Velkou Studenou a Velickou dolinou

Velkou Studenou a Velickou dolinou

Přes Prielom a Polský hrebeň

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Velmi dobrý
Přelidněnost: Nadprůměrná
Obtížnost: Nadprůměrná
Čas: 1 den

Ze Starého Smokovce můžete vyrazit na jednu z nejkrásnějších túr ve Vysokých Tatrách vedoucí vzhůru Velkou Studenou dolinou ke Zbojnické chatě a dál přes krásný průsmyk Prielom a Polský hrebeň. Vrcholem celé této túry může být výstup Východnou Vysokou (2 428m n. m.) z Polského hrebeně. Sestup zpět je Velickou dolinou ke Sliezskému domu a dál do Starého Smokovce. Túra je náročná hlavně svou délkou a i převýšením.

Obsah článku
Recenze [2x]

Výstup ke Zbojnické chatě

Na začátku túry ve Starém Smokovci se musíte rozhodnout, zda první část výstupu na Hriebenok půjdete po svých nebo se svezete pozemní lanovkou. Odtud vás už čeká dlouhý výstup Velkou Studenou dolinou ke Zbojnické chatě (1 960m n. m.) obklopenou krásnými plesy. 

Článek: Túra Velkou Studenou dolinou

Z Hrebienoku na Zbojnickou chatu

Cesta z Hrebienku (1 285m n. m.) Velkou Studenou dolinou ke Zbojnické chatě (1 960m n. m.) skýtá krásné výhledy hlavně na zubatý Prostredný hrebeň. I zde platí, čím je turista výše, tím je cesta zajímavější. Nejhezčí část je až úplně na konci této túry u Zbojnické chaty s krásnými výhledy do závěrečného kuloáru doliny a na krásná plesa, kterých je zde nejvíc v celých Vysokých Tatrách. Pro většinu turistů není Zbojnická chata cílová destinace a pokračují přes sedlo Prielom (2 290m n. m.) do Litvorové či Velické doliny nebo sem scházejí z okružní túry přes Priečné sedlo.

Prielom, Polský hrebeň a Východná Vysoká

Po krátkém odpočinku u Zbojnické chaty vás čeká opravdu vysokohorská část této túry. Nejdříve řetězy jištěný výstup do malého a divokého sedla Prielom, poté traverz konce Litvorové doliny a nakonec krátký výstup do dalšího sedla Polský hrebeň. Odtud můžete vyrazit na nejvyšší bod této túry – Východnou Vysokou. 


Článek: Túra přes Prielom na Polský hrebeň

Spojnice tří údolí

Prielom (2 288m) je divoké horské sedlo s krásným výhledem na plesa v závěru Velké Studené doliny. Zároveň je to cesta do zřídkakdy procházené Litvorové doliny a přes Polský hrebeň (2 200m n. m.) spojnice do Velické doliny či východisko na vrchol Východné Vysoké (2 428m n. m.). Je to část velmi oblíbené dlouhé denní tury kombinující Velkou Studenou a Velickou dolinu

Článek: Výstup na Východnou Vysokou

Výhled až na Belianky

Vrcholem dlouhých a náročných túr Velkou Studenou, Velickou či Litvorovou dolinou je výstup na Východnou Vysokou (2 428m n. m.), jednu z nejvyšších turistických vyhlídek ve Vysokých Tatrách. Pokud už budete stát na Polském Hrebeni, kde se prakticky všechny tři cesty spojují, měli byste ještě sebrat síly a ten kousek na Východnou Vysokou vylézt a pokochat se úžasnými výhledy na všechny strany.

Sestup Velickou dolinou

Pak vás čeká už dlouhý sestup Velickou dolinou okolo Dlhého a Velického plesa. Po cestě je i malý Velický vodopád. Od Sliezského domu (východisko na nejvyšší horu nejen Vysokých Tater, ale i celých Karpat – Gerlachovský štít) budete dál klesat bývalým lesem až do Starého Smokovce. 
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam