Rumunsko

Cestopis Rumunsko expresně - 4

Díl 4. Fagaraš, Peles, Pelisor a Brasov.

Petr Klauda
Napsal/a 22 článků a sleduje jej/ji 2 cestovatelé
(1 hodnocení)
Cestopis Rumunsko expresně - 4
Vloženo: 23.12.2018
© gigaplaces.com
Byli tam:
Chtějí tam:

Tady vás zavedu ke třem zámkům, jedné pevnosti do centra velkého města.

4.den

Zajímavá místa karpatského masivu.

Stejným osobním vlakem s rozpraskanými okny jako ráno přejíždím do města Fagaraš. Neplést prosím s Fagarašským pohořím, to leží asi 20 km jižně od města a známá Transfagarašská silnice začíná cca 30 km západně od města. Na pohoří ostatně není ani čas, já jsem jedu kvůli pevnosti. Nicméně na nádraží na mě přišla taková těžká chvilka, jak to někdy na člověka chodí. A tak jsem vstoupil starými popraskanými dřevěnými dveřmi do místnůstky s nápisem WC. Poplatek činil 3 Lei (asi 15Kč), ovšem byly to asi nejhorší záchody které jsem na svých cestách vůbec potkal. Po zaplacení paní máchla rukou, z čehož jsem pochopil, že páni jsou zavření a mám jít na dámy. To by ještě tolik nevadilo, i přítomnost pouze „tureckých“ šlapek v těchto končinách lze předpokládat. Dveře od kabinky nejenom že nešly zamknout, ony nešly ani dovřít. Protože „když musíš, tak holt musíš“, nakonec vše dobře dopadlo, i když jsem v podstatě neviděl velký rozdíl mezi placenými záchody, a keři které se nalézaly v okolí.

No nic, jdu poznávat dál. Ve Fagaraši moc památek nenajdete, v podstatě asi po 1,5 km cestě do centra města, celkem nezajímavou předměstskou čtvrtí, narážím vlastně na dvě jediné zajímavosti ve místě. Jednak je to nádherná katedrála svatého Jiří a jednak pevnost. Vstupné není drahé 10 LEI (asi 55 Kč) a expozice se nachází ve třech patrech. Pevnost přežila 15 obléhání od začátku 16. století do poloviny 19. století, dále sloužila rakouské, maďarské i rumunské armádě a krátký čas také pro vladní komunistickou stranu. Celou prohlídku absolvujete sami, s plánkem pevnosti, který dostanete u pokladny.

Po prohlídce vnitřní, ale i vnější, čímž myslím okolí pevnosti, jež obepíná vodní příkop s ptactvem, se vracím zpět na nádraží a osobákem do Brašova.

Druhý den (poslední mého pobytu) mám v plánu Sinaiu a Busteni s několika zámky. Na brašovském nádraží vyhledávám opět úschovnu zavazadel, protože autobus mi jede večer ve 23 hodin a nechtělo se mi absolvovat celý den s velkým batohem na zádech a sedám do osobáku směr Bukurešť. Vystupuji na malém nádražíčku v horském středisku Sianaia. Kousek od nádraží jsou dolní stanice lanových drah na vrch Furnica, který převyšuje 2000 metrovou hranici o nějakých dalších 100 metrů. To mě ale dnes tolik nezajímá, já vyrážím do kopců k zámkům Peles a Pelisor. Ty jsou asi 2 km od nádraží ve skoro 900 metrové výšce. Po malém bloudění nacházím oba zámky v lesnaté krajině nad městečkem. Jak Pelés tak Pelisor postavil král Karel I. Rumunský, Peles jako rezidenci svoji a Pelisor jako rezidenci pro svého synovce a následníka trůnu. Oba byly postaveny na přelomu 19 a 20 století, a oba jsou v současné době přístupné. Českou stopu zde zanechává architekt Karel Líman, který Pelisor navrhoval a u zámku Peléš se podílel na jeho dostavbách.

Zámek Pelisor jsem si z časových důvodů neprohlédl. Vstupné tam činí 20 Lei. To zámek Peles je drahý a to i na naše poměry. Vstupné je 30 LEI jedno podlaží, pokud chcete obě vysypete 60 LEI, což je zhruba 330 Kč. A pozor, fotografování je za přílplatek, což jsem se bohužel dověděl až uvnitř zámku. Vůbec organizace zde trochu haprovala, měli být dvě fronty, jedna pro organizované zájezdy a druhý pro jednotlivce,jenže v obou stáli organizovaní turisté a jednou za čas vyběhl průvodce, který předal svým ovečkám informace o prohlídce, bohužel zrovna v čase mé návštěvy, zde byly občané Španělska a Belgie, takže jsem se nic nedověděl. Nicméně jeden belgický účastník, se kterým jsem se dal do řeči mě propašoval dovnitř, s tím, že mi bude překládat do angličtiny. Nakonec nebylo třeba, protože než se všichni seřadili, šel individuální výklad v AJ. Pak jsem pochopil, že stejně vlastně turisté přebíhají od jednoho průvodce ke druhému, tak jak jim to vyhovuje a přizpůsobil jsem se. A z návštěvního okruhu vás uchvátí například Límanova Holul de Onorare, tedy hala přes tři patra s vyřezávaným obložením, císařské apartmá nebo velká zbrojnice.

Po prohlídce zámku pádím zkratkou v podobě pěší cesty, po níž přichází další davy turistů, k nádraží. Čeká mě krátký přejezd do vedlejšího Busteni. Je to asi jen 8 km, ale pokud můžu doporučit nejezděte rychlíkem. Příplatek je dražší než samotná cesta a dostanete se k 60 korunám. Já jsem zkusil vlak soukromý, který jezdí 2× denně z Bukureši do Brašova a nastoupil jsem do francouzské soupravy z přelomu 60 a 70 let. Průvočí po mě chtěl 4 Lei, ale jízdenku jsem nedostal. Holt přivýdělek je třeba.

Jízda do Busteni trvá asi 15 minut. Zámek Cantacuzino, kam mám namířeno, je vidět už před příjezdem do stanice po pravé straně z vlaku. Cesta k zámku od nádraží zabere rovněž asi čtvrthodinu. Vstupné se platí do parku kolem zámku, nebo si lze zaplatit i prohlídku interiérů, v nichž se nachází i zajímavá sbírka heraldiky. Zámek byl postaven v roce 1911 na přáni prince Cantacuzina v neoromanském slohu. I prohlídka parku s fontánami a výhledem na protejší masív Karpatského pohoří Bucegi stojí za to.

Po návratu do Busteni jsem si neodpustil rumunskou specialitu a to polévku Ciorba Biurta. Je to vlastně obdoba nasí dršťkové polévky, akorát je bílá a podává se s pečivem a silnou česnekovou pastou. No je pravda, že potom už bylo jedno, co jím, protože jsem tři dny ve všem cítil česnek, ale jinak byla výborná. Vracím se na nádraží. Městečko Busteni kdysi mělo ještě jednu zajímavost a to starou elektrickou drážku do místní papírny. Bohužel, pokrok je v Rumunsku někdy moc rychlý, takže po drážce už existují jen zbytky tělesa, sloupů a u železniční stanice památník v podobě elektrické lokomotivy a jednoho vagónků. Památník už ovšem nese docela značné stopy po vandalismu.

Vracím se vlakem do Brašova, a protože do odjezdu autobusu do Budapešti je ještě moře času, jdu se projít Brašovem. Brašov je skoro třistatisícové město, nad nímž se vypíná téměř 1000 metrů vysoká hora Tampa, na kterou lze pohodlně dojet lanovkou. Na této hoře je rovněž vztyčen obrovský název města. Historické centrum je asi 2 km jihovýchodně od nádraží. Lze tam dojet městskou dopravou, ale já jdu pěšky. Taky se vzápětí potvrzuje, co mi říkali mí rumunští kolegové z práce, v Brašově skoro každý den aspoň chvíli prší. Takže na ulici Strada Republica se schovávám pod pergoly místních obchodů. Naštěstí velmi rychle přestává a já přicházím na náměstíčko, kterému dominuje budova radnice s krajským muzeem uprostřed a fontánou. Malou uličkou přebíhám k černému kostelu, největší gotické stavbě v jihovýchodní Evropě, který byl stavěn mezi léty 1383 a 1477. Parkem začínám pomalu obcházet centrum města a to kolem 2 bran, první se jmenuje Kateřinina a je pouze pro pěší, a druhá tříoblouková, z níž prostřední oblouk slouží automobilové dopravě a je z roku 1827 a jmenuje se Schei. Další stavbou, která mě zaujala, je Tkalcovská bašta s hradbami na úbočí již výše zmiňované hory Tampa. Na zdech bašty je letopočet 1421 – 1437, kdy se započalo s výstavbou. Podél hradeb pokračuji dál, míjím i dolní stanici lanovky, odkud právě vycházejí zážitkůchtiví turisté, a vracím se k budově krajské rady, odkud jsem okruh centrem začal.

Čeká mě ještě jeden výstup a to k pevnosti Brašov. Přicházím už pozdě, kolem šesté hodiny večer, takže je zavřeno, ale i výhed na město stojí za to. Původně zde stála strážní věž ze začátku 15. století, později byla přistavěna pevnost. Letopočet nad bránou sice hlásá rok 1580, ale po požáru roku 1625 byla celá pevnost kompletně přestavěna. Jednu dobu sloužila i jako vězení a dnes je z ní turistická atrakce. Pevnost je sice už zavřená, ale stany kolem ní a stánky s občerstvením dávají tušit, že večer zde bude akce, koncert, prostě zábava. Na to já už čekat nemůžu, protože se přesouvám zpět k nádraží, kde si vyzvedávám batoh a autobusem přejíždím na autobusové nádraží Bartolomeu, odkud mi pozdě večer, jede autobus do Budapešti.

Rumunsko je země kontrastů a taky země velkého pokroku. Po revoluci se zde otevřelo mnoho turistických míst, které stojí za zhlédnutí. Času bylo bohužel málo, tak snad někdy příště třeba v jiném koutě Rumunska. 

Zámek Peles

Architektura zámku skvěle zapadá do místní lesnaté krajiny

Zámek Peles
Autor: Petr Klauda © gigaplaces.com

Zámek Pelisor

Sousední zámeček Pelisor, který je dílem českého architekta Karla Límana

Zámek Pelisor
Autor: Petr Klauda © gigaplaces.com

Pevnost Fagaras

Pevnost, která i přes četné nájezdy nebyla nikdy dobita.

Pevnost Fagaras
Autor: Petr Klauda © gigaplaces.com

Fagaraš - katedrála svatého Jiří

Nádherná katedrála je druhým zajímavým místem Fagaraše

Fagaraš - katedrála svatého Jiří
Autor: Petr Klauda © gigaplaces.com

Brašov

Pohled na město od brašovské pevnosti i na protější horu Tampa s „reklamou“ na Brašov.

Brašov
Autor: Petr Klauda © gigaplaces.com
Kateřinina brána v Brašově
Autor: Petr Klauda © gigaplaces.com

Kateřinina brána v Brašově

Jedna ze dvou dochovaných bran na západním okraji centra města

Zatleskej autorovi článku!
Sdílej to:

Články poblíž

Vzdálenost 13 km
Procházka pohořím Bucegi

Procházka pohořím Bucegi

Vzdálenost 28 km
Cestopis Rumunsko expresně - 1

Cestopis Rumunsko expresně - 1

Vzdálenost 72 km
Cestopis - Přechod pohoří Fagaraš

Cestopis - Přechod pohoří Fagaraš

Vzdálenost 89 km
Bahenní sopky v Rumunsku

Bahenní sopky v Rumunsku

Vzdálenost 108 km
Cestopis Rumunsko expresně - 2

Cestopis Rumunsko expresně - 2

Vzdálenost 115 km
Cestopis Rumunsko expresně - 3

Cestopis Rumunsko expresně - 3

Vzdálenost 185 km
Túra pohořím Ceahlău

Túra pohořím Ceahlău

Vzdálenost 190 km
Přechod pohoří Sureanu

Přechod pohoří Sureanu

Vzdálenost 200 km
Pochod přes národní park Calimani

Pochod přes národní park Calimani

Praktické informace

Díky!

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Hodnotilo již 1 cestovatel

Byl(a) jsi tam? Napiš recenzi tohoto místa

Pro vložení recenze se musíš nebo

Petr Klauda
18.12.2018 00:44
Dobrý

Láká tě Rumunsko? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.