Prohlídka Mdiny

Prohlídka Mdiny

bývalé hlavní město Malty

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Vynikající
Přelidněnost: Průměrná
Obtížnost: Průměrná
Čas: 3:00 hod

Město Mdina neboli „Tiché město“ je vhodný cíl k půl dennímu výletu na Maltě. Je menší než Valletta a tak umožní více v poklidu vychutnat místní atmosféru. Jakožto bývalé hlavní městě Malty si nepochybně zaslouží vaši pozornost i díky skvostně zachovalému starému městu, které je opevněno kamennými hradbami.

Obsah článku
Recenze [1x]
Vstupní brána

Vstupní brána

35.888092, 14.406836

Město Mdina, pojmenované podle sicilských arabů už v roce 870, stojí nepochybně za prohlídku jako celek. My jsme se však zaměřili na jeho starou část. Vchod do starého opevněného města vede přes kamenný most k mohutné bráně, která otvírá vstup jakoby do jiného světa středověku.

Katedrála Sv. Pavla

Katedrála Sv. Pavla

35.88636, 14.403798

My měli tu možnost si město projí v 7h ráno, kdy se teprve pozvolna probouzelo a tak jsme si mohli užít autentickou atmosféru liduprázdných kamenných uliček, které nás zavedli až do středu opevněného města na malé náměstíčko, kde se majestátně v tichosti tyčil kostel Sv. Pavla.

St. Roque's Chapel-aka Our Lady of Light

St. Roque's Chapel-aka Our Lady of Light

35.886578, 14.403148

V navazující uličce napravo od kostela Sv. Pavla na nás vykoukla St. Roque's kaple známá také jako Our Lady of Light (Naše paní světla). Na jejím rohu na kolemjdoucí shlíží socha samotného světce, kterému je tento křesťanský kostel zasvěcený.


Vyhlídka z hradeb

Navigovat na mapě
188 m / 617 ft

Na konci uličky, kterou jsme prošly okolo St. Roque´s kaple se rozprostřel malý parčík Bastion Square s lavičkami a vyhlídkou z hradem táhnoucích se okolo celého města jako kamenná obruč, která nedovolí městu nabobtnat ani o centimetr. Daleký výhled poskytuje rozhled na sever ostrova a za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na ostrovy Comino a Gozo.

Vyhlídka z hradeb
Uličky starého města

Uličky starého města

35.888092, 14.406836

Jemné ranní světlo a čerstvý svěží vzduch proudící spletencem kamenných uliček stáčejících se, tak jak byly navrženy architekty již přes staletími a v této nezměněné podobě tu jsou využívány místními i pro zvědavé pohledy turistů.

Středověké domy

Středověké domy

35.886597, 14.403231

Procházkou starým městem nevíte kam se koukat dřív a zda se zastavit a obdivovat architekturu kostelů nebo se nechat unést zatočenými uličkami a objevovat, co najdete za dalším zákrutem. Každý dům, který do celého konceptu přesně zapadá jako puzzle do veliké skládačky, je unikát a místí si na jejich výzdobě zakládají.


Zahrady pod hradbami

Navigovat na mapě
193 m / 633 ft

Důmyslně využili místí zahradníci prostor pod hradbami, kde byl kdysi asi vodní příkop bránící město před nájezdy. V současné době se zde pod hradbami ve stínu můžete projít zeleným parkem, což v teplém klimatu Malty musí dát práci udržet, hlavně přes letní sezónu.

Zahrady pod hradbami


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam