejen na něj, je ovšem monumentální. Pokud jste v oblasti týden, vyplatí se koupit kartu, která vám umožní neomezené užití nejen lanovek, ale i ozubnicových železnic i autobusů.

Obsah článku
Recenze [1x]

Le Brévent

Přímo ze Chamonix vede kabinková lanovka z výšky 1035 m.n.m. na vrcholek Planpraz do 2000 m.n.m. Přejdeme do sousední budovy, odkud pokračujeme velkou kabinovou lanovkou až na vrchol Le Brévent (2525 m.n.m.).

Le Brévent

Vyhlídka

Z vrcholu je nádherný pohled. Pod námi je jezero Lac du Brévent, ke kterému lze sestoupit do výšky 2159 m.n.m. Největší respekt pochopitelně vzbuzuje masiv Mont Blanc s nejvyšším bodem 4810 m.n.m.

Vyhlídka

Panorama

Výhled z vrcholu je doslova panoramatický. Chamonix je hluboko pod námi a vidět je i cesta, po které budeme za chvilku klesat (a později stoupat) k Flégére.

Panorama

Skok do neznáma

Le Brévent má ještě jeden prim. Občas ho využívají opravdový odvážlivci ke skokům, při nichž se tají dech. Wingsuit flying (nebo wingsuiting) je sport, při němž se k plachtění využívá speciální oblek. Ten pomáhá k tomu, aby skokan nepadal volným pádem, ale mohl ve vzduchu klouzat. Po dosažení určité výšky či polohy se otevře padák a skokan přistane na padáku.

Skok do neznáma

Let do neznáma

Klesající cesta nás zavádí na Les Plaques (Ecole d´escalade), místo, odkud se provozuje další zdejší typická aktivita, tandemový paragliding. Pár instrukcí, zajištění do sedačky, krátký rozběh z kopce a po odpoutání od země let velehorskou krajinou.

Let do neznáma

Mont Blanc

Pokračujeme širokou cestou a kocháme se pohledy na království sněhu a ledu na hřebeni Mont Blanc. Jakpak dlouho asi ještě vydrží ledovec Glacier des Bossons?

Mont Blanc

Panorama

Nejen vrchol Le Brévent, ale prakticky celá cesta nabízí panoramatické pohledy na okolní horské velikány. Je to i dobrá inspirace k tomu si vybrat tak říkajíc na živo další zajímavá místa k návštěvě na příští dny.

Panorama

La Flégére a L´Index

Ze široké cesty nás směrník vede na úzkou stezku, kterou dojdeme na La Flégére (1894 m.n.m.). Odtud nejprve vyjedeme sedačkovou lanovkou na L´Index ve výšce 2396 m.n.m.: letní sníh a výhledy. Potom pohodová cesta dolů sedačkou a kabinkou do Les Praz (1062 m.n.m.). Odtud to je do Chamonix jen skok autobusem, na který také platí ona zázračná karta na místní lanovko železničně autobusovou přepravu.

La Flégére a L´Index


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam