Nepál: Památky

Nepál
Památky

Do Nepálu se většinou jezdí za horami a ne za architekturou, ale i tak lze zde vidět spoustu skvostů, jejichž návštěvou se nechá zpestřit čas před a po treku. Nejzajímavější památky Nepálu se nachází přímo v Káthmándském údolí. Jsou to centra bývalých královských měst. Nejkrásnější z nich je Bhaktapur ležící jen pár kilometrů od Káthmándú. Mimo Bhaktapuru stojí za vidění I Durbar square v Káthmándú a Patan. Turisty zapomenutá je královská Gorkha kousek u Manaslu. Všude zde uvidíte takzvanou Newárskou architekturu.

Města

Pro turisty jsou samozřejmě významné hlavně jen dvě města – největší a hlavní město země Káthmándú a poté turistická Pokhára, což je druhé největší město. Další velká města leží převážně v rovinách na jihu země u hranic s Indií a nemají potenicál pro návštěvu. Z menších měst jsou díky památkám důležitá Bhaktapur a Gorkha.

Náměstí

Hlavní náměstí, takzvané Durbar square, je v každém větším nepálském městě. Nejznámější a nejkrásnější náměstí leží v centrech královských měst, jako je Káthmándú, Patan a Bhaktapur

Církevní stavby

V Nepálu narazíte hlavně na hinduistické či buddhistické památky. Nejvýznamější Hinduistickou památku je v Káthmándú postavený chrám Pashupatinah. Další významnou stavbou je chrám Manakama. Typickou buddhistickou architekturu uvidíte nejlépe v bývalém království Mustang, například v hlavním městě Lo Mantang, či v Tsarangu. Pěkné je i rodiště Buddhy v Lumbini, kde každá z buddhistických zemí světa má svůj vlastní chrám v rozdílných stylech. Tyto chrámy jsou však většinou novodobé.

Lidové stavby

Pro cestovatele mají velké kouzlo původní vesnice. Zde samozřejmě platí, čím odlehlejší tím lepší. Kolikrát stačí sejít z klaiskcého turistického okruhu a za pár kilmetrů jste v úplně jiném světě.

Mosty

V Nepálu vás určitě zaujmou vysuté mosty, kterými na trecích budete překonávat hluboké kaňony či široké horské řeky. Přechod přes tyto ve větru se komíhající mosty patří mezi typické nepálské zážitky.

Technické památky

Mezi technické památky, které jsou zajímavé nejen pro fotografy jsou nepálská letiště. Sledovat přistávání letadel například v Lukle je vždy velkým zážitkem.

Rozhledny a věže

V Nepálu s vyhlídkovými kopci na každém kroku nenarazíte na moc klasických rozhleden. Asi nejznámější je plochém vrcholu Poon Hillu. Vyhlídkové plošiny jsou i na vrcholu Sarangkot.

Aktivity

Praktické informace

Láká tě Nepál? Tak na co ještě čekáš!

Cestovní pojištění

Dobré cestovní pojištění je naprostá cestovatelská nutnost ať už vyrazíte kamkoliv. Vyber si to nejlepší dostupné!

Akční zájezdy

Pokud máte na svých cestách rádi, co nejméně starostí využijte akční nabídky cestovních kanceláří a cestujte bez stresu.

Levné letenky

Začni svou vysněnou cestu tím, že si pořídíš tu nejlepší letenku za akční cenu. Je přeci zbytečné platit více.

Levné hotely

Vyber si v předstihu hotel dle svých představ. Nemusíš pak řešit na místě, že už je plno, nebo že se ceny zvýšily.

Akční průvodci

Vyber si z nabídky průvodců Lonely Planet za akční ceny, ať na své cestě nemineš nejlepší místa.

Doporučený článek

Giga List: Nejkrásnější místa Provence

Výběr nejkrásnějších míst francouzského Provenskálska, kde najdeme nádherná historická města, azurové pobřeží a úžasné… pokračovat ve čtení

Nejkrásnější místa Provence