Jednodenní trek v okolí Ollantaytamba

Jednodenní trek v okolí Ollantaytamba

část vícedenního treku Lares

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 8:00 hod

Trek je ideální varianta pro 1-denní alternativní variantu známých Inka trail, které jsou ale s placeným permitem, ve skupince s guidem a velmi často dlouho dopředu zabookované. Trek vede z vysokohorské vesničky Patacancha přes dvě horská sedla a končí dlouhým sestupem až do vesnice Yanahuara dole v údolí téměř u řeky Urubamby. Náročnost treku je poměrně značná vzhledem k vysoké nadmořské výšce a i jeho délce.

Obsah článku
Recenze [1x]
Přespání v Ollantaytambu

Přespání v Ollantaytambu

-13.258369, -72.264267

Protože jsme sebou měli stan, využili jsme přes booking levné ubytování hostel/camping – kde jsme si stan postavili na trávníčku v atriu hostelu.

Město Ollantaytambo

Město Ollantaytambo

-13.258369, -72.264267

Městečko je samo o sobě jako malý skanzen. Dlážděné úzké cestičky vedou křivolace přes celé město a většina má uprostřed kanál na odtok vody stékající z hor, které městečko obklopují. My odtud brzy ráno startovali náš trek. Měli jsme informaci, že odtud jezdí naším směrem do hor minibus, který jsme si stopli po asi 15 min chůze po silnici cestou vzhůru.

Incké osídlení v Ollantaytambu

Incké osídlení v Ollantaytambu

-13.258369, -72.264267

Nachází se zde i velké archeologické naleziště inckého osídlení v prudkém svahu s typickými terasami. Vstupné vyjde podobně jako do celého komplexu Machu Picchu (asi 1000 Kč), přičemž výhled na celý komplex je i z ulice před branou poměrně dostačující.


Vesnička Patacancha (3800m.n.m.)

Navigovat na mapě
3 789 m / 12 431 ft

Minibus nás vysadil ve vesničce, což je pár domků a škola, kde pobíhají děti kolem. Odtud začíná náš trek vzhůru do hor, i když by se podle nadmořské výšky vesnice zdálo, že už to snad ani výš není možné, kopce všude okolo ale naznačují opak. Cestou potkáváme jen pár lidí, kromě asi jedné skupinky turistů narážíme i na místní, kteří mají tento vysokohorský trek, jako běžnou cestu domů.

Vesnička Patacancha (3800m.n.m.)

Ipsayqocha lake

Navigovat na mapě
4 172 m / 13 688 ft

Stoupáme k prvnímu pasu a cesta vede okolo jezera Ipsayqocha lake. Okolo se pasou všudypřítomné lamy, které patří k nedalekému stavení. Každý výškový metr je znát a je třeba často stavět, rozdýchat to a doplnit tekutiny. Trek jsme podnikli na začátku zimní sezóny, tedy někdy v druhé polovině května. Cestování v letní sezóně je kvůli vydatným dešťům ne úplně vhodné.

Ipsayqocha lake

Abra Ipsay (Condor pass 4500 m.n.m.)

Navigovat na mapě
4 558 m / 14 954 ft

Pohled z pasu Abra Ipsay zpět na cestu, kterou jsme si poctivě vyšlapali. Nahoře se střetáváme se skupinou turistů s místním guidem, který nám pomáhá s navigací do další části treku. Mapa sice ukazuje možnou trasu přes další pas, ale raději jsme se ještě ujistili. Přeci jen by se nám nechtělo celo cestu z ještě vyššího pasu vracet.

Abra Ipsay (Condor pass 4500 m.n.m.)

Vysokohorský farmáři

Navigovat na mapě
4 072 m / 13 360 ft

Vystoupnou výšku do pasu zase o několik metrů scházíme dolů do údolíčka, kde je několik domečků a místní tu farmaří. V kamenných ohradách mají pár lam a s pánem na poli obdělávajícím brambory prohodíme i pár slov. Španělsky sice nerozumíme ani slovo a to, že přes vyboulenou tvář napěchovanou kokou domorodci nejde moc artikulovat, nám zas až tak nevadí. Vystačíme si s pantomimou, kterou mu vysvětlíme, kam máme namířeno.

Vysokohorský farmáři

Taková běžná cesta domů

Navigovat na mapě
4 072 m / 13 360 ft

Po tom, co se přes nás přehnalo sněžení, které naštěstí nebylo moc vydatné, jsem v dálce před námi uviděli malý pestrobarevný pohybující se bod. Po pár minutách se před námi objevila slečna, která šla z vesnice a přes pas, kam jsme měli namířeno, zpět domů. Zajímalo by mě, v jakém asi stavu mohlo být to vlněné tradiční oblečení po té sněhové průtrži. My byli rádi za naše outdoorové vybavení, které splnilo svůj účel.

Taková běžná cesta domů

Po dešti

Navigovat na mapě
4 051 m / 13 291 ft

Naštěstí se počasí na chvíli umoudřilo a pohled na přecházející mraky trhající se o vrcholky okolních kopců za tu námahu a překonané příkoří stály.

Po dešti

Pas Abra Wakawasi (4650 m.n.m.)

Navigovat na mapě
4 632 m / 15 197 ft

Zbývalo už je poslední stoupání do druhého, posledního a nejvyššího pasu našeho treku, do Abra Wakawasi. Aby jsme to neměli jen tak jednoduchý, tak kromě překonávání nadmořské výšky, která tíží každý krok, nám začalo opět sněžit a padat malé kroupy. Naštěstí se to přehnalo, jak jsem se doškrábali do pasu. O to byl však pohled z pasu dolů na tyrkysové vysokohorské jezero a do údolí velkolepější.

Pas Abra Wakawasi (4650 m.n.m.)

Pohled na zdolaný pas Abra Wakawasi

Navigovat na mapě
4 333 m / 14 216 ft

Po prudkém sestupu dolů z pasu se na chvíli zastavujeme u jezera a vyhříváme se na sluníčku než za chvíli zajdeme dolů do stínu údolí.

Pohled na zdolaný pas Abra Wakawasi

Cestou dolů

Navigovat na mapě
4 323 m / 14 183 ft

Zbývalo už jen seběhnout dolů do toho údolí tam v dálce. Což se zdálo možná blíž než vlastně bylo. První prudké klesání z pasu, kdy nám pod nohy klouzaly kameny smíchané se štěrkem a zbytky tajícího sněhu, vystřídala příjemná procházka mezi jezery a konečně kousek po víceméně rovince. Podhled na sluncem nasvícené vrcholky pětitisícovek byl dech beroucí.

Cestou dolů

Yanahuara

Navigovat na mapě
2 939 m / 9 642 ft

Cestou jsem omylem svedly asi o 3 km níž do údolí stádo lam, které zrovna stálo na cestě a tak před námi utíkali cestou dolů. Sestup údolím do cílové stanice treku města Yanahuara byl opravdu delší než jsme čekali. Od jezer pod pasem ještě asi 10 km přes zalesněnou oblast Mantanay až dolů do ve města. Docházeli jsme už asi hodinu za tmy, protože přes zimní sezónu se v oblasti stmívá už před 19 h. Ve městě jsem si pak chytili taxíka a přijeli do vedle ležícího Ollantaytamba, zpět do kempu, kde jsme měli nechané věci a postavený stan.

Yanahuara


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam