Život u jezera Sonkol

Život u jezera Sonkol

Pastevecký život v jurtách

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Výborný
Přelidněnost: Podprůměrná
Obtížnost: Velmi lehká
Čas: 10:00 hod

Při návštěve Kyrgyzstánu se stojí určitě seznámit s původním pasteveckým životem v jurtách. Jednou z dobrých možností je jezero Sonkol, kde sice většina turistů přebývá v jurtách cestovních kanceláří, ale i tak zde vidíte, hlavně v bočních údolích, původní pastevecký život bez příkras.

Obsah článku
Recenze [1x]

Jurtový tábor

Centrum života u jezera jsou jurtové tábory. Drůběž se pohybuje v blízkosti jurt, ostatní zvířata mají „výběh“ větší. Mužové po práci hrají hry či karty.

Jurtový tábor

Osamocené jurty

Mnohem častěji však potkáte pastevce žijící v osamocených jurtách jen pro vlastní rodinu.

Osamocené jurty

Doprava místních

V hůře přístupných horských oblastech se stále jurty převážejí na koních. U Sonkolu má většina lidí už auta, protože cestu sem zvládne s opatrností i osobní vozidlo.

Doprava místních

Teréní autobusy

Občas zde můžete potkat docela kuriozní vozidla – vojenské nákladní auto předělané na autobus pro turisty větších cestovních kanceláří. Sen každého cestovatele po nekonečné Asii – jen kdyby všude nebyly takové restrikce

Teréní autobusy

V jurtě

Vlastní jurta byla, mimo zvířat, dříve většinou jediným majetkem rodiny, takže byla krásně vyzdobena barevnými látkami a koberci. Na zavěšení věcí slouží háčky po okrajích. Vnitřek je většinou volný – zde se spí a jí.

V jurtě

Kyrgyzská pastevecká kuchyně

Kyrgyzská kuchyně je nepřekvapivě hodně masitá. Místní ji však umí dobře ochutit a okořenit, takže většina jídel připravených, na evropské poměry v „bojových podmínkách“, je velmi chutná. Nezbytná je velká nádoba, kde se převařuje voda z jezera a dělá čaj.

Kyrgyzská pastevecká kuchyně

Jídelní stan

Normálně se u pastevců vše odehrává v jurtě. Ve větších táborech, kde se pravidelně místní starají i o turisty je postavený vždy jeden větší jídelní stan pro jednu rodinu + turisty. Při jídle se sedí na zemi v tureckém sedu, či na malých štokrlátkách. Pro ty, kteří nejsou zvyklí je to lehce nepohodlné. Mimo hlavních chodů je vždy na stole výběr z místních výborných marmelád, smetany a smažených kouskách těsta. Čerstvé naprosto výborné. Okoralé už méně.

Jídelní stan

Děti v táboře

Děti v táboře mají už od mala své dané úkoly. Nejčastějším je nanosení potřebné vody na vaření a další činnosti. Dále pak nahánění dobytka do ohrad na večer a další pomocné práce. Rádi se prohánějí na oslících a větší na koních. Děvčata pomahájí s vařením a úklidem.

Děti v táboře

Voda z jezera

Základem všeho je mít dost pitné vody. Na většině místech v létě potoky vysychají, tak se dost často bere pitná voda přímo z jezera. Nejčastější způsob je tam přijet s oslíkem, který má na každé straně velkou nádobu a pořádně ho naložit.

Voda z jezera

Život zvířat

Zvířata zde mají krásný život – dostatek pastvy, relativní volnost a možnost se kdykoliv napít z jezera.

Život zvířat

Západy slunce

Každý krásný den je zde zakončený pěkným a často dramatickým západem slunce.

Západy slunce


Články v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam