Trek k prameni Amazonky

Trek k prameni Amazonky

Trek k pramenu největší řeky světa

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Velmi malá
Obtížnost: Těžká
Čas: 4 dny

Jedním z nejzajímavějších i když ne nejkrásnějších treků v Perú je ten vedoucí k prameni řeky Amazonky. Už jen to, že přijdete na místo, kde pramení nejdelší, největší řeka světa stojí za to. Navíc můžete přitom vystoupat na sopku Nevado Mismi (5 625m n. m.) a projít se po rozvodí Atlantického a Tichého oceánu. Nesmíte však zapomenout, že tento cca čtyřdenní trek je velmi opuštěný a musíte být naprosto soběstační. Navíc se budete pohybovat ve velkých výškách, tak musíte být adekvátně aklimatizovaní.

Obsah článku
Recenze

1. den - Začátek treku z Tuti

Trek k prameni Amazonky začíná v malém městečkuTuti (3 805m n. m.), kam se dostanete sdíleným taxi zChivaye (3 640m n. m.)  (20km jízdy). Chivay je nejen dobrým východiskem na trek k prameni Amazonky, ale i do Colca kaňonu, takže pokud máte dost sil můžete si dát oba treky po sobě. První den ještě stihnete výstup ke starým indiánským ruinám a kemp v údolí pod sopkou Mismi či na náhorní planině pokud půjdete obtížnější variantou přes rozvodí Atlantického a Tichého oceánu.

Článek: Túra z Tuti na náhorní pláň

Výstup z údolí Colca

Trek k prameni Amazonky I.: První den pochodu k prameni Amazonky vás čéká výstup z městečka Tuti (3 805m n. m.), lěžícího v údolí řeky Colca, na náhorní pláň Altipláno. Jedinou větší zajimavostí po cestě je opuštěná incká vesnice Ran Ran. Nocleh ve výšce přes 4 700m n. m. prověří hned zkraje vaší aklimatizaci.

2. den - Výstup na Nevado Mismi

Druhý den treku je extrémně náročný nejen díky veliké nadmořské výšce, ale také kvůli nebezpečnému terénu. Vrcholem je výstup na sopku Mismi s výhledem po „sopečné“ části Perú. Nocovat budete už v údolí Amazonky jen kousek od jejího pramene.


Článek: Výstup na sopku Mismi

Na rozvodí Tichého a Atlanitckého oceánu

Trek k prameni Amazonky II.: Druhý den pochodu k prameni Amazonky je s přehledem nejobtížnější z celého treku. Po většinu dne se budete pohybovat ve výškách přes 5 200m n. m.. Navíc velkou část cesty v nepříjemném skalnatém terénu s těžkým batohem na zádech jako bonus. Tato etapa vás opravdu prověří. Na druhou stranu vystoupáte na sopku Nevado Mismi (5 625m n. m.) - nejvyšší bod tohoto treku s docela zajímavým výhledem a budete spát na magickém místě - jen pár metrů od pramene největší řeky světa Amazonky.

3. den - Od pramene Amazonky do Parihuany

Třetí den treku vás čeká ráno výstup k vlastnímu pramenu Amazonky a pak cesta malebným údolím Carhuasanty až k jezeru Carhuacocha. Odtud vás pak čeká dlouhý úsek po náhorní pláni až do vesničky Parihuana. Po cestě navíc uvidíte jako bonus stovky či spíše tisíce lam.

Článek: Výstup k prameni Amazonky

Výstup k pramenné laguně

Trek k prameni Amazonky III.: První část třetího dne treku vás konečně zavede k prameni nejdelší řeky světa - Amazonky. Je jím laguna ve výšce 5 150 metrů nad mořem. Po té vás čeká relativně pohodlný pochod údolím Carhuasanty (tak se zde jmenuje Amazonka) k prvním známkám civilizace v podobě ohrad s lamami.


Článek: Túra Carhuasanta - Parihuana

Pochod údolím Amazonky

Trek k prameni Amazonky IV: Druhá část třetího dne treku je ve znamení pochodu od soutoku Carhuasanty s Apachetou až do malé vesničky Parihuana. Půjdete relativně širokým údolím plným malebných bofedálů a lam. Po cestě je i kilometr dlouhé jezero Carhuacocha. V rámci treku je to lehčí i když dlouhá etapa (víc jak 20km ve výšce 4 500-5 000m n. m.)

4. den - Návrat do civilizace

Čtvrtý den by jste se měli dostat do hornického města Caylloma, odkud je už autobusová doprava zpět do Chivaye respektive Arequipy. Pokud budete mít štěstí, tak je možný tento den zkrátit, když stopnete nějaký náklaďák občas brázdící Altiplano. V podstatě jedinou zajímavostí je putování podél jezera Huarhuarco, kde žijí plameňáci.

Článek: Túra Parihuana - Caylloma

Návrat do civilizace

Trek k prameni Amazonky V:  čtvrtý den treku je zároveň dnem posledním. Čeká vás dlouhý pochod po Altiplánu stále ve výškách okolo 4 500m n. m. Největším zajíamvostí je jezero Huarhuarco se spoustou plameňáků.
Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam