Túra k jezeru Köl Tör

Túra k jezeru Köl Tör

Výlet do malé ledovcové arény

Chci tam
Byl jsem tam
Hodnocení:Dobrý
Přelidněnost: Malá
Obtížnost: Náročná
Čas: 3:30 hod

Pokud si chcete udělat od krásného a velkého jezera Köl Ükök výlety dál do hlouby tohoto čtyřtisícového pohoří naskýtá se hned několik možností. Nejoblíbenější z nich je ani ne půldenní výlet k dalšímu, o něco menšímu jezeruKöl Tör. Počítejte ale s tím, že cesta tam je už o něco obtížnější než výstup k jezeru Köl Ükök.

Obsah článku
Recenze

Jižní konec jezera Köl Ükök

Navigovat na mapě

Malé údolí vedoucí k jezeru Köl Tör začíná hned u jižního konce jezera Köl Ükök. Žádnou vyšlapanou stezku zde však nenajdete. Směr pochodu je ale naprosto zřejmý. Rozhodně ale zkraje nekráčejte podél říčky, protože jinak skončíte v okolních mokřadech. Ideálně jděte loukami pokrytým údolím o několik desítek metrů výše než teče řeka.

Jižní konec jezera Köl Ükök

Pohled do hlavního údolí

Z rozkvetlých luk je vidět i daleko do hlavního údolí obklopeného čtyřtisícovými vrcholy – další potenciální pěkný výlet s výhledy, relativně už bez větší námahy.

Pohled do hlavního údolí

Pohodová cesta

Cesta je ze začátku velmi příjemná – v podstatě libovolně můžete kráčet přes louky směrem k první moréně. Navíc budete mít neustále výhled na pěknou ledovou stěnu. Hory, které obkružují jezero Köl Tör jsou však zatím až na obzoru.

Pohodová cesta

Před první morénou

Navigovat na mapě

Blíží se konec louky a s tím i první překažka – stará ledovcová moréna. Terén vypadá tak, že by už za ní mohlo být jezero, ale to je bohužel jen klam.

Před první morénou

První moréna

U první morény je malý vodopád a pak říčka na dlouho mizí pod skalním polem. Výstup na morénu je ideální zprava, kde pak narazíte kupodivu i na náznak cesty a malou ohrádku pro dobytek vysoko ve skalách. Cesta se pak ztáčí pod skalkami vlevo, podchází je a vystupuje na další loučku

První moréna

Výhled z morény

Z morény je vidět širokým údolím až k jezeru Köl Ükök

Výhled z morény

Rozkvetlé louky

Začátek léta je na Kyrgyzstán asi nejlepší období – pastevci se stěhují na vysokohorské louky jailoo, které díky rozkvetlým kytkám vypadají jako barevný koberec. Na některých místech vám bude skoro líto vůbec chodit a šlapat po té kráse.

Rozkvetlé louky

Před druhou morénou

Navigovat na mapě

Za první morénou začíná „divočina“ – louky nespasené a nikde ani živáčka. Navíc před vámi se tyčí veliká stěna druhé morény.

Před druhou morénou

Výstupová cesta

Finální výstup vede nejdřív přes balvany pod kterými teče řeka. Nad vámi bude přitom pěkně hřmět vodopád. Dál se stáčí doleva mezi morénu a ohlazené skály. Zde je asi nejnepříjemnější úsek, kdy musíte šplhat po obrovských balvanech vzhůru.

Výstupová cesta

Vedle vodopádu

Konečně se dostanete nad skalní pole a už volitelně budete stoupat po travnatých plochách mezi ohlazenými skálami vzhůru na vyhlídku na jezero.

Vedle vodopádu

Vyhlídka na Köl Tör

Navigovat na mapě

Zhruba po dvou hodinách chůze (a skoro o půl kilometru výše) od jezera Köl Ülök jste konečně odměněni výhledy na drsnější jezero Köl Tör. Okolní vrcholky mají okolo 4 200 metrů nad mořem a většina z nich je pro klasické turisty nedostupná.

Vyhlídka na Köl Tör

Malá ledovcová aréna

Okolní skalní stěny jsou pokryté zbytky ledovců a jsou tu i zbytky dalšího jezírka. Navíc kdybyste vyšplhali ještě výše, mělo by tam být ještě jedno menší jezero.

Malá ledovcová aréna

Panoráma hlavního hřebene

Panoramatický závěr doliny s ledovci a jezírky

Panoráma hlavního hřebene

Jezero Köl Tör z druhé strany

I z druhé strany působí jezero Köl Tör hodně malebně

Jezero Köl Tör z druhé strany

Zpátky u Köl Ükök

Cesta zpět je už výrazně rychlejší, tak po hodině pochodu budete už zase v romantické krajině jezera Köl Ükök

Zpátky u Köl ÜkökČlánky v okolí
Zajímavosti v okolí
Chtějí tam
Chci tam
Byli tam
Byl jsem tam